Kitajska bo kot odgovor na nove ameriške carine uvedla dodatne 34-odstotne carine na ves uvoz ameriškega blaga. Kitajsko ministrstvo za trgovino pa je uvedlo nadzor nad izvozom sedmih redkih zemelj, vključno z gadolinijem, ki se običajno uporablja pri slikanju z magnetno resonanco, in itrijem, ki se uporablja v potrošniški elektroniki. Ob tem je Peking zaostril pogoje poslovanja za več ameriških podjetij in vložil tožbo pri Svetovni trgovinski organizaciji (WTO).
ZAOSTROVANJE: Kitajska na ameriški uvoz uvaja dodatne 34-odstotne carine
Svet
"Za vse uvoženo blago s poreklom iz ZDA bodo poleg trenutno veljavne carinske stopnje uvedene dodatne carine v višini 34 odstotkov," je sporočilo kitajsko finančno ministrstvo. Iz Pekinga so sporočili tudi, da so zaradi ameriških carin sprožili postopek pred WTO. "Kitajska je vložila pritožbo v okviru mehanizma WTO za reševanje sporov," so zapisali v izjavi.
Kitajske oblasti so na seznam podjetij z omejitvami pri izvozu dodali še 16 ameriških podjetij, ki delujejo na Kitajskem in izvažajo v ZDA, pri čemer so kot razlog navedli grožnje nacionalni varnosti in interesom. Poleg tega so na seznam nezanesljivih pravnih oseb zaradi domnevnega vojaškega sodelovanja s Tajvanom in dejanj, za katera pravijo, da "resno škodujejo" njihovi suverenosti in razvojnim interesom, uvrstile 11 ameriških podjetij in jim tako otežile poslovanje.
Ameriški predsednik Donald Trump je v sredo napovedal carine, ki bodo v višini 10 odstotkov od sobote veljale za ves svet, medtem ko bodo od srede za 60 držav in EU v veljavi še višje carine. Za Kitajsko, ki je ena največjih ameriških trgovinskih partneric, je napovedal 34-odstotne carine. Za Kitajsko so ZDA pod Trumpovim vodstvom od januarja že dvakrat uvedle po 10-odstotne carine, kar pomeni, da bo skupna višina carin na kitajski uvoz po novem 54-odstotna.
Kitajska že 20-odstotnim dajatvam Washingtona ni ostala dolžna in je v začetku marca uvedla 10-odstotne in 15-odstotne carine na uvoz ameriških kmetijskih pridelkov. V Pekingu so že v četrtek dejali, da "ostro nasprotujejo" novim carinam in napovedali protiukrepe za zaščito svojih pravic in interesov.
China is poised to back fill all of the markets that USA is abandoning by starting a trade war with EVERYONE - even penguins! China didn’t need to “bring home” manufacturing as the USA tried. China needed USA mfg base to to surrender its world market share, which Trump gladly did https://t.co/IEq1mgOeeX
— ACMYDD (@ACMYDD) April 4, 2025
Na napoved kitajskih carin se je že odzval Trump, ki je ocenil, da je Kitajsko zajela panika. "Kitajska je to odigrala narobe, zgrabila jo je panika - edina stvar, ki si je ne morejo privoščiti!" je danes zapisal na družbenem omrežju Truth Social. Trump je sicer sinoči omenil možnost nižjih carin za Kitajsko, če bo ta privolila v prodajo platforme TikTok ameriškemu kupcu. "S TikTokom imamo situacijo, v kateri bo Kitajska verjetno rekla: 'Odobrili bomo posel, toda ali boste kaj storili glede carin?'" je sinoči povedal novinarjem.
Današnja napoved Kitajske je še bolj zamajala zaupanje na finančnih trgih. Cenita se tudi nafta in baker.