V poletnih mesecih so komarji velika nadloga. Z večjim številom komarjev se letos srečujejo tudi na Hrvaškem – tam naj bi jih bilo štirikrat več kot lani. V Osijeku in Zagrebu naj ne bi še nikoli bilo več komarjev kot zdaj, je za Jutarnji list dejal biolog Branimir Hackenberger Kutuzović. Gre predvsem za tigraste komarje, ki se pospešeno razmnožujejo tudi zaradi obilnih padavin. Da bi si vsaj nekoliko olajšali preglavice s komarji, ljudje v lekarnah iščejo sredstva za zaščito pred njimi oziroma preprečevanje in celjenje pikov. Po besedah Marine Urbanc iz Celjskih lekarn pa letos, še posebej v zadnjih 14 dneh, opažajo, da je povpraševanja bistveno več. Kako pa je ob Obali? Je tudi v slovenski Istri povpraševanje v lekarnah letos višje?
TUDI NA OBALI SE NA VSE PRETEGE BORIJO PROTI KOMARJEM: V lekarnah letos 30-odstoten porast prodaje repelentov
Koper
V Obalnih lekarnah Koper so nam pojasnili, da so v juliju in avgustu zaznali 30-odstoten porast prodaje repelentov in izdelkov za lajšanje simptomov po piku komarja glede na lansko leto. Kot pravijo, so repelenti ob pravilnem nanosu v skladu z navodili proizvajalca učinkoviti glede na navedbe v navodilih.
Po obisku v lekarni se po posvetu z lekarniškim farmacevtom izbere repelent, primeren za razmere, v katerih se ga bo uporabljalo. "Izbira je odvisna od starosti osebe, stanja kože, predhodnih izkušenj oziroma znanih alergij, območja, kjer se bo oseba nahajala, in želj uporabnika po uporabi morda bolj naravnih repelentov," povedo.
Repelentov nikoli ne nanašamo na poškodovano kožo, ne pršimo na obraz in previdno uporabljamo pri otrocih (nanos na oblačila in ne neposredno na kožo) ter nosečnicah in doječih materah, še poudarjajo v Obalnih lekarnah.
Je boljši sintetični ali naravni repelent?
So pa med naravnimi in sintetičnimi repelenti bistvene razlike v posameznih učinkovinah. "Najučinkovitejša so še vedno sredstva z DEET, pri naravnih repelentih so prisotna eterična olja različnih rastlin. Sicer pa je potrebno pri obojih upoštevati navodila za uporabo, predhodno izključiti preobčutljivost ali že znane alergije." Čas zaščite in pogostost nanosa je odvisna od posamezne vrste repelenta, običajno pa je potrebno naravne repelente nanašati pogosteje od sinteznih.
Vsi, tudi naravni repelenti, lahko v visokih koncentracijah dražijo sluznico in oči, povzročajo pa lahko tudi preobčutljivostne reakcije, zato je zelo pomembna pravilna izbira repelenta in ustrezno rokovanje z njim, še poudarjajo. Če je alergija vnaprej znana, se ne uporablja sredstev s to učinkovino. Pojav alergij je sicer redek, se pa v tem primeru svetuje obisk zdravnika.
Kako pa lahko omilimo posledice pikov komarjev, kot sta srbečica in otekanje? V Obalnih lekarnah svetujejo nanos hladilnih gelov, gelov, ali krem z antihistaminikom ali za to posebej namenjenih izdelkov. "Lahko pa simptome omilimo ali preprečimo tudi s segrevanjem mesta pika z zato namenjenimi medicinskimi pripomočki."
Za samozaščito pred komarji je smiselno upoštevati vse splošne nasvete: nosimo svetla oblačila, z dolgimi rokavi in hlačnicami, se izogibamo deodorantom in parfumom s sladkim vonjem, v stanovanjih v mraku ob odprtih oknih ugašamo luči, če imamo možnost zaprte prostore zaščitimo s komarniki, odstranjujemo stoječo vodo, ki jo komarji potrebujejo za razmnoževanje ...
Po prenehani potrebi za uporabo zaščitnih sredstev proti komarjem repelent odstranimo, tako da se oprhamo s sredstvom za tuširanje.