Včerajšnji napad medveda na območju občine Škofljica močno odmeva v javnosti. Znane so najnovejše informacije o napadu. Kot poročajo Slovenske novice je prišlo do napada v Gradišču, domačini pa so nad dogodkom pretreseni. Mati hudo poškodovane 58-letnice, ki se še vedno bori za življenje, je opisala klic na pomoč svoje hčere: "Mami, pomagaj mi. Medved me je napadel." Po napadu so na Občini Škofljica zagotovili dodaten organiziran prevoz občanom, ki jih vsakodnevne poti vodijo čez gozd. Po potrebi bodo tudi povečali število lovcev na terenu, a kot opozarjajo, ti zaradi uvrstitve medveda na seznam zaščitenih živali nimajo pristojnosti za aktivno ukrepanje.
MATI POŠKODOVANE DELILA PODROBNOSTI NAPADA MEDVEDA: Lovci so na terenu, a imajo zvezane roke
Slovenija
S psom, ki je bil na povodcu, je bila na sprehodu v gozdu nad domačo hišo. V času napada je pes zbežal stran in prišel nazaj do hiše. Mati poškodovane je dejala: "Kuža je s povodcem prišel pod okno in začela sem se spraševati, kje je hčerka." Kmalu zatem je prišla tudi hči, vendar hudo ranjena. S pomočjo sosedov so poklicali policijo in reševalce, poročajo Slovenske novice.
Krajani Gradišča so sicer medvedov vajeni, a po včerajšnjem dogodku je med domačini prisoten strah. "Tri tedne nazaj so opazili medvedko z dvema mladičema. Nekdo jo je celo posnel. Hodila je tudi v bližini avtobusne postaje. Tudi jaz sicer hodim v gozd, ampak zdaj si ne upam," je povedala domačinka za Dnevnik.
Naselje Gradišče na Škofljici
Medveda so opazili tudi pred dvema letoma, takrat v naselju. "Desetletni sosedov otrok je povedal, da je videl na cesti medveda, ampak smo najprej mislili, da halucinira. Nato pa se je izkazalo, da je pri sosedi jedel bučke," je za Dnevnik opisala druga domačinka.
Je pa medved napadel že 3. maja letos, nedaleč od Gradišča. "Zgodilo se je ob 5.48, ko sva se z Zgago, mešancem med belgijskim in nemškim ovčarjem, že vračala s sprehoda po gozdu. Bila sva že na jasi, približno 20 metrov stran od ograje mojega doma, ko sem zaslišal, da nekaj šelesti, in sprva mislil, da so srne. Potem pa sem zagledal medveda, ki je začel teči, zato sem psu zavpil 'bejž', sam pa sem tudi pobegnil," je za Slovenske novice povedal 35-letnik. Medved je psa oklal po smrčku.
Na Škofljici podoben dogodek že pred dvema letoma
Medved je žensko v gozdnatem delu kraja Gradišče v občini Škofljica napadel in hudo poškodoval v torek v večernih urah. Z reševalnim vozilom so jo odpeljali v UKC Ljubljana, njeno življenje je ogroženo, so sporočili z ljubljanske policijske uprave.
Na Občini Škofljica so danes spomnili, da so imeli podoben dogodek že pred dvema letoma. Od takrat člani lovske družine Škofljica opravljajo pogoste terenske oglede tako v gozdu kot urbanih delih občine. Na terenu je več lovcev hkrati, ki skrbijo za morebitno odvračanje medveda od točk, kjer bi lahko prišlo do stika s človekom.
Lovci ne morejo aktivno ukrepati, lahko le opazujejo gibanje medveda
"Če bo treba povečati število lovcev na terenu, bomo tudi to storili," so zapisali na občini. A ker je država z zakonom o lovstvu medvede uvrstila na seznam zaščitenih živali, tudi lovci brez izrecnih navodil oziroma dovoljenj pristojnega ministrstva nimajo nikakršnih pristojnosti za aktivno ukrepanje. Zato lahko le opazujejo in spremljanje morebitno gibanja medveda, so zapisali.
So pa na občini zagotovili dodaten organiziran prevoz zaskrbljenim oziroma tistim, ki jim je pot čez gozd neizogibna za njihov vsakdan. To velja tudi za šolarje Osnovne šole Škofljica z območij občasnega pojavljanja medveda. Hkrati iščejo morebitne druge aktivnosti, ki bi še dodatno prispevale k večji varnosti občanov.
Območje Škofljice sicer sodi v osrednje območje medveda. To pomeni, da je medved na tem območju nenehno prisoten, se razmnožuje in prehranjuje. O tem občane z javnimi objavami in aktivnostmi osveščanja seznanja lovska družina Škofljica.
"Ta medvedka je lahko jutri že nekje pri Domžalah"
"Medved je tukaj prehoden, ta medvedka je lahko danes tukaj, jutri pa že nekje pri Domžalah, tako da je zelo težko omejiti neko območje in ljudem reči, da naj bodo tam previdni," je v izjavi za medije v Škofljici glede morebitnih ukrepov dejal predsednik Lovske zveze Slovenija Alojz Kovšca. Veljajo pa splošna načela previdnosti, ki med drugim vključujejo zganjanje hrupa med hojo po gozdu in uporabo urejenih gozdnih poti.
Tudi Občina Škofljica zadnjih nekaj let z različnimi obvestili in opozorilnimi tablami ozavešča prebivalce o tem, kako se je treba vesti, je pojasnil župan Primož Cimerman. "Gre za to, da moramo biti samoohranitveni in toliko zreli, da vemo, kaj smemo in česa ne smemo, kajti mi smo se preselili na to območje," je dejal.
Rjavi medved je v lasti države in v njeni pristojnosti je tudi odrejanje odstrela za vzdrževanje populacije. Na ministrstvu za naravne vire in prostor so ravno v teh dneh izdali dovoljenje za odstrel 206 medvedov, ki se bo lahko izvajal do 31. decembra 2026. V letu 2025 je dovoljen odstrel 123 medvedov, v letu 2026 pa 83.
Na širšem območju napada, to je Menešije proti Ljubljanskemu barju, je izdano dovoljenje za odstrel 32 medvedov, so danes pojasnili na ministrstvu. Od tega gre znotraj območja lovske družine Škofljica za štiri medvede.
Po torkovem napadu na ministrstvu izvajajo protokol interventnega ukrepanja, ki zagotavlja pomoč poškodovancem in daje v primeru utemeljenih razlogov možnost takojšnjega odstrela. Na območju je prisotno večje število lovcev, zato prebivalce širšega območja Škofljice pozivajo, naj se v naslednjih dneh izogibajo gibanju v gozdu. Če opazijo medveda, pa naj takoj pokličejo na številko 112.