Adria Airways v mehko odpuščanje

Slovenski letalski prevoznik Adria Airways naj bi letos predvidoma uspel doseči pozitivno ničlo ali celo nekoliko boljši rezultat. Stroške nameravajo letos znižati za okoli devet milijonov evrov, delno tudi na račun mehkih odpuščanj, je STA izvedela iz virov blizu Adrie Airways.

Adria Airways, ki so jo iz hudih finančnih težav leta 2011 z dokapitalizacijo in konverzijo terjatev v lastniške deleže reševale država in banke upnice, je po informacijah STA v drugi polovici lanskega leta povečala prihodke po sedežu, pri čemer se število prepeljanih potnikov po letu ni zmanjšalo, saj se je zasedenost potniške kabine povečala. Letos se bodo ti pozitivni učinki poznali na ravni celotnega leta.

Letos nameravajo za dva odstotka dvigniti prihodke iz poslovanja, predvsem na račun povečanja števila potnikov za pet odstotkov. Osredotočili se bodo na potnike iz Rusije, Francije, Nemčije in ZDA. Približno 65 odstotkov Adriinih potnikov predstavljajo poslovni potniki.

Stroške nameravajo letos glede na leto 2012 znižati za devet milijonov evrov. Družbo je lani že zapustilo nekaj ljudi, letos pa naj bi odšlo še okoli 30 zaposlenih in študentov. Pri tem si prizadevajo za čim mehkejše odpuščanje; nekateri bodo odšli v pokoj, mladim, ki se želijo preizkusiti tudi v tujini, pa so npr. ponudili možnost, da za dve leti zamrznejo svoje delovno mesto. V družbi je trenutno 405 zaposlenih. V prvih dveh mesecih letošnjega leta je Adria Airways po informacijah STA poslovala bolje od načrtov. Za Adrio Airways sicer velja, da je zimska sezona zelo slaba in da večji del prihodkov ustvari poleti.

Država je morala Adrio Airways, ki jo kot predsednik uprave začasno vodi Mark Anžur, zaradi finančnih težav v preteklosti večkrat dokapitalizirati, nazadnje septembra 2011, ko so banke upnice v lastniški delež konvertirale 19,7 milijona evrov terjatev, država pa je zagotovila 50 milijonov evrov.

Država ima tako neposredno v lasti 69,86 odstotka Adrie Airways, Nova Ljubljanska banka je lastnica 19,62-odstotnega deleža, sledijo Abanka Vipa (4,73 odstotka), Hypo Alpe Adria Bank (1,80 odstotka), Unicredit banka Slovenija (1,76 odstotka), Posebna družba za podjetniško svetovanje (PDP) ima 2,07-odstotni delež, 0,16 odstotka pa imajo še nekateri drugi delničarji.

Evropska komisija je novembra lani začela preiskavo, ali je država v preteklosti z več ukrepi v korist Adrie Airways kršila pravila EU o državni pomoči. Med temi državnimi ukrepi so tudi štiri dokapitalizacije, izvedene od leta 2007 do leta 2011, v skupni vrednosti približno 85,5 milijona evrov.

V teku je sicer postopek prodaje 74,87-odstotnega deleža v Adrii Airways, ki ga prodajajo država, banke in PDP. Delež države v Adrii Airways namesto Agencije za upravljanje kapitalskih naložb RS, ki ne obstaja več, do ustanovitve Slovenskega državnega holdinga upravlja Slovenska odškodninska družba.

Časnik Dnevnik je pred kratkim poročal, da je Adria Airways očitno tik pred prodajo, saj da se država in banke z morebitnimi kupci pogajajo že o izboljšanju zavezujočih ponudb. Največ možnosti za nakup naj bi po poročanju časnika imela nemška družba Intro Aviation, ki pa naj bi igrala zgolj vlogo posrednika, saj se kot končni kupec čez čas omenja Air Berlin.

A to naj po informacijah, ki jih je pridobila STA, ne bi držalo. Postopek prodaje Adrie Airways, če bo do nje tudi res prišlo, bi lahko bil končan v približno treh mesecih.

Sorodne vsebine:

Adria Airways znova v Pariz

Bo Adria Airways sledila Elanu?

Tujci k nam zaradi naravnih lepot

Deli novico: