V Centru za usposabljanje na morju v Portorožu so danes simbolično predali namenu opremo, s katero se bodo dijaki in študenti učili uporabe rešilnih čolnov. Brez tega srednja šola in fakulteta ne moreta izdajati ustreznih spričeval. Popoldne bo v Avditoriju še slovesnost ob slovenskem dnevu pomorstva z nagovorom ministrice Alenke Bratušek.
V PORTOROŽU SIMBOLIČNO PREDALI OPREMO ZA USPOSABLJANJE MORNARJEV: Čaka se še na uporabno dovoljenje (FOTO, VIDEO)
Piran
Danes, na dan pomorstva, smo bodočim in obstoječim generacijam pomorščakov predali v uporabo opremo, namenjeno urjenju veščin preživetja na morju.Ustrezna usposobljenost pomorščakov je eden od ključnih pogojev za varovanje človeških življenj, kot tudi zaščite morskega okolja.⚓️???? pic.twitter.com/ysfM5oqQeU
— Ministrstvo za infrastrukturo (@mzi_rs) March 7, 2023
Nova oprema še čaka na uporabno dovoljenje. Na Gimnaziji, srednji in elektro šoli Piran ter fakulteti za pomorstvo in promet v Portorožu verjamejo, da ga bodo dobili še to pomlad.
Na ogrodju z dvigali so nameščeni trije različni rešilni čolni, ki se uporabljajo na ladjah. Spuščanje v vodo je zahtevno in tudi nevarno, zato pomorščaki potrebujejo veliko vaj.
Že leta 2008 je Evropska agencija za pomorsko varnost obema izobraževalnima ustanovama in Sloveniji naložila obvezo, da za usposabljanje pomorščakov pridobijo ustrezno opremo, kot jo zahteva Mednarodna konvencija o standardih za usposabljanje, pooblastilih in opravljanju straže pomorščakov, je spomnil dekan fakultete Peter Vidmar.
Naložba v podaljšanje pomola pod pomorsko šolo in namestitev opreme ima po Vidmarjevih besedah močno sporočilo in pomeni, da "želi Slovenija ostati vpeta v mednarodnem prostoru ponudbe visoko kvalificiranih pomorščakov". Prepričan je, da bodo tuji ladjarji to opazili. Ocenil je tudi, da je treba izkoristiti ta trenutek in si prizadevati za razvoj ladjarstva v Sloveniji: "To pomeni omogočiti ladjarjem primerne ali celo spodbudne pogoje za poslovanje."
Ravnatelj gimnazije Borut Butinar je poudaril, da je takšna oprema standard in "brez tega ne sme biti papirja". Pojasnil je, da so do zdaj dijake vozili v Bakar na Hrvaškem, a le enkrat letno. Opisal je tudi več kot desetletje "dolgo in ovinkasto" pot do pridobitve opreme in razložil, da je bila naložba sprva ocenjena na 800.000 evrov, na koncu pa je presegla 1,2 milijona evrov.
Na fakulteti za pomorstvo in promet na leto povprečno izobrazijo 20 navtikov in osem ladijskih strojnikov, je povedal dekan. Srednja elektro in pomorska šola ima po ravnateljevih besedah 270 dijakov.
Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek je ob slovesnem rezanju traku zaželela bodočim pomorščakom, "naj bo oprema uporabljena čim večkrat, naj pa se vam nikoli ne zgodi, da bi morali izkušnje iz te vaje uporabiti pri nesreči". Ministrica bo tudi slavnostna govornica na slovesnosti ob Slovenskem dnevu pomorstva, ki bo ob 16. uri v Avditoriju Portorož.