Kateri so bili vrhunci preteklega leta, kako so preživeli božično-novoletne praznike in ali je kdo izmed njih pisal kateremu od dobrih treh mož, ki so decembra obdarovali. Vse to smo povprašali štiri istrske župane, zanimalo pa nas je tudi, kako so osebno doživeli preteklo leto in ali v 2024 zrejo z optimizmom. In še, kaj lahko občani od njih pričakujejo v letu, ki je pred nami – katere večje naložbe se obetajo in kje bo nekaj več izzivov. Vsak izmed njih pa ima tudi svojo obljubo občanom in občankam. Serijo intervjujev nadaljujemo z izolskim županom Milanom Bogatičem.
NAPOVEDI ŽUPANOV ZA LETO 2024, BOGATIČ: "Do konca leta mora biti sprejet OPN, največji izziv nov dom upokojencev" (INTERVJU)
Izola
Uvodoma nas zanima, po čem si boste zapomnili leto 2023?
Po katastrofalnih poplavah in plazovih, ki so avgusta prizadeli državo, po številnih neurjih po Evropi in uničujočem potresu v Turčiji in Siriji. Zapomnil si ga bom tudi po nadaljevanju vojne v Ukrajini, po vojnem konfliktu na Bližnjem vzhodu, po povečanju migracij, trdovratni inflaciji in posledični draginji, realnem padcu BDP, množičnih protestih kmetov, sistemski rešitvi dolgotrajne oskrbe, po odmevnih mednarodnih uspehih slovenskih športnikov …
Naslednje vprašanje pa v nekoliko šaljivem tonu - ste pisali kateremu od treh dobrih mož? Če ja, kaj ste si zaželeli in ali se je vaša želja izpolnila?
Nobenemu dobremu možu nisem pisal. Morda pa bi moral letos res pisati kateremu, naj mi prišepne številke na prihodkovni strani za "veseli rebalans" občinskega proračuna, če se lahko tako izrazim.
Kje in kako ste praznovali božič in novo leto?
Božič sem do kosila preživel doma, v družinskem krogu, popoldne in v večernih urah pa na potepanju po stari Ljubljani. Silvestroval sem doma in na Lonki, kjer je bilo organizirano silvestrovanje za občane in obiskovalce na prostem ob glasbi skupin ABBA Mia in Roxie band.
Kako ste osebno doživeli preteklo leto in s kakšnimi očmi zrete v leto, v katerega smo pravkar vstopili?
V preteklem letu sem takoj na začetku mandata najprej doživljal "napade", ker sem naglas povedal, da proračun Občine Izola ne prenese finančne naložbe v izgradnjo tako dragega "Istrskega kulturnega centra", kot so si ga pred koncem prejšnjega mandata zamislili tisti, ki so bili v komisiji, ki je izbrala natečajni projekt. Ta je bil leta 2021 ovrednoten na skoraj 20 milijonov evrov, ne upoštevaje, da v ta znesek ni vključen nakup dodatnih zemljišč, na katerih bi stal center, v višini več kot 7 milijonov. Parceli sta v zasebni lasti in bi ju bilo treba odkupiti. Če upoštevamo še inflacijo, lahko brez zadržkov rečem, da bi za tak kulturni center morali odšteti vsaj 30 milijonov. Ideja o Istrskem kulturnem centru je nastala, ko so vse istrske občine skupaj (neuspešno) kandidirale za Evropsko prestolnico kulture 2025 in bi ta projekt skupaj z državo menda tudi financirale. Ker so se prioritete v drugih občinah po lokalnih volitvah spremenile in ker zaradi neuspešne kandidature niti s strani države načrtovanega finančnega vložka ni več pričakovati, je popolnoma jasno, da sami take naložbe ne zmoremo. To pa ne pomeni, da Izola ne potrebuje rešitve za več desetletij stara vprašanja, kaj in kako z gradnjo novega oziroma rekonstrukcijo sedanjega kulturnega doma. O tem se bomo v tem mandatu resno pogovorili z vsemi akterji in poiskali sprejemljivo ter finančno vzdržno rešitev.
Podobno se je dogajalo čez vse leto 2023, da so me posamezniki, ki predstavljajo posamezne interesne skupine, javno napadali kot župana, ker že desetletja nihče ni finančno reševal njihovih težav. Seveda se je zataknilo pri financiranju projektov, ki zahtevajo znatna finančna sredstva.
V leto 2024 pa, moram reči, zrem optimistično. Leto se je šele začelo, ima pa v proračunu, ki je bil sprejet na seji občinskega sveta 30. novembra lani, že predvidene smeri razvoja. Lotiti se je treba prioritet, zagotoviti potrebna finančna sredstva, in prioritete izpeljati.
Kaj lahko občani vaše občine pričakujejo v letu 2024? Kateri večji projekti oziroma naložbe se obetajo?
Do konca leta mora biti sprejet Občinski prostorski načrt (OPN). Glavne naložbe, ki jih občina načrtuje za letos, so: rekonstrukcija in povečava komunalne čistilne naprave v Kortah v skupni vrednosti 1,030.503 evre, dokončanje notranjosti objekta novega gasilskega doma skupaj z nakupom notranje opreme v vrednosti 539.275 evrov in zamenjava strehe na večnamenski telovadnici v Livadah v znesku 364.242 evrov.
V načrtu razvojnih programov so za letos predvidena sredstva za izvedbo prve faze obnove, to je statične sanacije Podestatove palače na Verdijevi 1. Skupna ocena stroškov naložbe za letos in prihodnje leto znaša 694.021 evrov. Letos je predvidena tudi obnova fasade in strehe stanovanjske stavbe na Krpanovi 5, prihodnje leto pa še prenova stanovanjskih enot v lasti občine, kar je skupaj ovrednoteno na 504.573 evrov. Za ureditev zbirnega centra komunalne deponije je v proračunu namenjenih 444.500 evrov v letošnjem letu in 519.500 evrov v prihodnjem. Za vodovodne sisteme so v proračunu zagotovljena sredstva za investicijsko vzdrževanje, to je 471.177 evrov, in za kratkoročne ukrepe za zmanjšanje ogroženosti z vodooskrbo 228.024 evrov, za komunalno infrastrukturo in nakupe zemljišč na Šaredu pa 350.000 evrov.
Načrtujemo ustanovitev občinskega stanovanjskega sklada in športnega centra. Občina se bo začela ukvarjati tudi s projektom zagotavljanja ustreznega odvodnjavanja padavinskih voda iz nižje ležečih ulic starega mestnega jedra oziroma z ukrepi zoper poplavljanje.
Katero področje pa bo morda za vas nekoliko večji izziv?
Lahko bi rekel, da bo večji izziv dokončno uskladiti prostorske potrebe za gradnjo novega doma upokojencev, ki je ena od prioritet v tem mandatu. S predstavnikom Ministrstva za solidarno odgovornost in vodstvom Doma upokojencev Izola smo se na to temo že večkrat sestali, dogovorili smo se o lokaciji, ki je sprejemljiva za obe strani. Čakamo še na pisno stališče ministrstva, ki naj bi ta projekt uvrstilo med prednostne.
Kakšna je vaša obljuba občanom in občankam v letu 2024?
Obljube so lahko zelo nehvaležne, če govorimo o konkretnih projektih. Brez zadržkov pa lahko obljubim, da se bom trudil, da vse v proračunu načrtovane projekte tudi izvedemo. Moram poudariti, da gre pri tem za timsko delo in da je župan odgovoren za vse, ni pa skrbnik izvajanja projektov.
Komentiraj
Kaj pa pitna voda, glede na vikend občino Izola in nezakonite migrante iz Kosova?
Ves ta denar gre v dogradnjo ali vzdrževanje obstoječe infrastukture.
In to je vse.
Povedal je, da denarja ni in morajo najti vire financiranja.
Poudaril je, da gre pri tem za timsko delo in da je župan odgovoren za vse, ni pa skrbnik izvajanja projektov.
Ja,ja po enem letu obljub se soočajo z realnostjo in vidijo, da temu ne bodo kos.
Sklepam, da tudi OPN-a ne bodo bili sposobni sprejet.
A se še spomnite na prehrambno samozadostnost, zajetje vodnih virov, tehnološki park, EU sredstva..... kam so končali ?