NA DOGAJANJE V KRAJINSKEM PARKU SEČOVELJSKE SOLINE SE JE ODZVAL TUDI INŠPEKTORAT: A ne ve ničesar

Piran

Pred dnevi smo večkrat poročali o nenavadnem dogajanju in neodzivnosti nadzornikov v Krajinskem parku Sečoveljske soline. Zdaj so vendarle prejeli tudi pojasnila Inšpektorata za okolje in prostor, ki jih objavljamo v nadaljevanju. Spomnimo, v Krajinskem parku Sečoveljske soline očitno vlada kaos. Poleg ribolova na nedovoljenem območju in nehumanega ravnanja z živalmi, se po poročanju naših bralcev tam odvijajo tudi pikniki in zabave z glasno glasbo, ljudje pa v park vstopajo kar z vozili. Natančneje, v park z vozili vstopata dve osebi, ki imata ta privilegij iz zdravstvenih razlogov.

Obtožbe v preteklih dneh so letele tudi na nadzornike, ki naj svojega dela ne bi opravljali prav ažurno. Ko je omenjeno dogajanje skušal nadzorniku prijaviti eden izmed prisotnih sprehajalcev, se pristojni na prijavo ni odzval, s "pojasnilom", da ta dan ni v službi. Kasneje smo še izvedeli, da omenjena neodzivnost ni osamljen primer.

Dan pred omenjenim dogodkom sta sicer v Krajinskem parku posredovala pomorska policista, ki sta s pomočjo občana zasačila krivolovca.

Z vprašanji glede inšpekcijskega nadzora smo se obrnili tudi na Ministrstvo RS za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo, kjer so nam pojasnili, da na tem območju ribiška inšpekcija ne vrši inšpekcijskega nadzora. Čakali smo še odgovore okoljskega ministrstva in tamkajšnjega inšpektorata.

Zanimalo nas je, ali so na Ministrstvu RS za okolje in prostor kadarkoli že prejeli kakšno drugo prijavo, razen od policistov, ki so v parku opravljali nadzor, ter ali je bila katera izmed prijav morda povezana z omenjenimi "privilegiranci". Vprašali smo jih tudi, koliko prijav so do sedaj podali trije nadzorniki in ali je prijavo kadarkoli podal nadzornik prostovoljec.

Kot so uvodoma navedli, so odgovori na glavnino naših vprašanj v pristojnosti upravljalca parka. "Zakon o ohranjanju narave (ZON) namreč določa, da nadzor nad izvajanjem varstvenih režimov opravljajo naravovarstveni nadzorniki, ki so za to delo posebej usposobljeni in imajo pooblastilo po tem zakonu. ZON v 155. členu določa naloge neposrednega nadzora, ki ga opravljajo nadzorniki, in sicer neposredno spremljanje stanja; nadzor nad izvajanjem varstvenih režimov; ugotavljanje dejanskega stanja pri kršitvah prepovedi iz tega zakona in na njegovi podlagi sprejetih predpisov ter obveščanje pristojnih inšpekcijskih organov," v opis njihovih del pa spada tudi opozarjanje oseb na varstvene režime zaradi preprečevanja kaznivih ravnanj, navajajo.

Nadzorniki morajo obvestiti inšpekcijo, inšpekciji pa dogodki v parku "niso znani"

Pojasnili so nam tudi postopek poteka prijav. Kot navajajo, naravovarstveni nadzornik pri opravljanju nalog neposrednega nadzora samostojno vodi postopek in odloča o prekrških iz tega zakona. "V kolikor nadzorniki ugotovijo kršitve Uredbe o Krajinskem parku Sečoveljske soline oziroma določil Zakona o ohranjanju narave (ZON), morajo v skladu s 155. členom ZON, ki določa naloge nadzornikov, o kršitvah obvestiti Inšpektorat za okolje in prostor."

A ob tem dodajajo: "Opisani dogodki v Krajinskem parku Sečoveljske soline nam niso znani oziroma o njih na Inšpektoratu za okolje in prostor nismo prejeli nobene prijave."

Zapisali so še, da je direktor tisti, ki vodi in organizira delo upravljanja parka in opravlja tudi naloge strokovnega vodje. Na vprašanje, kakšna so pooblastila nadzornikov in kdo jih plačuje, pa odgovarjajo: "Za opravljanje nalog javne službe ohranjanja varstva narave je upravljavec plačan iz državnega proračuna, iz lastnih virov (prihodki od vstopnin) in drugih javnih sredstev, ki jih pridobi iz projektov."

"Upravljavec izvaja neposredni nadzor v času, ko je park odprt za obiskovalce. Za nočni nadzor se v tem, konkretnem primeru dogovarja za sodelovanje s Policijsko postajo Piran," so še dodali. Ob tem pa se še vedno sprašujemo, kakšen je smisel takšnega nadzornega dela, če se nadzorniki izven svojega delovnega časa na prijave ne odzivajo?

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
 |  10 .01. 2022 ob  14: 33
za ugotovit kršitve mora biti takozvani nadzornik na TERENU ne pa da se skriva v ohlajeni pisarni, ja?!
 |  10 .01. 2022 ob  14: 27
sramota, pa kakšna služba je to?! in dobivajo plačo, da se med tednom sprehodijo po poteh namesto, da skurcajo kršitelje kot se zagre
reve
in to mi vsi plačujemojQuery112305139164032178234_1641821062281??
ajde da vidim koliko postopkov so naredili pa a sploh pišejo poročilo o delu
al se samo sončijo in špancirajo gor in dole brez ukrepov..ja tako službo imel bi tudi jazst
sramota - ukinit tako nepotrebno službo pa kaj je to??? al pa jih združiti z obćinskimi redarstvenimi snagami to bi bilo morda malo bolj
mamma mia ke škiffffffffooooo ste pa kdo vodi tako službo