Množične okužbe s koronavirusom v Sloveniji se poznajo tudi na Zavodu RS za zaposlovanje. Januarja se je tako močno povišalo število vlog za povračilo nadomestil plače za delavce, ki ne prihajajo na delo zaradi karantene, varstva otrok ali višje sile. Od 10. januarja v povprečju prejmejo 1300 vlog dnevno, medtem ko so jih prej prejemali okrog 400.
S 400 NA 1300 DNEVNO! Zavod za zaposlovanje beleži porast vlog za karanteno in višjo silo
Slovenija
Zavod je od 15. julija lani, odkar je v veljavi zakon o nujnih ukrepih na področju zdravstva, pa do 30. januarja prejel 44.458 vlog za ukrep karantene in višje sile. Od tega je trenutno nerešenih 10.716 vlog, so zapisali v sporočilu za javnost.
Zavod mora o vlogi skladno z zakonom odločiti v roku 30 dni, zato razmere dnevno spremljajo in skladno s tem prilagajajo organizacijo dela, da prispele vloge čim prej obravnavajo. "To pomeni kadrovsko okrepitev skupine sodelavcev za to področje in vnovič tudi delo v popoldanskem času ter ob vikendih, saj na zavodu opravljamo tudi vso drugo redno dejavnost," so zapisali.
Ob tem so spomnili, da upravičeni delodajalec lahko uveljavlja pravico do povračila izplačanih nadomestil plače za zaposlenega z vlogo, ki jo vloži v elektronski obliki pri zavodu skladno z zakonom v osmih dneh od začetka prvega dne odsotnosti delavca zaradi karantene na domu ali višje sile. V primeru uveljavljanja povračila nadomestila plače zaradi karantene delavca na domu mora delodajalec priložiti kopijo dokazila o napotitvi v karanteno na domu, v primeru višje sile pa mora vlogi priložiti izjavo delavca o obstoju osebnih okoliščin, da nima zagotovljenega varstva za otroka ter dokazilo o karanteni otroka. Po izdaji pozitivne odločbe in njeni pravnomočnosti na zavodu pripravijo pogodbo, ki se pošlje delodajalcu v podpis. Po podpisu in aktivaciji pogodbe in po oddaji obrazcev lahko delodajalec na portalu za delodajalce odda zahtevek za izplačilo.
Obračun zahtevkov pripravi služba zavoda za finance in računovodstvo, pri čemer so izplačila praviloma enkrat mesečno. Do 31. decembra lani so za ukrep karantena in višja sila po vseh interventnih zakonih izplačali skupaj dobrih 49 milijonov evrov, so še dodali.