Peči na drva in t. i. ekološke peči sproščajo visoke koncentracije strupenih snovi, ki močno škodujejo zdravju, razkriva nova študija. Čeprav mnogi menijo, da so sodobne peči z napredno tehnologijo izgorevanja okolju prijaznejša in varnejša izbira, strokovnjaki opozarjajo, da močno poslabšujejo zrak v zaprtih prostorih.
POZOR: Sodobne peči na drva lahko močno škodujejo zdravju
Trendi
Onesnaženje lahko povzroča kronične bolezni dihal, srčno-žilna obolenja, pljučnega raka ter celo poškodbe jeter, ledvic, možganov in živčevja. Krivci so ultrafini delci (UFP), drobni delci PM2.5, črni ogljik in ogljikov monoksid, piše Daily Mail.
Raziskovalci so spremljali dogajanje v petih domovih, kjer so uporabljali različne vrste peči in goriv – od sušenega lesa do briketov in brezdimnega premoga. Najvišje izpuste so zaznali pri odprtih kaminih, kjer se je koncentracija PM2.5 povečala tudi do sedemkrat. Večnamenske peči z eko-dizajnom so proizvedle več ultrafinih delcev kot običajni modeli. Briketi in brezdimni premog so povečali izpostavljenost UFP za 1,7- oz. 1,5-krat v primerjavi z modernimi pečmi.
Tudi najboljše sodobne peči so ob prižiganju, dodajanju goriva in čiščenju pepela povzročile izrazite skoke onesnaženosti. V številnih primerih so vrednosti presegle priporočila Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). Zrak je bil najslabši v manjših prostorih z zaprtimi okni in ob dolgotrajni uporabi peči.
Vodja študije, prof. Prashant Kumar, je opozoril, da bodo zaradi visokih cen energije številna gospodinjstva znova posegla po trdih gorivih. "Ljudje zmotno verjamejo, da so sodobne peči varna izbira. V resnici pa to pomeni slabši zrak in resna zdravstvena tveganja, saj večino časa preživimo v zaprtih prostorih," je dejal.
Soavtor raziskave Abidemi Kuye je poudaril, da se tudi pri uporabi "čistejših" peči onesnaženje pogosto močno poveča, zlasti ob slabem prezračevanju. "Ljudje ne vedo, kako zelo se lahko poslabša kakovost zraka v njihovem domu," je dejal.
Raziskovalci so rezultate objavili v znanstveni reviji Scientific Reports.