Ekipa albanskih in švicarskih arheologov je na dnu Ohridskega jezera odkrila ostanke lovske in poljedelske skupnosti, ki naj bi živela 8000 let nazaj, kar bi lahko bila najstarejša naselbina v Evropi. Raziskovalci so okoli tri metre pod vodo odkrili lesene stebre, živalske kosti, orodje, bakrene predmete in keramiko s podrobnimi rezbarijami.
SENZACIJA NA DNU JEZERA: So odkrili najstarejšo naselbino v Evropi? (FOTO, VIDEO)
Svet
????BREAKING: Unearthed: Europe’s Oldest Lake Settlement
— History Content (@HistContent) July 17, 2025
Archaeologists from the Universities of Bern (Switzerland) and Tirana (Albania) have made a groundbreaking discovery beneath Lake Ohrid (on the Albanian side at Lin): Europe's earliest known lakeside settlement, dating back… pic.twitter.com/Ji9KJYqns3
Po besedah švicarskega arheologa Alberta Hafnerja, enega od vodilnih na Inštitutu za arheološke vede, ki deluje znotraj Univerze v Bernu, so podobne naselbine našli v alpskih in sredozemskih regijah, vendar so naselbine v ohridski vasi Lin pol tisočletja starejše in segajo od 6000 do 8000 let nazaj.
"Ker je organski material dobro ohranjen, je mogoče ugotoviti, kaj so takrat ljudje jedli in sadili," je besede Hafnerja povzel britanski spletni portal Independent.
Archaeologists working on the shores of Ohrid Lake in Albania are convinced they have uncovered the oldest human settlement built on a European lake, finding evidence of an organized hunting and farming community living up to 8,000 years ago https://t.co/e2hygAC2sd pic.twitter.com/b8lBmWQaZR
— Reuters (@Reuters) July 17, 2025
Starost najdb arheologi določajo z radioogljikovem datiranjem in dendrokronologijo, ki se ukvarja s preučevanjem branik v lesu in omogoča ugotavljanje starosti lesa. Na najdišču, kjer je morda živelo okoli sto ljudi, so doslej zbrali več kot tisoč vzorcev lesa. Kot domnevajo, se naselbina razprostira na približno šestih hektarjih, vendar so po šestih letih raziskovanja izkopali le okoli odstotek najdišča.
Arheolog Adrian Anastasi iz Albanskega inštituta za arheologijo je napovedal, da bodo za raziskavo celotnega najdišča potrebna desetletja. Na podlagi njihovega načina življenja, prehranjevanja, lova, ribarjenja in grajenja svojega naselja je bila skupnost za tisti čas po oceni Anastasija zelo razvita.
Ohridsko jezero, najstarejše evropsko jezero, ki meji med Albanijo in Severno Makedonijo, je tudi uvrščeno na Unescov seznam naravne in kulturne dediščine.