VLADA ZAČELA S PRIPRAVO PRORAČUNOV ZA PRIHODNJE DVE LETI: Predvideno več kot 17 milijard evrov odhodkov letno

Slovenija

Vlada je na današnji seji začela postopke za pripravo predlogov proračunov za prihodnji dve leti, ki ju mora v DZ poslati najpozneje do 1. oktobra. Med glavnimi prioritetami, ki jih bo vlada zasledovala v prihodnjih dveh letih, so našteli zdravje, znanje, zagotavljanje zanesljive in dostopne energetske oskrbe ter omogočanje primernih in cenovno dostopnih stanovanj. 

Proračun za leto 2026 je DZ sprejel že novembra lani, do jeseni pa bo vlada pripravila njegove spremembe. Zdaj je v njem zapisanih za skupaj 17,1 milijarde evrov odhodkov, s potrditvijo sprememb pa se bo ta številka zvišala za 207 milijonov evrov na 17,3 milijarde evrov. Leta 2027 bodo lahko odhodki znašali 17,6 milijarde evrov.

Predlog razreza sledi srednjeročnemu fiskalno-strukturnemu načrtu 2025-2028, ki ga je Slovenija tako kot preostale članice pripravila na podlagi prenovljenih fiskalnih pravil EU. V njem je določena najvišja rast očiščenih odhodkov, ki bo zagotovila srednjeročno ohranjanje primanjkljaja sektorja država pod referenčno mejo treh odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP) in vzdržnost javnega dolga, so pojasnili na ministrstvu.

Preden bo proračunske dokumente jeseni posredovala v DZ, jih bo vlada dopolnila s številkami glede obrambnih izdatkov. Za zdaj je vanje vključila letne rasti teh izdatkov, ki temeljijo na veljavni resoluciji o splošnem dolgoročnem programu razvoja in opremljanja Slovenske vojske do leta 2040. Toda v pripravi so spremembe resolucije, saj namerava Slovenija obrambne izdatke še letos zvišati na dva odstotka BDP ter nato do leta 2030 na tri odstotke.

Temeljni okvir za pripravo proračunov za prihodnji dve leti predstavlja proračunski memorandum, s katerega osnutkom se je danes seznanila vlada, dokončno pa ga bo potrdila jeseni hkrati z ostalimi proračunskimi dokumenti za leti 2026 in 2027. V njem so med drugim navedene zadnje napovedi gospodarskih in makroekonomskih gibanj, vsebine proračunskih politik in politika upravljanja dolga državnega proračuna. Po zadnjih napovedih Urada RS za makroekonomske analize in razvoj iz februarja letos naj bi se obseg BDP Slovenije v letu 2026 povečal za 2,4 odstotka, v letu pozneje pa za 2,3 odstotka.

Na podlagi danes sprejetega okvirnega razreza proračunskih odhodkov bodo stekla usklajevanja s proračunskimi uporabniki. Druga proračunska seja je predvidena junija, dokončno pa bo vlada proračunske dokumente kot običajno potrjevala septembra.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija