Vse bolj jasno postaja, da so istrska olja med najboljšimi v svetu. Ekstra deviško oljčno olje proizvajalca Jasa Olje je na gastronomskem tekmovanju v Parizu prejelo prestižno nagrado in velja za najboljše zeleno zlato na severni polobli. Preverili smo, kako se proizvajalec Arsen Jurinčič veseli laskavega naziva, pa tudi, kateri del je bolj pomemben za vrhunsko in kvalitetno oljčno olje – tisti v oljčniku ali tisti v oljarni?
POSKUSILI SMO V PARIZU NAGRAJENO ISTRSKO OLJČNO OLJE: Je za kvaliteto bolj pomembno kar se zgodi v oljčniku ali oljarni? (VIDEO)
Koper
V majhni koprski vasici Boršt se nahajajo oljčniki, ki so na najvišji nadmorski višini v slovenski Istri. Iz plodov teh oljk pa, kot kaže, nastaja najboljše ekstra deviško oljčno olje pod blagovno znamko Jasa Olje. Prvi nasad so zasadili leta 1994 in takrat so mnogi dvomili, da lahko v Borštu uspevajo oljke. Tistega leta je bila huda pozeba in od stotih oljk je ostala le ena takšna, ki ni zmrznila. A so vztrajali in danes ni več dilem o tem. Kot pravijo, delajo na kvaliteti in ne na kvantiteti.
Ko so oljke obrane, se plodovi preselijo v oljarno, kjer poteka še drugi zelo pomemben del pri izdelavi vrhunskega oljčnega olja. Jurinčič pri tem sodeluje z oljarjem Sandijem Babičem, ki mu mnogi pravijo "mojster za oljčno olje". Kateri del je torej bolj pomemben – tisti v oljčniku ali tisti v oljarni?
Odgovor na to najdete v prispevku.