Vlada Agencijo za energijo poziva k uvedbi starega sistema obračunavanja omrežnine, in sicer s februarjem, je danes povedal premier Robert Golob. Če svet agencije ne bo ukrepal, naj odstopi, je pozval. "Ne moremo si več zatiskati oči, da je metodologija kakor koli ustrezna. Ljudje, ki so za to odgovorni, morajo nositi posledice," je dejal.
"LJUDJE SO BESNI, GOSPODARSTVO JE OBUPANO": Golob pozval agencijo, da naj vrne stari sistem omrežnine ali odstopi
Slovenija
Vlada agencijo poziva k vzpostavitvi pogojev, po katerih se bo s 1. februarjem vrnil stari sistem obračunavanja omrežnine, je na novinarski konferenci po seji vlade povedal premier. "Se pravi, da se iz sedanjega stanja, za katerega ocenjujem, da je popolnoma neprimerno, vrnemo v stanje, ki je veljalo od 1. januarja do konca septembra letos; da se vrne stari omrežninski sistem," je dejal.
Po vnovični vzpostavitvi prejšnjega sistema naj agencija pripravi novo metodologijo, s katero bo bolj ustrezno zajela vse tiste zakonske določbe, ki jih sedanja metodologija ne, je pozval.
"Ne more se zgoditi, da bi katera koli agencija samovoljno in na podlagi slabe metodologije zviševala stroške gospodarstva na eni strani in stroške, ki jih imajo ljudje pri oskrbi z električno energijo. Zato danes vlada poziva vse, da sprejmejo odgovornost in ustrezno popravijo svoje ukrepe ali pa odstopijo," je poudaril.
Vodstvo imenuje svet agencije, politika pa po Golobovih besedah pričakuje, da bo svet tudi prevzel odgovornost za nastale razmere. "Ljudje so besni, gospodarstvo je obupano in mislim, da si danes ne moremo več zatiskati oči, da je metodologija kakor koli ustrezna. Ljudje, ki so za to odgovorni, morajo nositi tudi posledice," je dodal.
Minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer je dodal, da so agenciji kot rok, do katerega mora poskrbeti za uvedbo starega sistema s februarjem, določili 8. januar. "Ali pa da tako dobro izboljša ta sistem, da teh anomalij ne bo več," je dejal.
Kot so sporočili iz urada vlade za komuniciranje, je vlada sklenila člane sveta Agencije za energijo pozvati k odstopu, ker akt o metodologiji za obračunavanje omrežnine za elektrooperaterje ne zagotavlja ustreznega prehodnega obdobja za poslovni odjem s ciljem postopne prilagoditve in ne podpira naložb v tehnologije zelenega prehoda na ravni gospodinjskega odjema.
"Mnogi posamezniki, ki so investirali v nove tehnološke rešitve, kot so sončne elektrarne, toplotne črpalke, električna vozila ali sistemi shranjevanja električne energije, so zaradi nove metodologije kaznovani z bistveno višjimi stroški omrežnine. Ta sprememba je bila uvedena brez ustreznega prehodnega obdobja, kar ustvarja dodatno finančno breme za gospodinjstva, ki so se odločila za trajnostno naravnane energetske rešitve," so zapisali na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo.
Dodali so, da tudi poslovnim odjemalcem ni bilo zagotovljeno ustrezno prehodno obdobje za prilagoditev, ki bi omogočilo lažje uvajanje sprememb in zmanjšalo negativen vpliv na poslovne subjekte.
Vlada je dvig stroškov omrežnine za gospodinjstva ublažila s spremembo regulacije cene elektrike v zimski sezoni, pri čemer se je osredotočila na povprečnega odjemalca. Poleg tega je prejšnji teden sistemskemu operaterju elektroomrežja Elesu naročila analizo časovnih blokov pri omrežnini, resornemu ministrstvu pa pregled ustreznosti zaračunavanja prispevkov, je spomnil Kumer.
Dodal je, da z Elesovo analizo pričakujejo podrobnejše podatke o omrežnini pri vseh tipičnih odjemalcih tako poslovnega kot gospodinjskega odjema, da pa so že podatki, ki jih je na vladi predstavil gospodarski minister Matjaž Han, pokazali, da je bilo zvišanje za gospodarstvo nesorazmerno. O dodatni obremenitvi lastnikov sončnih elektrarn pa je dejal, da so "odjemalci, ki že leta pomagajo udejanjati zeleni prehod, dobili ekscesno povišane stroške".