Pirančani opažajo povečano prisotnost podgan in miši v nekaterih predelih mesta. To so nam potrdili tudi v Okolju Piran, ki pravkar izvaja deratizacijo javnega kanalizacijskega omrežja v sodelovanju s pooblaščenim zunanjim izvajalcem. Ti glodavci se sicer najpogosteje pojavljajo v strnjenih naseljih tam, kjer je hrana in neurejeno ravnanje z odpadki, pa tudi v zapuščenih objektih in v kanalizacijskem omrežju.
V PIRANU SO SE RAZPASLE PODGANE: Ne izplakujte hrane v kanalizacijo in pospravite odpadke
Piran
Kot pojasnjujejo v Okolju Piran, so zaznali povečanje populacije glodavcev "v bližini ekoloških otokov, zapuščenih stavb ter v središču starega mestnega jedra Pirana". Pravkar v piranski občini poteka prva letošnja redna deratizacija javnega kanalizacijskega omrežja z namestitvijo deratizacijske vabe za glodavce.
Pri tem svetujejo občanom, da ostankov živil ne izplakujejo v kanalizacijske odtoke, kot tudi, naj skrbijo za urejenost doma in okolice, odpadke pa odlagajo odgovorno in v za to namenjene zabojnike. "Splošna urejenost, pravilno zbiranje odpadkov in primerna higiena zbirnih mest za odpadke, prenehanje zlivanja odpadkov in hrane v straniščne školjke ter preprečevanje divjih odlagališč lahko največ prispevajo k zmanjševanju števila podgan in zdravju našega okolja," poudarjajo.
Medtem v občini Izola problema z namnožitvijo škodljivih glodalcev nimajo. V Komunali Izola so nam zatrdili, da trenutno ne zaznavajo povečane pojavnosti glodavcev na območjih, kjer poteka javna kanalizacija. K temu je po njihovem mnenju pripomoglo tudi dejstvo, da je bila redna deratizacija javnega kanalizacijskega sistema v občini nazadnje izvedena v obdobju od 27. 2. 2023 do 1. 3. 2023.
Tudi v Izoli opažajo, da so posebej problematična tista področja, kjer imajo glodavci na razpolago hrano. Tako se v javni kanalizaciji nalagajo ostanki hrane, ki jih iz gospodinjstva uporabniki izplakujejo v kuhinjske odtoke ali straniščne školjke, tam pa so glodavcem enostavno dostopni. Občane opozarjajo na odgovorno ravnanje in odlaganje ostankov hrane, olj in drugih odpadkov v zabojnike za ločeno zbiranje bioloških odpadkov.