Na Hrvaškem so bili nedavno pretreseni ob razkritju izjemnega primera zaposlenega, ki je bil sedem let odsoten s svojega delovnega mesta, medtem ko je še vedno prejemal plačo in vse dodatke. Ta neverjeten primer je vključeval hišnika v domu za otroke na območju Zagreba, ki je v tem času prejel skupno vsoto v višini 898 tisoč kun, kar je približno 118 tisoč evrov. Zdaj bo moral plačati kar 137 tisoč evrov odškodnine svojemu delodajalcu.
SEDEM LET SE NI PRIKAZAL V SLUŽBO, A PREJEMAL JE PLAČO IN DODATKE: Zdaj toži delodajalca
Svet
Primer je prvič prišel na dan prek portala danica.hr, ki je razkril to nenavadno zgodbo. Hišnik v domu za otroke na območju Zagreba ni izpolnjeval svojih delovnih obveznosti, kljub več opozorilom, ki jih je prejel s strani nadrejenih. Namesto izboljšanja svojega dela se je odzval s tožbo, v kateri je trdil, da je žrtev nadlegovanja in diskriminacije s strani delodajalca. Kot rezultat tega je prenehal prihajati na delo - to se je zgodilo leta 2012.
Naslednjih sedem let ni bil prisoten na svojem delovnem mestu, vendar pa je kljub temu prejemal plačo in dodatke. Nenavadno, a resnično - dobil je celo jubilejno nagrado! Skupno je tako prejel 898 tisoč kun, kar je približno 118 tisoč evrov. Šele ob koncu leta 2019 se je vrnil na delo, toda takoj je dobil odpoved.
Vendar je sodna odločba, ki je končno razsodila, da mora zaposleni vrniti na delo, vplivala na njegovo vrnitev. S tožbo je skušal dokazati, da ga je delodajalec nadlegoval zaradi spola, ga diskriminiral, podcenjeval njegovo delo in kršil njegovo pravico do dostojanstva. Kljub temu neuspehu na sodišču ni obupal in je vložil novo tožbo, v kateri trdi, da je bil nezakonito odpuščen in da ga morajo ponovno zaposliti. Ta pravni postopek še vedno poteka.
Pravna bitka se ni omejila samo na delavca. Delodajalec je sprožil tožbo, ko zaposleni ni želel vrniti izplačanih plač, in jo dobil. Sodnica je nedavno odločila, da mora malomaren hišnik vrniti kar 137 tisoč evrov, od tega 119 tisoč evrov za plače in dodatnih 18 tisoč evrov za stroške postopka. Odločitev še ni pravnomočna in lahko se pritoži. V primeru izgube tožbe pa se mu bo odškodnina še povečala, poroča index.hr.