Štirje obalni politični nepremičninski in tudi sicer vplivni igralci – Boris Popovič, Gašpar G. Mišič, Aco Kabanica in Vejsil Hot – so postali sosedje na ozemlju nekdanjega Vojkovega doma in zemljiščih, ki nanj mejijo, s tem pa v neposrednem spopadu za eno redkih še nepozidanih območij v Portorožu. Njihova preteklost je zaznamovana s spori in medsebojnimi obtožbami, zdaj pa se njihovi interesi prepletajo v boju za donosne nepremičnine.
'IGRA PRESTOLOV' ZA PORTOROŠKE NEPREMIČNINE: Novopečeni 'sosedje' Popovič, Hot, Mišič in Kabanica pri Vojkovem domu
Piran
Zemljišče, ki je bilo prodano na javni dražbi.
Kot smo že poročali, je približno 4.000 m2 veliko zemljišče med Vojkovim domom in Senčno potjo sredi Portoroža na javni dražbi romalo v roke podjetja EFG storitve in turizem v lasti Nika Popoviča, sina nekdanjega koprskega župana Borisa Popoviča, ki je zanj odštelo skoraj 1,9 milijona evrov (z DDV). Tako je Popovič postal sosed še dveh obalnih nepremičninarjev – Aca Kabanice in Gašparja G. Mišiča – njegovo podjetje Gasspar Naložbe je zemljišče Vojkovega doma s propadajočimi objekti kupilo leta 2019, kasneje pa je v solastništvo nepremičnine vstopil še Kabanica.
Obeta se torej zanimivo soočenje obalnih nepremičninskih klanov. Popovič namreč lahko s svojo novo nepremičninsko pridobitvijo vpliva na načrte Mišiča in Kabanice pri gradnji novega hotela na tej lokaciji. Vendar pa je obenem tudi Popovičeva uporaba zemljišča zelo omejena, saj gradnja na njej ni dovoljena. Ali je izkoristil priložnost in šel v investicijo le zato, da bi oviral svoje 'stare znance', s katerimi ga povezuje dolga zgodovina tudi sodelovanja, a istočasno sporov in spopadov za obvladovanje obalnih nepremičnin, politike in medijev?
Spomnimo. Mišič, ki je bil nekoč tesni sodelavec tedanjega župana Borisa Popoviča, kateremu se lahko zahvali med drugim tudi za direktorovanje v Luki Koper, se je pred volitvami leta 2008 s Popovičem razšel in se predstavil na županskih volitvah kot njegova 'alternativa'. Pred tem ga je Popovič razrešil s funkcije direktorja Marjetice Koper. Med kampanjo Mišič o Popoviču ni izbiral besed. Mnogi menijo, da je prav Mišič s svojo kandidaturo odnesel Popoviču županski stolček, saj mu je v sodelovanju z vsemi Popovičevimi nasprotniki in predvsem z luškimi žerjavisti odvzel ravno tiste glasove, ki jih je Popovič potreboval za zmago v prvem krogu; v drugem krogu pa je podprl Popovičevega protikandidata Aleša Bržana.
Kako zelo so bili med njima zaostreni odnosi, priča tudi incident, ko je med kampanjo Mišič Popoviča celo prijavil policiji, ker naj bi zaposlene na komunalnem podjetju Marjetica silil v to, da na volitvah glasujejo zanj, Popovič pa je Mišiča obtožil, da je spolno nadlegoval poslovno sekretarko na Marjetici Koper.
Tudi odnosi med Popovičem in Kabanico so zapleteni in napeti. Kabanica se je potem, ko se je vrnil v Slovenijo iz Bosne, kjer je prodal verigo podjetij, ki je upravljala s sistemom kabelskih operaterjev v različnih mestih, odločil, da bo kupnino oplemenitil tudi ali predvsem na nepremičninskih projektih. Tako je v kratkem času kupil večje število parcel, poslovnih prostorov in drugih nepremičnin v slovenski Istri. Istočasno pa širi svoj vpliv v medijih in politiki. Na prejšnjih lokalnih volitvah je izdatno podprl sedanjega župana Izole. Lani so se v medijih pojavile informacije, da naj bi Kabanica kupil hipoteke na Popovičeve lokale, ki jih ima poslovnež Milan Mandarić. S tem bi Kabanica postal lastnik terjatev do Popovičeve matere, zavarovanih s hipoteko na lokale v Žusterni. Gre za postopek izvršbe za vračilo 485.000 evrov, kar naj bi z obrestmi naraslo na več kot milijon evrov, ki naj bi jih Mandariću dolgovala Solza Popovič.
Aco Kabanica
Kabanica je od Mandarića že pred tem odkupil zemljišče v širšem središču Kopra, nekdanji Toncity, kjer namerava graditi stanovanja. Zaradi tega so morali Koprčani na referendum; v času Popovičevega županovanja je bilo zemljišče prekategorizirano v park, nov občinski svet pa je to anuliral. Na pobudo Popoviča je sledil referendum, s katerim je želel ohranitev statusa parka, vendar ni dobil podpore.
Usoda območja Vojkovega doma pa je odvisna še od enega velikega igralca. Gre za družino Hot oziroma njihovo podjetje FM Invest, ki ima na tem področju večje parkirišče ob restavraciji Stara oljka, čez katerega vodi tudi pot do Vojkovega doma oziroma morebitnega novega hotela.
Parkirišče, ki je v lasti podjetja FM Invest.
Tudi s Hotom ima Popovič burno zgodovino. Vejsil Hot, sicer stric poslanke SD in podpredsednice državnega zbora Meire Hot, je Popoviča kazensko preganjal in od njega terjal odškodnino in opravičilo zaradi obtožb, ki jih je ta izrekel med volilno kampanjo leta 2014 na raznih soočenjih. Spor se je začel potem, ko je Popovič Hota obtožil, da je odgovoren za napad nanj in njegovo družino po soočenju županskih kandidatov v Portorožu. Sodišče je Popoviču zaradi izjav na račun Hota naložilo plačilo 10.000 evrov za duševne muke, preklic izjav in javno opravičilo.
Zdaj so se na istem teritoriju znašli štirje, ki lahko pri svojih poslovnih načrtih drug drugega onemogočajo; brez sodelovanja je namreč gradnja večjega hotelskega kompleksa na tem področju nemogoča. Ne glede na to, kako se bo odvijal 'spopad pri Vojkovem domu', pa je že danes znano, da je obstoječi, več kot 30 let star zazidalni načrt za to območje zastarel in da bo piranska občina slej ko prej morala sprejeti nov prostorski načrt (OPPN). Kaj bo ta določal in kakšna bo višina zaslužkov, pa bo odvisno tudi od lastnikov zemljišč, ki danes to celotno območje Vojkovega doma obvladujejo.
Kaj so nam v telefonskem pogovoru povedali Gašpar Gašpar Mišič, Vejsil Hot in Boris Popovič, pa razkrijemo jutri.
Komentiraj
Malo je betoniral promenado, pa je dobil odlično nepremičnino kot plačilo? Zraven?
Ustrežljivi občinarji in direktorji komunale kar pokleknejo vred baroni betona.
Nekaj je napisal tudi Megafon. Tudi sodišče jim je to potrdilo.
Policija pa izvaja merjenja hitrosti, ker za drugo ni sposobna
Franček Kosovel in Nino Spinelli se obračata v grobu.