Strupena riba tudi pri nas!

Ena najbolj strupenih rib v Jadranu, ki se zadržuje tudi v zelo plitvih vodah ob obali, je morski zmaj. Ta riba se najpogosteje skriva v pesku. Pogosta je tudi v morju na območju slovenske Istre.

Da je ta riba res zelo strupena, je potrdil tudi prof. dr. Lovrenc Lipej z Morske biološke postaje Nacionalnega inštituta za biologijo. "V Jadranu živijo štiri vrste morskih zmajev dveh rodov: rod Trachinus (vrste T. draco [= zmaj], T. araneus in T. radiatus) in rod Echichthys (vrsta Echichthys vipera). V pogovornem jeziku jim marsikdo reče tudi morski pajki, nanašajoč se na hrvaško ime te vrste. Gre za manjše obrežne morske ribe, ki živijo na peščenem dnu, kjer ždijo zakopane. Pojavljajo se tudi na plitvinah. Kopalci lahko stopijo na to ribo in se nabodejo na strupene trne. Strup je termolabilen. Nimamo podatkov o tem, kolikšno je število primerov poškodb zaradi morskih zmajev."

Morski zmaj lahko zraste v dolžino dobrih 50 cm in tehta skoraj dva kilograma.

Plavalca, ki stopi na to ribo, začnejo takoj pestiti hude in nevzdržne bolečine. Včasih temu sledi tudi bruhanje, v izjemno redkih primerih mišična paraliza in tudi smrt. Na spletni strani so zapisali, da je najboljše zdravljenje, da se poškodovani del telesa namoči v toplo vodo za vsaj pol ure.

"Znanih je nekaj primerov, ko si je ribič, ki je sam na morju pomotoma ujel morskega zmaja, ta pa ga je vbodel, sam odrezal prst zaradi prehudih bolečin."

Deli novico:

ribic |  05 .08. 2013 ob  11: 53
morski pajek
ribic |  05 .08. 2013 ob  11: 52
aja riba je morski pakek ne zmaj
ribic |  05 .08. 2013 ob  11: 50
odlicna riba vec krat sem jo ulovil in pojel ;)
jezz |  05 .08. 2013 ob  01: 39
Riba je kar okusna. Meso je čvrsto in ne razpada.
sciro |  04 .08. 2013 ob  13: 42
strup, nevarnost,... ok. zanima me okus, užitnost, je dobra ribica,...................?
kopalec |  04 .08. 2013 ob  12: 52
Huda je izkušnja z to ribo. Najhujše je za otroke. Sam sem kot otrok potopil in se od dna odrinil proti površju. Takrat sem se z mezincem nabodel na ribo. Še vedno se spominjam hude, izraz hude bolečine je preblag, zelo hude bolečine. Nek kopalec je imel pri sebi nož, zarezal je v prst in iztiskal kri iz prsta in kasneje je še z usti izsesal kri. Prst je izredno zatekel in postal ves moder. GGGGGRRRRROOOOOZZZZNNNNNOOOOO !!!!!!!!!!!
jezz |  03 .08. 2013 ob  21: 40
Poletje vedno prinese morske pse, ki požirajo ljudi. No, zdaj imamo še morske zmaje, zaradi katerih nam lahko preti obisk Matilde. Ta riba, pri nas jim največkrat rečemo kar Ranjo (po italijansko), je že vseskozi prisotna v našem morju. Verjetnost, čeprav izredno izredno mičkena, da bomo nanjo stopili, je v Piranu na Lučki, na Škojeri, pred Tremi vdovami, pa takoj za svetilnikom. Tako velikega, kot ga zgoraj opisujete že dolgo, dolgo nihče ni videl. So pa veliki tam do 25 centimetrov. In res je, ko se nabodeš na tiste konice okrog glave je hudič. Bolečina je res svinjska, nekaj novega. Je drugačna. Jaz jo opisujem kot grenka huda bolečina, ki sega navzgor proti trupu. Na udu, kjer je bil vbod ti otečejo tudi bezgavke. Kaj narediti? Ribo čimprej od sebe. Če teče kri, je potrebno v najkrajšem času stisniti okolico vboda, da čimveč strupa izteče. Potem pa vbodeni ud čimprej v toplo, kasneje pa v vročo vodo namočiti. In čakati. Vodo je potrebno segrevati, kolikor lahko prenesemo. Torej, v čimkrajšem času čimbolj vročo vodo. Kako vem? Trikrat ponovil. Dvakrat na nočnem ribolovu, enkrat pa pri čiščenju zmaja, ko se mi je ta izmuznil iz roke, se obrnil v zraku in se zabodel v drugo roko. Roko sem tiščal v vodo vročo 55 stopinj C.