V HRVAŠKI ISTRI 1.500 EVROV: Kakšne pomoči pa je deležen novorojenček, ki se rodi na Obali?

Koper

Poročali smo že o kar zajetni podpori, ki jo nekatere občine v hrvaški Istri namenjajo za novorojenčke oziroma pomoč staršem ob rojstvu otroka, ki ponekod znaša tudi do 1.500 evrov. Preverili smo, kako so ob rojstvu otroka radodarne obalne občine in ugotovili, kje so novorojenčki, sodeč po 'nagradi' in drugih ugodnostih za otroke, najbolj zaželeni.

Pri naših hrvaških sosedih je, sodeč po podatkih, najbolj radodarna občina Motovun s 1.500 evri za prvega in vsakega naslednjega otroka, sledijo ji Bale s 1.327 evri za vsakega dojenčka v družini, na tretjem mestu pa je Buzet s 1.000 evri za vsakega rojenega otroka. Ob nizki rodnosti bi pričakovali, da bodo tudi občine v slovenskem delu Istre podobno radodarno pristopile k spodbujanju rojstev. A 'nagrada' oziroma pomoč za novorojenčka je bistveno bolj skromna. Povprečna podpora ob rojstvu otroka znaša nekaj čez 300 evrov oziroma 312,50 evrov, kar je za tretjino oziroma 163,50 evrov manj, kot je povprečna nagrada za novorojenčka v občinah hrvaške Istre; ta znaša ob rojstvu prvega otroka povprečno 476 evrov. Poglejmo podrobnosti.

V Mestni občini Koper (MOK) je bilo v letu 2022 rojenih 372 otrok, v letu 2023 pa 358 otrok. Novorojenčke je občina 'nagradila' z 200 evri. Za vsakega naslednjega, torej drugega, tretjega, četrtega ... otroka je višina sredstev enaka. Občina razen tega izplačila nima drugih ukrepov za spodbujanje rojstev otrok. Kot pojasnjujejo v kabinetu župana Aleša Bržana, dodatnih občinskih ukrepov, "glede na velik nabor državnih ukrepov za spodbujanje rodnosti", trenutno ne načrtujejo. Koprska občina tudi nima posebnih ukrepov ali subvencij za otroke, ki bi jim pripadali ne glede na socialni status.

Občina sofinancira nekatere programe, namenjene nosečnicam in staršem novorojenčkov, večino izvajajo javni zavodi, katerih (so)ustanoviteljica je MOK. Tako deluje v prostorih Svetovalnega centra Istre podporna skupina za doječe matere, kjer so poleg skupinskih srečanj na voljo tudi individualni posveti, tam poteka tudi Šole za starše in Šola za očete. Kot še navajajo, je MOK tudi v postopku pridobivanja naziva Dojenju prijazno mesto. Med programi, ki so namenjeni malčkom, pa izpostavljajo sofinanciranje preventivnih delavnic na temo socialno – emocionalnega učenja; v teku je tudi razpis za preventivne programe vključitve terapevtskih živali v javnih vrtcih MOK.

Tudi podatki o rodnosti v piranski občini niso razveseljujoči. V letu 2022 je bilo rojenih 117 otrok, v letu 2023 pa 121 otrok. Za leto 2024 še ni razpoložljivih podatkov. V občini Piran znaša občinska obdaritev novorojencev 300 evrov. Kot pojasnjujejo, je bilo lani izplačanih 77 tovrstnih denarnih pomoči, v letu 2024 pa do sedaj pa 38. Drugih ukrepov za spodbujanje rojstev otrok v občini nimajo, prav tako tudi ne finančnih subvencij za otroke, ki bi jih dodelili ne glede na socialni status staršev.

"V Občini Piran nimamo tovrstnih finančnih podpor, učencem v osnovnih šolah subvencioniramo delovne zvezke, tople obroke in šolo v naravi glede na socialni status. Obenem staršem nudimo nižje plačilo programa predšolske vzgoje v javnih vrtcih na območju občine Piran, kolikor se odločijo za nakup ali gradnjo stanovanja v naši občini ali če plačujejo najemnino za rešitev stanovanjskega problema in le-te nimajo subvencionirane iz drugih proračunskih virov," navajajo.

Za vse otroke, ki imajo stalno bivališče v občini Piran, staršem zagotavljajo dodatni enotni popust pri plačilu programov predšolske vzgoje. "Trenutno ne razmišljamo o še dodatnih finančnih subvencijah," so zapisali v kabinetu župana Andreja Korenike.

Prav tako ne sofinancirajo nobenih programov ali projektov, namenjenim nosečnicam in staršem novorojenčkov. Več je posluha za malčke; zanje piranska občina sofinancira gibalni oziroma športni program Mali sonček - modri za otroke od 2. do 3. leta.

Žal se tudi v izolski občini ne morejo pohvaliti z visoko rodnostjo. Po podatkih se je leta 2022 rodilo 121 otrok, v letu 2023 skupno 112 otrok, do 1. julija letos pa 52 otrok. 'Nagrada' ob rojstvu novorojenčka znaša 250 evrov. Leta 2023 je bilo takih izplačil 94, do 31. julija 2024 pa 47. "Znesek ob večjem številu sorojencev ostaja nespremenjen, Občina ne izvaja drugih ukrepov za spodbujanje rojstev," navajajo v kabinetu župana Milana Bogatiča. Kot še dodajajo, "dodatni ukrepi za spodbujanje rojstev v občini niso predvideni".

V izolski občini tudi ne sofinancirajo programov, ki bi bili namenjeni nosečnicam in staršem novorojenčkov. So pa občinskih sredstev deležni nekateri programi za predšolske otroke; tako občina zagotavlja sredstva za sofinanciranje logopedske dejavnosti, dejavnost specialnega pedagoga ter psihoterapevtsko dejavnost za predšolske otroke, ki jo izvaja Svetovalni center Istre, kot tudi subvencioniranje varstva otrok, ki niso vključeni v program predšolske vzgoje v vrtcih.

Kot kaže, je novorojenim občanom najbolj prijazna občina Ankaran. Od leta 2022 do danes jih je bilo sicer samo 44. Obdaritev novorojenčkov znaša 500 evrov. "Višina enkratnega denarnega prispevka Občine Ankaran ob rojstvu / posvojitvi otroka znaša 500 evrov," so potrdili v kabinetu župana Gregorja Strmčnika, kjer navajajo, da je bilo leta 2023 izplačanih 15 nagrad, v letu 2024 pa je bilo doslej izplačanih 11 tovrstnih nagrad. "Občina poleg enkratne denarne pomoči zagotavlja še priložnostne knjige, ki staršem pomagajo v prvem letu življenja ter pri prepoznavanju otroških bolezni," so zapisali.

Ob tem poudarjajo tudi druge ugodnosti, "od popustov pri plačilu vrtca (15 - 25 odstotkov) do vsega plačanega nadstandarda, ki ga občina krije za vse otroke v ankaranskih vrtcih in vse učence Osnovne šole Ankaran (izleti, vstopnine in prevozi, pet šol v naravi idr.)", kot tudi počitniško varstvo, pri katerem občina zagotavlja skozi celo poletje in pri katerem starši krijejo zgolj stroške prehrane. Kot še navajajo, je v Ankaranu z občinskim odlokom o socialnih pomočeh družinam zagotovljena "izdatna podpora pri premoščanju socialnih stisk".

Ankaranska občina je tudi edina v Sloveniji, ki zagotavlja univerzalne občinske štipendije za mlade oziroma za dijake in študente.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
vseved |  12 .09. 2024 ob  15: 06
@ALP, v Sloveniji je skoraj 200 občin . Zakaj bi vsi radi živeli v obalnih štirih?
ALP |  12 .09. 2024 ob  13: 17
Naj ostane kakor je.. Ker itak bodo to prejemali "makedonci/sladoledarji"... ti edino rojevajo. DOmačini zaradi stanovanjske politike obalnih občin itak nimajo kje vseliti družino. Jaz bi prvo obdavčil vse LJ vikende 200% in iz tega denarja dajal za mlade družine..
 |  12 .09. 2024 ob  12: 09
Se rodit na OBALI res ni najboljše, tako da takšen novorojenček nujno rabi pomoč.

Kaj pa "hrvašKa istra" nima obale? Ali smo samo mi na OBALI in se otroki samo pri nas rojevajo na OBALI?!