Številni turisti, ki letos obiskujejo hrvaško obalo, so nad cenami ponudbe in storitev milo rečeno šokirani. Med njimi so tudi italijanski turisti, ki ob povratku v domovino povedo, da je Hrvaška s cenami ponorela in da turisti dobesedno bežijo.
NOČNA MORA V ROVINJU ZA ITALIJANSKEGA NOVINARJA: "Uvedba evra je na Hrvaškem delovala kot detonator za eksplozijo cen"
Istra
Da bi se prepričal, ali govorice res držijo, je novinar italijanskega časopisa Il Corriere della Sera Emilio Randon obiskal Rovinj, ki je po besedah italijanskih turistov najdražje mesto na Jadranu in takole opisal svoje izkušnje s hrvaškim turizmom.
Prvo neprijetno izkušnjo je doživel že ob prihodu, saj je ostal pred zaprtimi vrati rezerviranega apartmaja. "Stojim pred domofonom rezidence v Rovinju, kjer sem za bivanje odštel 150 dragocenih evrov in nihče mi ne odpre. V angleščini jih ponovno prosim, naj mi odprejo. Na tretji poziv mi odpre mlada ženska, morda Nizozemka ali Danka in reče: "To je moj apartma." Bila je prava nočna mora," piše Randon.
Med sprehodom po mestu pa so ga presenetile cene prehrambenih izdelkov: za pico je potrebno odšteti 15 evrov, za kilogram češenj 20 evrov, kava stane 1,50 ali celo 1,80 evra, kepica sladoleda 3,50 evra. Naključno domačinko je povprašal, kako ob takšnih cenah preživi mesec. "Ne kupujem češenj za 20 evrov in ne jem pic. Kar se ostalih stroškov tiče, pa nekako shajam," mu je odgovorila.
"Veste, kako mi rečemo? Daš prst v morje in si v stiku s celim svetom. Ampak ti ljudje še nikoli niso videli morja, zanima jih samo zaslužek," je visoke cene komentirala druga prebivalka Rovinja.
Kot ugotavlja italijanski novinar, je uvedba evra na Hrvaškem delovala kot detonator za eksplozijo cen, ki so začele rasti že v času pandemije koronavirusa. V času bivanja v Rovinju je srečal tudi skupino italijanskih turistov, ki so bili šokirani, ker so za štiri steklenice mineralne vode plačali 14 evrov, po pisanju hrvaškega Dnevnika poroča Novi list.
"Vse več je nekakovostnih natakarjev, improviziranih kuharjev, patagonskih lignjev ... Naši kadri so zaradi slabih plač odšli, namesto njih pa so prišli ljudje iz drugih držav. Neki bogataši iz Zagreba gradijo tri hiše naenkrat. Iluzija o luksuznem turizmu se je razblinila," pa je v pogovoru dejal njegov hrvaški kolega.
"S cenami smo pretiravali"
Župan Rovinja Marko Paliaga je pred dnevi za hrvaški portal Istra In dejal: "Pretiravali smo s cenami, sploh pri nas v Rovinju. Gradbinci še vedno verjamejo v razcvet, ki ga ne bo: samo v Istri je registriranih 470 tisoč novih stanovanj. Je čudno, da se nekateri najemodajalci pritožujejo, da imajo prazne sobe? V Sredozemlju imamo veliko konkurentov in od uvedbe evra turisti primerjajo cene. Gostov imamo več kot lani, potrošnikov pa manj."
Randon je za konec zapisal, da so mu v turističnem uradu pomagali poiskati upravnika apartmajske hiše, kjer je rezerviral prenočišče in tako se je končno lahko namestil tudi v apartma. "Morate nas razumeti, imamo kar 80 takšnih apartmajev," mu je v pojasnilo in opravičilo za zaplet dejal upravnik apartmajske hiše.