Za marsikoga je pranje posteljnine eno tistih opravil, ki jih najraje prelagamo. A če rjuhe perete le redko, je čas, da to postane vaša redna navada, opozarja dr. Primrose Freestone, profesorica klinične mikrobiologije na Univerzi v Leicesterju.
POSTELJNINO PERETE NAROBE! Kako pogosto bi morali menjati rjuhe in kateri kos osvežiti vsak tretji dan?
Trendi
Vsako noč izločamo znoj in odmrle kožne celice, kar ustvarja idealno okolje za rast mikroorganizmov. Ti se kopičijo v posteljnini in lahko povzročijo okužbe, alergije, akne, ekceme ali srbečico. Še posebej problematične so pršice, ki se hranijo z odmrlimi celicami in lahko sprožijo močne alergijske reakcije. Med glavnimi povzročitelji okužb v postelji so tudi glivice, kot sta Candida albicans, ki lahko na tkaninah preživi do enega meseca, in Aspergillus fumigatus, ki je lahko nevarna za pljuča, predvsem pri ljudeh z oslabljenim imunskim sistemom. Posteljnino je zato priporočljivo prati pri najmanj 60 stopinjah Celzija.
Priporočena pogostost pranja in čiščenja
Posteljnino, torej rjuhe in prevleke, bi morali oprati vsaj enkrat na teden. Če ste bili bolni, se ponoči močno potite ali spite z domačimi živalmi, pa še pogosteje – na vsake tri do štiri dni. Tudi odeje brez polnila potrebujejo redno nego in jih je priporočljivo oprati vsaka dva tedna. Vzglavnike bi morali temeljito oprati na vsakih štiri do šest mesecev. Njihovo notranjost lahko dodatno zaščitite pred pršicami tako, da jih občasno daste v zamrzovalnik za nekaj ur. Odeje s polnilom je smiselno oprati približno vsake tri do štiri mesece, glede na pogostost uporabe. Vzmetnico pa je dobro enkrat tedensko posesati in prezračiti, saj se v njej zadržujejo prah, znoj in mikroorganizmi, ki lahko vplivajo na kakovost spanja in zdravje dihal, piše Daily Mail.
In zakaj vse to početi? "Čista postelja s svežimi rjuhami in mehko odejo ni le razkošje – je pomembna naložba v dobro počutje," pravi dr. Freestone.