Zločin, ki se je v petek zvečer zgodil v Leipzigu, ne pretresa samo Nemčije, ampak tudi Srbijo, saj gre za srbsko družino iz Novega Pazarja. 13-letnica je z nožem večkrat zabodla svojo 7-letno sestro, ki je v bolnišnici umrla. Deklica je trenutno v psihiatrični oskrbi, poraja pa se vprašanje, ali je to storila namerno. Po tem, kar se je maja lani zgodilo na OŠ Vladislav Ribnikar v Beogradu, je Srbija v šoku, v Nemčiji pa stikajo glave strokovnjaki s področja otroške psihologije. Policijska preiskava še poteka.
SRBIJO PRETRESA ŠE EN OTROK MORILEC: 13-letnica večkrat zabodla 7-letno sestro - zakaj? (VIDEO)
Kronika
Minuli petek zvečer sta bili 13-letnica in njena 7-letna sestra sami doma, je sporočila nemška policija iz Leipziga. Starejša je z nožem večkrat zabodla mlajšo, nato pa okoli 19.15 poklicala policijo. Reševalci, ki so prišli na kraj, so sedemletnico prepeljali v bolnišnico, vendar je podlegla poškodbam.
13-letnica je od takrat v specialistični oskrbi, na zdravljenju, je sporočila nemška policija. Ozadje dogodka policisti še preiskujejo. Predvsem se ukvarjajo z vprašanjem, ali je do dogodka prišlo med igro, je šlo za čustven izbruh, ali pa je 13-letnica morda dvignila roko nad svojo sestro namerno.
Stanovanje, kjer je prišlo do tragedije.
Kot so za nemške medije povedali strokovnjaki s področja otroške psihologije, bi lahko šlo za namerno oziroma naklepno dejanje, saj je bila 7-letnica zabodena večkrat. Kot je dejal socialni pedagog Thomas Sonnenburg za nemški RTL, se otroci pogosto ne zavedajo razsežnosti svojih dejanj. V puberteti je možganska funkcija, odgovorna za napredno razmišljanje, zadnja, ki se razvije. To sicer ne more opravičiti nobenega dejanja, lahko pa pojasni marsikaj.
Pomembno je tudi odgovoriti na vprašanja, kako sta deklici odraščali, kakšna je družina in njena biografija, ali je bilo nasilje glavni dejavnik v konfliktnih družinskih situacijah. Otroci, ki med odraščanjem doživljajo nasilje kot edino rešitev, se tudi sami pogosto poslužujejo nasilja, ker ničesar drugega ne poznajo.
Dejavnik za tako nepojmljiv zločin so lahko tudi zdravstvene težave, kot so patološke blodnje. Ali pa v izrazito čustveni situaciji pride do usodnih dogodkov, še posebej, če ni zraven odrasle osebe, ki bi rešila situacijo. Lahko, da je bil otrok pri vzgoji zapostavljen, v primerjavi z brati in sestrami. Možnih vzrokov je veliko, zato je potrebno počakati, kaj bo pokazala policijska preiskava.
Takšni otroci svoje dejanje običajno obžalujejo in povedo, da "tega sploh niso želeli". Prav tako za zločin, ki so ga zakrivili, ne morejo odgovarjati. So pod izredno hudim stresom in v večini primerov travmatizirani, bili so zapostavljeni ali zlorabljeni, in niso v stanju, da bi lahko nadzirali svoje občutke. Pogosto gre za kombinacijo besa, obupa in brezizhodnosti. Gre za otroke, ki so preobremenjeni z lastnimi življenji, včasih maltretirani in brez čustvene ter konginitvne zrelosti, da bi zmogli oceniti, kaj počnejo, še pojasnjujejo strokovnjaki.
Pogosto je v ozadju dolga zgodovina čustvenih in družinskih težav, pa tudi težav v okolju, saj so na koncu dneva prav otroci odraz vseh družinskih težav.
Kot so za medije povedali sosedje v Leipzigu, so mater običajno videli, ko je kuhala pri odprtem oknu. Šlo naj bi za tiho in prijetno družino.
@knezys Familiendrama in Leipzig . 13-Jährige verletzt Schwester (7) tödlich #familiendrama #schwester #leipzig #fürdich #fürdichpage #großeschwester #messeratacke ♬ Sad song by piano and violin(886018) - NOVA