Za mačke, ki so obiskovale otroško igrišče Vrtca Koper v centru mesta in tam počele, kar mačke počnejo, so v vrtcu poskrbeli tako, da so jih skupaj z društvom Mačja preja ulovili in jih predali veterinarski oskrbi. 'Mačji projekt', ki je potekal na lokaciji vrtca, je rešil problem, s katerim so se dalj časa soočali in je povzročil nemalo slabe volje tudi pri starših.
V VRTCU KOPER POSKRBELI ZA POTEPUŠKE MAČKE: Skupaj z društvom Mačja preja oskrbeli več mačk v slabem stanju
Koper
Zaradi povečanega števila potepuških mačk, ki so si izbrale zelenice vrtca Kekec v središču Kopra za svojo nočno postojanko, je bilo pred časom v vrtcu izdano opozorilo, da bodo zaradi vstopanja mačk na njihove zelenice začeli z odlovom in sterilizacijo oziroma kastracijo mačk, nakar naj bi se strokovnjaki odločili, ali se te mačke vrne nazaj v njihovo okolje ali odda v posvojitev. Preverili smo, kako je ukrep potekal in kakšni so rezultati.
V vrtcu so potrdili, da se je na omenjeni lokaciji vrtca dejansko nahajalo večje število mačk. "Na površinah Vrtca Koper že dalj časa zaznavamo problem prostoživečih mačk. Skozi čas smo ukinili peskovnike zaradi mačk, ki so ponoči opravljale potrebo na zaščitne ponjave in po terasah vrtca, veliko je bilo tudi pritožb staršev zaradi mačjih iztrebkov, ki smo jih vsako jutro že navsezgodaj sami čistili in spirali površine," sta v odgovoru na naša vprašanja zapisali ravnateljica Vrtca Koper Alenka Rušt in Maja Knific, vodja področja Zdravstveno-higienskega režima (ZHR) in OPZ.
V lanskem letu se je število mačk še posebej povečalo, zato so se letos povezali z Zavetiščem Mačja Hiša iz Celja, ki je nosilec projekta 'TNR = trap, neuter, release', kar v prevodu pomeni 'ujemi steriliziraj/kastriraj, izpusti'. "Vsi mucki v projektu so bili pregledani, sterilizirani/kastrirani, cepljeni, razparaziteni, označeni," sta zagotovili, sredstva za to pa je omogočilo celjsko zavetišče.
Posted by Mačja preja on Tuesday 16 April 2024
"Vse pripeljane mačke so bile tretirane proti notranjim in zunanjim zajedavcem ter cepljene proti kužnim boleznim. Dve mački sta potrebovali obsežnejše zdravljenje in poseg v ustni votlini, zato ju je prevzelo društvo Mačja preja, ki je poskrbelo za njuno namestitev in dajanje zdravil pred in po operativnem posegu – sanaciji zobovja. Pred tem sta mucki živeli z bolečinami zaradi obolenja zob in dlesni, imeli sta težave pri hranjenju, s posegom pa se je kvaliteta njunega življenja bistveno izboljšala." Ker so bile vse obravnavane mačke odrasle in navajene življenja na prostem, so bile po zaključeni obravnavi vrnjene na lokacijo odvzema.
Kot poudarjajo, "nobena mačka ni bila čipirana, torej eventualnih lastnikov ni bilo mogoče kontaktirati".
Posted by Mačja preja on Tuesday 26 March 2024
Stroške celotne veterinarske oskrbe najdenih potepuških mačk je prevzelo Zavetišče Mačja Hiša, društvo Mačja preja iz Kopra pa stroške dodatne oskrbe. Projekt se je financiral tudi s prostovoljnimi prispevki ljudi, ki želijo "pripomoči k reševanju problematike neželenih legel mačk, ki nimajo lastnika niti potrebne zdravstvene oskrbe", so zapisali v vrtcu Koper.
"Zavedamo se, da je takih lokacij na Obali še mnogo, zato apeliramo na bralce, da po svojih močeh prispevajo prostovoljne prispevke v korist Mačje hiše ali pa priskočijo na pomoč s finančnimi ali materialnimi sredstvi (kvalitetna mačja hrana, tekstil, vrečke, čistila) društvu Mačja preja, kjer prostovoljke požrtvovalno skrbijo za mucke, katere zaradi različnih razlogov niso primerne za vrnitev v okolje," so še dodali.