ŽUPAN ZAPORU PODARIL 35 HLADILNIKOV: "V poplačilo za podporo, ki sem jo prejel pred 44 leti"

Svet

Župan Lusevere Mauro Pinosa, ki je bil leta 1980 obsojen zaradi nepravilnosti v orožnem dovoljenju, je videmskemu zaporu, kjer je bil zaprt osem dni, podaril 35 hladilnikov. S tem dejanjem se je želel zahvaliti za podporo, ki jo je v tistih dneh prejel od sojetnikov, in izpolniti tedanjo obljubo, da bo naredil nekaj za izboljšanje razmer v zaporu. 

Župan mesta Lusevera Mauro Pinosa je zaporu v Vidmu (Udine), kjer je bil leta 1980 zaprt zaradi nepravilnosti v orožnem dovoljenju, podaril 35 hladilnikov. »Takoj ko sem bil izpuščen, sem si obljubil, da bom nekaj naredil glede tega zapora. V via Spalato sem ostal samo osem dni, vendar so bili dovolj, da sem razumel, kaj pomeni biti prikrajšan. Odkril sem drugačen svet, katerega si nikoli ne bi predstavljal; bil sem strašno razočaran, a sopotniki, s katerimi sem delil celico, me niso nikoli nehali tolažiti," je povedal za časnik La Repubblica.

Da bi poplačal svoj dolg, je izkoristil priložnost in se pridružil pobudi "Hladilnik za vsako celico", ki jo spodbujata združenji La Società della Ragione in Icaro Volontariato Justice. Iniciativa želi ublažiti problem nevzdržnih temperatur, ki poslabšujejo bivalne razmere zapornikov, poroča tgcom24. Gre za akcijo zbiranja sredstev za nakup 35 hladilnikov po 150 evrov, kar skupaj znaša 5.250 evrov. Pinosa je vso vsoto prevzel kot poplačilo za solidarnost, ki jo je prejel, ko je bil zaprt pred 44 leti. "Ko sem slišal za zbiranje hladilnikov," je dejal, "sem mislil, da je idealna priložnost, da spoštujem zavezo, ki sem jo dal takrat."

Pinosa je podjetnik iz Villanove delle Grotte in od junija župan Lusevere, občine s 600 prebivalci v Videmski pokrajini. Navdušen nad streljanjem v tarče, je leta 1980 kupil pištolo. Za La Repubblico je pojasnil, da je dva meseca po tem, ko je na policijsko postajo v Vidmu prinesel vse dokumente za podaljšanje orožnega dovoljenja, telefoniral na urad za orožje, da bi izvedel, v kateri fazi je njegov primer. Odgovorili so, da je vse v redu in da manjka le še odobritev odgovorne osebe. 

"Ko so me prepričali o pravilnosti dokumentov, sem se odločil, da grem na videmsko strelišče. Tam sem oddal orožje na običajen policijski pregled in priskrbel tudi kopijo dokumentov. Ko sem dobil zeleno luč, sem se posvetil streljanju, vendar mi je na koncu tekme isti policist rekel, da me mora odpeljati na policijsko postajo, ker ne smem oditi od doma s pištolo, ne da bi prejel orožno dovoljenje," je pojasnil. To se je dogajalo v obdobje Rdečih brigad, ko so bile določbe o orožnih dovoljenjih zelo stroge; Pinoso so odpeljali v zapor.

Sledilo je takojšnje sojenje in štirimesečna pogojna kazen poleg odvzema orožja. Skupno je ostal v zaporu osem dni.  Zahvaljujoč podpori sojetnikov, mu je uspelo premagati šok, ko se je znašel v zaporu. Od tod tudi obljuba, da bo naredil nekaj za izboljšanje razmer v zaporu; izpolnil jo je 44 let kasneje.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija