ZAŽELJENA STORITEV V ČASU SAMOIZOLACIJE: V Kopru in Izoli lahko knjige naročite na dom

Koper

Osrednja knjižnica Srečka Vilharja je za občane Kopra in Ankarana začela izvajati brezplačno izposojo knjižnega gradiva z dostavo na dom. Storitev je na voljo vsem občanom. Kot je pojasnil direktor koprske knjižnice David Runco, so dostavo sprva predvidevali samo ob torkih in četrtkih, a so zaradi izjemnega povpraševanja na terenu vsak dan.

Koprska knjižnica je zaradi epidemije novega koronavirusa že dlje časa zaprta. Trenutno sicer deluje v obliki virtualne knjižnice, ki pa občanom ne zagotavlja vsega nujno potrebnega gradiva. Pri tem so prikrajšani zlasti mladi, ki ne morejo dostopati do študijskega gradiva, ter starejši občani, ki niso tako vešči uporabe sodobne tehnologije, je razloge za vzpostavitev nove storitve navedel Runco.

V Osrednji knjižnici Srečka Vilharja so tako s podporo obeh občin izposojo knjižnega gradiva z dostavo na dom začeli izvajati 6. aprila. Pri tem so upoštevali vsa priporočila Nacionalnega inštituta za javno zdravje za zajezitev širitve okužbe covida-19, izvedba storitve pa je usklajena tudi z občinskim štabom civilne zaščite in drugimi pristojnimi organi.

Storitev je brezplačna in jo izvajajo tudi v zaledju, je pa dostava omejena na gradivo, ki ga občani potrebujejo za učenje in študij. "Izjeme so upokojenci, ki lahko v času izrednih razmer naročajo katero koli gradivo, tudi knjige za branje v prostem času," je dodal Runco.

Vsak občan lahko na dom naroči do tri knjige na mesec, naročila pa sprejemajo vsak delovnik med 9. in 15. uro. 

Predvidoma s prihodnjim tednom bodo ponovno vzpostavili tudi izposojo gradiva v knjižnici, in sicer ob upoštevanju veljavnih predpisov brez osebnega stika ter brez stika med uporabniki.

Medtem so prek virtualne knjižnice dali na voljo tudi več tisoč naslovov e-knjig v slovenskem jeziku ter več kot 5000 naslovov slovenskih časnikov, revij in ostalih podatkovnih zbirk za vsa področja in ciljne skupine, je dodal Runco. S pomočjo vladnega urada za Slovence v zamejstvu in po svetu je njihova pobuda že dosegla slovenska društva po svetu, tako da med drugim beležijo vpise iz Argentine, Velike Britanije, Avstralije in Nove Zelandije.

V času samoizolacije koprska knjižnica poleg tega otroke vabi na spletni portal bralnega tekmovanja Berimo z Rovko Črkolovko, kjer se lahko pridružijo pri branju knjig, ki si jih lahko brezplačno izposodijo na portalu Biblos, pogovarjajo se lahko z vrstniki in izmenjujejo mnenja o knjigah, rešujejo interaktivne kvize in si ogledajo različne zanimivosti.

Od začetka tega tedna izposojo knjig na dom omogoča tudi Mestna knjižnica Izola. Izposoja v izrednih razmerah je namenjena študentom, dijakom in upokojencem, tj. ranljivim skupinam ter tistim, ki potrebujejo študijsko literaturo, so pojasnili za STA.

Storitev je sicer mogoča le za člane knjižnice, in sicer za prebivalce izolske občine, pri čemer pa v knjižnici poudarjajo, da za čas trajanja epidemije vsem omogočajo brezplačni spletni vpis.

Člani knjižnice lahko želene knjige naročijo prek telefona ali elektronske pošte, nakar se dogovorijo za prevzem. V izolski knjižnici vse knjige pred predajo razkužijo in jih predajo v skladu s priporočili pristojnih organizacij za zajezitev širjenja covida-19. Priporočila so dolžni spoštovati tudi člani knjižnice. Izposojeno gradivo se bo vračalo, ko se bodo razmere normalizirale in bo knjižnica spet odprta za uporabnike.

Izposoja knjig v Izoli poteka vsak dan. Kot opažajo v mestni knjižnici, je največ izposojenega čtiva študijske narave, nekoliko manj je leposlovnega gradiva.

V Mestni knjižnici Piran trenutno še ne nudijo storitev fizične izposoje knjig, je pojasnila direktorica Patricija Višnjevec. Uporabnikom sicer nudijo izposojo elektronskih knjig in e-virov, nečlanom pa v teh časih omogočajo spletni vpis in brezplačno uporabo e-storitev, kot so e-knjige, časopisi in Enciklopedija Brittanica.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija