Poročali smo že, da turistična ambulanta Zdravstvenega doma (ZD) Piran svojih nalog ne izvaja v obsegu, kot bi jih morala po veljavnih predpisih. Ambulanta naj bi namreč nudila storitve tudi turistom, nastanjenim v občinah, ki mejijo na piransko, a se v praksi to ne izvaja. To so nam potrdili tudi na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), kjer so pojasnili, da so direktorja ZD Piran na to pred časom že opozorili. V ZD Koper smo preverili, če se v poletnih mesecih poveča število obravnav turistov, ki so bili predhodno zavrnjeni v piranski turistični ambulanti. Odzvali pa so se tudi v ZD Piran, kjer so nam predstavili svojo plat zgodbe.
ZD KOPER REŠUJE STISKO TURISTOV: "Precej je takih, ki so bili zavrnjeni v ZD Piran"
Piran
Na ZZZS in ministrstvu za zdravje so nam povedali, da na slovenski obali storitve turistične ambulante izvaja ZD Piran, zato bi morale biti te dostopne tudi turistom iz drugih občin. Vendar pa, kot smo že poročali, so vrata te ambulante za turiste, ki so nastanjeni izven občine Piran, zaprta.
Zaradi zavrnjenih turistov v Piranu se obseg obravnav v ZD Koper skoraj podvoji
Zanimalo nas je, ali v ZD Koper v poletnih sezonah zaznavajo povečano število obravnav zaradi turistov, ki so bili predhodno zavrnjeni v turistični ambulanti ZD Piran. V ZD Koper so nam povedali, da med poletnimi meseci opažajo občutno povečanje obiskov v urgentni ambulanti na Bonifiki, v urgentnem centru Splošne bolnišnice Izola (SBI) in v otroško-šolskem dispanzerju.
"Med obiskovalci je tudi precej turistov, ki so bili predhodno zavrnjeni v turistični ambulanti ZD Piran, ker niso bili nastanjeni v občini Piran," so pojasnili. Dodali so, da zaradi narave dela ne vodijo posebne evidence takšnih primerov, ocenjujejo pa, da se obseg obravnav v tem času skoraj podvoji.
Poudarili so, da ZD Koper sprejme vse turiste, ki potrebujejo nujno pomoč ali zdravljenje, v skladu s 103. členom Pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja. "V teh primerih ni nobenih administrativnih ovir. Ostale, nenujne storitve, pa zaračunamo po veljavnem ceniku," so dodali. Na vprašanje, ali so prejeli kakšne uradne pritožbe zaradi ravnanja ZD Piran, so odgovorili, da ne. Kljub temu pa posledice omejenega delovanja piranske ambulante občutijo tudi sami: "Zaradi povečanega števila obravnav so naše ekipe v urgentni službi in turistični ambulanti dodatno obremenjene."
Več dela, a brez dodatnega denarja – kje je problem?
V zvezi z očitki, da turistična ambulanta v Piranu nudi storitve le turistom iz občine Piran, so v ZD Piran pojasnili, da je bil pred tremi leti v 'Dogovoru – pogodbi o obsegu in načinu izvajanja zdravstvenih storitev' in kasneje v vladni uredbi enostransko spremenjen člen, ki določa obseg izvajanja storitev. Sprva je bilo financiranje ambulante namenjeno izključno občini Piran, kasneje pa je bil besedilu dodan še del o sosednjih občinah – brez sočasne prilagoditve financiranja. Zaradi tega so, kot pravijo, že drugo leto v arbitražnem postopku z ZZZS in ministrstvom za zdravje, ki še ni zaključen.
Po spremembi vladne uredbe je bil določen širši krog upravičencev do storitev turistične ambulante, vendar financiranje ni sledilo povečanju obsega dela, kar je po njihovem mnenju povzročilo neskladje med nalogami in finančno podporo. "Finančna sredstva so še vedno predvidena zgolj za delovanje v okviru občine Piran, kot je bilo določeno pred tremi leti," so izpostavili.
Na ministrstvu za zdravje so povedali, da bodo predlog ZD Piran za širitev programa proučili in ga ob ustreznih podatkih vključili v spremembo uredbe. ZZZS sicer zagotavlja pavšalna sredstva za pokritje stroškov ekipe in materiala, pri čemer je za ZD Piran priznanih 0,2 tima, kar pomeni, da prejmejo dodatna sredstva v višini 20 odstotkov vrednosti enega tima.
Po novi vladni uredbi o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, zmogljivostih, potrebnih za njegovo izvajanje, in obsegu sredstev za leto 2025 je ZZZS zagotovil dodatna sredstva za ZD Piran, ZD Tolmin in OZG Kranj, kadar storitve za zavarovance izven teh občin presežejo 5 odstotkov vseh opravljenih storitev.
ZD Piran: Zavračanja turistov ni bilo
Glede očitka, da turistična ambulanta ne sprejema turistov izven občine Piran, so v ZD Piran zatrdili, da gre za napačne informacije, ki naj bi temeljile na stari objavi, ki ni bila objavljena na njihovi spletni strani. "Z naše strani ni prihajalo do zavračanja pacientov, ki so potrebovali zdravniško pomoč," so poudarili.
Vsem turistom, ki poiščejo pomoč, po njihovih besedah pomoč nudijo, vendar podatkov o tem, iz katerih občin prihajajo, ne beležijo. Za prihodnjo sezono napovedujejo, da bodo postopali "v skladu z odločitvijo arbitraže", ki še ni zaključena.
Zavrnil so tudi trditve, da so bili s strani ZZZS ali ministrstva za zdravje opozorjeni zaradi neustreznega delovanja. "Nasprotno – mi smo tisti, ki smo opozorili ZZZS in ministrstvo na enostransko spremembo brez soglasja," so zaključili.