Gradbeni inšpektor inšpektorata za naravne vire in prostor je sredi decembra lani izdal odločbo o prenehanju uporabe objekta v Solkanu, kamor se je v sklopu zavoda Doma na Krasu lani preselilo šest invalidnih oseb. Ocenil je, da takšna raba ni skladna z namensko rabo enostanovanjske stavbe. Gradbeno dovoljenje namreč stavbo določa kot enostanovanjski objekt, zavod pa da jo uporablja za namen stanovanjske stavbe za posebne družbene skupine, ker predstavlja spremembo namembnosti objekta. Poročanje Slovenske tiskovne agencije smo 18. decembra 2024 objavili tudi na našem portalu. V združenju Civilne iniciative in okoliški prebivalci bivalnih enot v občinah Divača, Nova Gorica, Renče-Vogrsko so nam danes poslali dopis, v katerem zahtevajo "popravek objavljene informacije".
CIVILNE INICIATIVE BIVALNIH ENOT DOMA NA KRASU: "Ne nasprotujemo deinstitucionalizaciji, ampak načinu, kako se ta izvaja"
Slovenija
Spomnimo, gradbeni inšpektor Inšpektorata za naravne vire in prostor je izdal odločbo o prenehanju uporabe stavbe v Solkanu, v kateri je bilo v okviru zavoda Doma na Krasu nastanjenih šest invalidnih oseb. Odločitev je sprožila številne odzive, tudi ministrstva za solidarno prihodnost, kjer so poudarili, da "so v preteklosti že sodelovali s kraškimi skupnostmi, kjer so civilne iniciative in lokalna politika nasprotovale stanovanjskim skupinam za osebe z motnjami v duševnem in telesnem razvoju". Minister Simon Maljevac je takrat navedel, da aktivno iščejo rešitve za nastalo situacijo. Članek si v celoti lahko preberete na tej povezavi.
V omenjenem združenju civilnih iniciativ (CI) trdijo drugače. Njihov dopis objavljamo v celoti, popravljane so zgolj pravopisne napake, citirano:
"Prispevek, ki je obravnaval izdano odločbo gradbenega inšpektorja, se je premalo poglobil v srž problema, to pa je odstopanje od zakonodaje. Da gre za večplasten problem, je razvidno iz samega prispevka, kjer že Inštitut za socialno varnost poudarja nujnost čimprejšnje ureditve zakonodaje, ki bo zagotovila podporo za življenje v skupnosti. Avtorji prispevka so povzeli izjavo ministrstva za solidarno prihodnost, ki poudarja, da so v preteklosti že sodelovali s kraškimi skupnostmi, kjer so CI in lokalna politika nasprotovale stanovanjskih skupinam za osebe z motnjami v duševnem in telesnem razvoju. Sprašujemo se, na kakšen način oziroma kakšno moč naj bi imele CI, da bi lahko vplivale na odločbi gradbenega inšpektorja. Ta je državni uslužbenec, ki mora dobro raziskati in pretehtati vse argumente za zakonsko utemeljitev svoje odločbe, še posebej v primerih, ko gre za ranljive skupine ljudi.
To trditev kategorično zavračamo kot napačno. V CI ne nasprotujemo deinstitucionalizaciji, ampak načinu, kako se ta izvaja. Tako CI kot tudi predstavniki lokalne skupnosti oz. skupin sostanovalcev bivalnih enot v občinah Nova Gorica in Renče-Vogrsko kategorično zavračamo trditve medijev, da smo proti invalidom. Na vseh srečanjih in sestankih s predstavniki zavoda Doma na Krasu, Inštituta za socialno varstvo, predstavniki ministrstva in občin smo večkrat izjavili in ponovno poudarjamo, da podpiramo proces deinstitucionalizacije.
Simon Maljevac
Vendar je sam proces kompleksna in občutljiva zadeva, ki se dotika ranljivih skupin. Prav zaradi navedenega mora biti izpeljan transparentno, strokovno, skladno z zakonodajo in sodelovanjem lokalnih skupnosti ter bodočih sosedov. Le tako je mogoče doseči ustrezne pogoje za socialno vključevanje in sodelovanje novih in obstoječih stanovalcev v bivalnem okolju. Žal, Dom na Krasu ne sledi tem priporočilom.
Pristojno ministrstvo, direktorat, pa tudi varuha človekovih pravic smo že večkrat opozorili predvsem na nepravilnosti, ki se dogajajo pri izvajanju projekta. Na neustrezno komuniciranje z lokalnimi prebivalci in sosedi bivalnih enot, ki ga v začetku projekta sploh ni bilo, začel pa se je ob zaključku projekta DI.
Na skladnost z zakonodajo – na ustrezno umeščanje v prostor smo opozarjali pristojnega ministra in direktorat že pred dvema letoma. Gre za oskrbovane bivalne enote (stanovalci imajo različne oblike podpore zaposlenih, zdravstveno oskrbo, varovanje …), ki so najmanj ekvivalentne domovom starejših občanov in oskrbovanim stanovanjem. Za slednja velja, da se lahko umeščajo na območja z ustrezno namensko rabo z občinskimi prostorskimi akti.
Tematika je občutljiva, prizadete so ranljive skupine ljudi. Sam minister pa s sklicevanjem na ranljive skupine in metanjem blata na civilne iniciative zgolj preusmerja pozornost stran od dejanskega problema in predvsem lastne odgovornosti. Če se bodo stanovalci morali izseliti, se bo to zgodilo. Ne zato, ker tega nočejo okoliški prebivalci, ampak zato, ker direktor Doma na Krasu ni poskrbel za ustrezno skladnost z zakonodajo in to od samega začetka projekta.
Na pomanjkljive strokovne podlage, kategorizacije invalidov, kriterij razpršenosti, strokovne opredelitve glede primernosti varovancev za samostojne bivalne enote … Tudi varuh človekovih pravic se je na skupnem sestanku z nami opredelil, da vse kategorije varovancev niso primerne za bivalne enote. Po sedanji zakonodaji pa je možno, da se v bivalne enote lahko preselijo tudi varovanci, ki so s sklepi sodišč nameščeni v varovane oddelke.
Da ne omenjamo strokovnih kriterijev za umeščanje bivalnih enot v izvajanju projekta deinstitucionalizacije Doma na Krasu. Odgovor Direktorata za starejše, dolgotrajno oskrbo in deinstitucionalizacijo o strokovnem kriteriju za umeščanje enot je bil, da je edini strokovni kriterij cena zemljišč in nepremičnin ter njihova primernost za bivanje. Zato prihaja do tega, da se v malem kraju koncentrira preveč bivalnih enot, temu pa CI res nasprotujejo in pozivajo k enakomerni porazdelitvi, razpršenosti bivalnih enot po vsej Sloveniji. Kot je varuh človekovih pravic že povedal v enem od preteklih prispevkov, vsak naj vzame svoje občane nazaj, kjer je to le mogoče."
Kot sta poročala STA in Dnevnik, je bila po stanovanjski stavbi v Solkanu v petek vročena še ena odločba, s katero je gradbeni inšpektor odredil takojšnjo prepoved uporabe objekta, v katerem bivajo invalidi pod okriljem javnega zavoda Doma na Krasu. Tokrat je inšpektor odredil prepoved uporabe za objekt v Renčah, v naselju Žigoni. Tudi v tem primeru je ugotovil, da stanovanjska skupnost biva v objektu, ki je nepravilno kvalificiran kot stanovanjski objekt.
Direktor Doma na Krasu Goran Blaško je za časnik potrdil prejetje nove odločbe gradbene inšpekcije. Kot je dejal, je bila odločba pričakovana. Po njegovih besedah gre za identično odločbo kot v primeru stanovanjske skupnosti v Solkanu, tudi v tem primeru gre za hišo, ki so jo nedavno obnovili in prilagodili za bivanje šestih ljudi.
Blaško je zagotovil, da bodo tudi v tem primeru ravnali v skladu z zagotovili ministrstev za solidarno prihodnost ter za naravne vire in prostor, da lahko ljudje kljub prepovedi inšpekcije tam še vedno bivajo, dokler ne stečejo vsi pritožbeni roki. Glede odločbe za skupnost v Solkanu so po njegovih besedah že oddali pritožbo, nameravajo pa se pritožiti tudi na najnovejšo odločbo.