V KANALU ONESNAŽENOST PITNE VODE Z NEVARNO KEMIKALIJO PREISKUJE POLICIJA: Dveh naselij ne bodo več oskrbovali z vodo iz vodarne Močila

Slovenija

Na izredni seji občinskega sveta v Kanalu so se v torek seznanili z aktivnostmi in razmerami zaradi kemičnega onesnaženja pitne vode v vodarni Močila. Med drugim so sklenili, da naselij Močila in Gorenje Polje ne bodo več oskrbovali z vodo iz vodarne Močila. Dogodek preiskuje policija, zato nihče od vpletenih za zdaj ne želi prevzeti odgovornosti.

Na sejo občinskega sveta so bili povabljeni predstavniki vseh treh podjetij, ki so bila udeležena v nedavnem dogodku, to je lastnika vodarne podjetje Alpacem, podjetja Kolektor Sisteh, ki je vodarno pred dvema letoma prenovilo, in njihovega podizvajalca podjetja Ekoling, ki je odpravljal garancijsko napako. Slednji je prisotnost na seji zaradi poti v tujino opravičil.

Po doslej znanih podatkih je do onesnaženja prišlo pri odpravljanju garancijske napake puščanja rezervoarja permeata. Dobavitelj rezervoarja je napako začel odpravljati 24. julija. Najprej je delal na zunanji strani, 26. julija pa tudi na notranji strani. Tega dne so uporabniki pitne vode tudi zaznali vonj po topilih in naknadno so ugotovili, da so za onesnaženje krivi hlapi, ki so preko sicer prazne povezovalne cevi prišli v vodo v glavnih rezervoarjih vodarne.

Krajani Gorenjega Polja in Močil

V tem trenutku je v naselju Gorenje Polje dovoljena uporaba vode za prehranjevanje s prekuhavanjem, na Močilih pa še vedno samo za sanitarno uporabo. Že od 26. julija popoldan je brez vode celotna industrijska cona, v kateri je poleg cementarne Alpacem in podjetja Swisspearl še nekaj manjših obrtnikov. V cementarni so vodo za pitje in umivanje zagotovili sami, je povedal direktor proizvodnje Sven Božič.

Občinski svet je na seji soglasno sprejel štiri sklepe, s katerimi je zagotovil, da bodo vodo za naselji Močila in Gorenje Polje zagotavljali iz Mrzleka, vodooskrbo za industrijsko cono pa bodo popolnoma ločili od tiste za prebivalce. Poleg tega so pooblastili župana Miho Stegela, da uredi razmerja na vodarni tako, da bo pitna voda zagotovljena tudi v industrijski coni. Občinska uprava pa naj popravi strategijo vodooskrbe v občini Kanal ob Soči tako, da bo vodooskrba s pitno vodo za industrijsko cono popolnoma ločena od vodooskrbe za naselja in prebivalce.

Župan Miha Stegel

Kakor je povedal župan, pripravljajo vse potrebno, da interventno (začasno) povežejo naselji z vodo iz Mrzleka in popolnoma ločijo od vodarne Močila, dotlej pa bodo vodo zanje neposredno v vodohrane dostavljali z gasilskimi cisternami. Interventna povezava bi lahko bila narejena v nekaj tednih, trenutno poteka dogovor z lastniki zemljišč.

Na vprašanje, zakaj občina ni bila obveščena o posegih na vodarni, je predsednik uprave Alpacema Tomaž Vuk odgovoril, da ni obstajal protokol obveščanja o posegih in da je šlo za garancijsko popravilo v sklopu prenove vodarne, pri kateri prav tako niso poročali o vsakem koraku. Po Steglovih besedah sicer občinski režijski obrat ni dobival poročil o delovanju vodarne.

V vodarni Močila je še vedno voda, onesnažena s stirenom, ki bi jo morali prečrpati iz glavnih rezervoarjev, vendar v tem trenutku čakajo odgovor ministrstva za naravne vire in prostor, kako naj se tega lotijo in kam lahko vodo sploh dajo, je pojasnil Stegel.

Tomaž Horvat iz podjetja Kolektor Sistech je povedal, da so s podizvajalci Ekoling redni sodelavci ter da doslej še nikoli niso naleteli na podobno situacijo. Po njegovih besedah so v podjetju pred začetkom izvajanja del dobili tudi popis materiala, kjer so bile navedene snovi, ki se lahko uporabljajo v tovrstnih primerih, snov, ki je onesnažila vodo, pa ne sodi mednje.

V vodarno Močila, ki poleg industrijske cone s pitno vodo še vedno oskrbuje tudi ti dve naselji, so takoj napotili Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano ter policijo.

Stiren je nevarna kemikalija, ki jo Ameriška agencija za zaščito okolja (EPA) uvršča med domnevno strupene snovi za prebavila, ledvica in dihala. Od leta 2011 velja za zelo verjetnega povzročitelja raka. Danski raziskovalci so ugotovili, da zelo verjetno obstaja povezava med stirenom in okvarami živčevja ter rakom trebušne slinavke. Dolgotrajna izpostavljenost povzroča pešanje spomina, utrujenost, zaspanost, glavobole in omotico.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija