Za trebuh pri moških naj bi bil kriv tudi estrogen

Zdravje

Moški v srednjih letih počasi začenjajo pridobivati na telesni teži, dobijo trebuh, zmanjšajo telesne obremenitve, poleg tega pa ne čutijo več takega spolnega poželenja, kot so ga v mladih letih. Za to je kriv upad količine moškega spolnega hormona testosterona, a tudi, kot so zdaj ugotovili znanstveniki, ženskega hormona estrogena.

Kot so ugotovili znanstveniki medicinske fakultete harvardske univerze, ima upad ravni estrogena v krvi pri moških podobne učinke kot pri ženskah, ki se običajno opazijo predvsem na "liniji", je objavil New York Times.

Doslej so imeli testosteron za edini razlog za fizične spremembe pri moških v srednjih letih. Glede na ugotovitve iz študije pa se z zmanjšanjem ravni testosterona zmanjšuje predvsem mišična masa pri moških, medtem ko raven estrogena skrbi za nabiranje telesne maščobe. Oba hormona pa sta potrebna za libido.

"Nekateri simptomi, ki smo jih rutinsko pripisovali pomanjkanju testosterona, gredo pravzaprav delno ali pa povsem na račun zmanjševanja količine estrogena," je pojasnil endokrinolog Joel Finkelstein s harvardske medicinske fakultete, vodja študije, ki je bila objavljena v znanstveni reviji The New Englad Journal of Medicine.

V znanstvenih krogih so odkritje že označili za zelo pomembno. Gre "velikanski napredek", je ocenil profesor medicinske fakultete Univerze v Pensilvaniji, Peter J. Snyder, ki si obeta velik napredek pri hormonskem zdravljenju moških, starih nad 65 let.

Še prezgodaj za hormonske terapije

Estrogen proizvajata tako moški kot ženska iz testosterona in moški ga imajo na koncu še enkrat toliko kot ženske po menopavzi. Z upadanjem količine obeh hormonov v krvi pa prihajajo telesne spremembe.

Vendar strokovnjaki opozarjajo, da je še prezgodaj, da bi na podlagi te študije že začeli s hormonskimi terapijami in da bi npr. moškim pomagali z estrogenom, podobno kot nekaterim pomagajo z vnašanjem testosterona.

Kot opozarjajo, začne namreč moško telo s prevelikimi količinami estrogena v krvi dobivati ženske obline. Med drugim se jim npr. začnejo povečevati prsi. Tovrstnih stranskih učinkov si pa potencialni prejemniki hormonskih terapij običajno ne želijo.

Kot še navaja New York Times, danes več milijonov moških uporablja dodatke s testosteronom za dvigovanje ravni tega hormona v krvi. Na trgu naj bi se obračali skoraj dve milijardi ameriških dolarjev letno.