Članice Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) so v soboto, zadnji dan zasedanja Svetovne zdravstvene skupščine (WHA), pogajanja o sporazumu o obvladovanju prihodnjih pandemij podaljšale za največ eno leto, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
SPORAZUMA O OBVLADOVANJU PRIHODNJIH PANDEMIJ ŠE NE BO: Članice WHO pogajanja podaljšala za leto dni
Svet
Države so spričo pandemije covida-19 dve leti skušale doseči zavezujoče zaveze za boj proti prihodnjim pandemijam, a jim do izteka roka 24. maja to ni uspelo. Prizadevanja za dosego dogovora so nadaljevale tudi na 77. zasedanju WHA, najvišjega organa organizacije, a ponekod še ostajajo razhajanja med članicami.
V soboto so rok za sklenitev dogovora podaljšale za največ eno leto. Na skupščini so se zavezali, da bodo najpozneje v enem letu zaključili pogajanja o svetovnem sporazumu o pandemiji, piše v izjavi ob zaključku srečanja v Ženevi.
"Odločitev o sklenitvi sporazuma o pandemiji v naslednjem letu kaže, kako močno in nujno si ga države želijo, saj je naslednja pandemija vprašanje časa," je poudaril generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Precious Matsoso iz Južne Afrike, ki je sopredsedovala dveletnim pogovorom, je na zaključni novinarski konferenci povedala, da je večina držav izpostavila, da si želijo čimprejšnjega sporazuma o obvladovanju pandemij, da pa mora biti dober.
Članice WHO še vedno nimajo enotnih stališč glede dostopa do patogenov in izdelkov za boj proti pandemiji, kot so cepiva. V državah v razvoju so še vedno živi spomini na bogate države, ki so zase kopičile cepiva, medtem ko so revnejše ostale brez cepiv proti covidu-19. Med še nerešenimi temami so tudi trajnostno financiranje, nadzor nad patogeni, dobavne verige ter pravična porazdelitev testov, zdravljenja in cepiv, pa tudi sredstev za njihovo proizvodnjo.
So se pa na skupščini dogovorili o spremembah mednarodnega zdravstvenega pravilnika, pravno zavezujočega okvira za odzivanje na izredne razmere na področju javnega zdravja. Spremenjena pravila uvajajo novo najvišjo stopnjo opozorila, pandemično izredno stanje.
Pravilnik iz leta 1969 je bil nazadnje posodobljen leta 2005, pandemija covida-19 pa je razkrila pomanjkljivosti v sistemu, saj države niso začele ukrepati, ko je WHO januarja 2020 sprožila najvišji možni alarm.
Spremembe pravilnika bodo po besedah Tedrosa okrepile sposobnost držav za odkrivanje prihodnjih pandemij in odzivanje nanje s krepitvijo njihovih nacionalnih zmogljivosti in usklajevanjem med državami, še poroča AFP.