V zadnjem desetletju smo priča izjemnemu razvoju digitalnih tehnologij, med katerimi izstopa umetna inteligenca (UI) kot ključna sila preoblikovanja sodobnih poslovnih procesov. UI podjetjem omogoča avtomatizacijo rutinskih nalog, napredno analitiko podatkov ter boljše in hitrejše odločanje, kar pomembno vpliva na učinkovitost in inovativnost. Vzporedno z razvojem umetne inteligence pa vedno večjo vlogo pridobivajo tudi platformni ekosistemi – digitalna okolja, ki povezujejo različne akterje ter ustvarjajo nove oblike vrednosti in sodelovanja. Združevanje umetne inteligence s platformnimi pristopi podjetjem odpira nove možnosti za rast, prilagodljivost in konkurenčnost.
UMETNA INTELIGENCA IN PLATFORMNI EKOSISTEMI: Preobrazba sodobnih poslovnih procesov
Slovenija
Pia – pametna interaktivna asistentka Pošte Slovenije, ki razume tudi narečja
Med podjetji, ki so v ospredju tehnološkega napredka, je tudi Pošta Slovenije, ki je s predstavitvijo glasovne asistentke Pie naredila pomemben korak k sodobni in uporabniku prijazni digitalni preobrazbi. Pia je zasnovana kot interaktivna pomočnica, ki prek telefona uporabnikom pomaga do hitrejših in enostavnejših informacij o poštnih storitvah 24/7. Svojim uporabnikom zna odgovoriti na vprašanja o dostavi pošiljk, cenikih, lokacijah pošt, sledenju paketom ter ostalih splošnih zadevah, povezanih s poštnimi storitvami. "Pio odlikuje izjemno naraven pogovor, zato ne preseneča, da je stranke, ki kličejo v naš kontaktni center, pogosto sploh ne prepoznajo kot umetno inteligenco," pojasnjuje Slavko Ovčina, direktor IKT rešitev v Pošti Slovenije.
Prav razumevanje narečij predstavlja enega največjih tehnoloških dosežkov tega projekta. Slovenci smo znani po izredno bogatem narečnem jeziku, ki se iz regije v regijo lahko močno razlikuje. Pia zna prepoznati in govoriti v kar 12 različnih narečjih, s čimer se uporabnikom približa na način, kot ga doslej ni omogočal noben podoben sistem. To pomeni, da se lahko nekdo iz Prekmurja, Dolenjske ali Gorenjske pogovarja z njo v svojem narečju – in Pia ga bo razumela. "Naše storitve so namenjene vsem prebivalcem. Gre za pomemben vidik vključevanja in približevanja storitev vsem generacijam in jezikovnim skupinam v državi," poudarja Ovčina.
Digitalizacija kot strateška usmeritev
Vpeljava uporabe umetno-inteligenčne platforme v postopke kontaktnega centra je bila prepoznana kot primer dobre prakse v strokovni javnosti. Tako je na letošnjih Dnevih slovenske informatike projekt prejel DigiNagrado 2025. Nagrada je potrditev smeri, ki jo je Pošta Slovenije začrtala za naslednje obdobje: "Z uvedbo najnovejše inovativne rešitve, kot je glasovna asistentka Pia, želimo našim strankam ponuditi najboljšo možno izkušnjo in jim omogočiti še hitrejše pridobivanje želenih informacij. Verjamemo, da bo ta tehnologija pripomogla k izboljšanju učinkovitosti našega kontaktnega centra in zadovoljstva naših strank."
Širši vpliv na poslovanje in zaposlene
Poleg koristi za uporabnike ima uvedba Pie tudi pomembne učinke znotraj podjetja. Zmanjšalo se je število klicev, ki jih morajo obravnavati operaterji, saj osnovne informacije uporabniki dobijo neposredno od Pie. To zaposlenim omogoča, da se bolj osredotočajo na kompleksnejše težave. V prihodnosti bo Pia povezana tudi z mobilnimi aplikacijami in drugimi digitalnimi orodji, kar bo še dodatno razširilo njeno uporabnost.
Prvi preizkusi avtonomne dostave
Pošta Slovenije sicer zre še dlje v prihodnost – trenutno preizkušajo tudi projekt avtonomne dostave. Skupaj z digitalizacijo prve in zadnje milje dostave ter posodobitvijo mobilne aplikacije MojaPošta sledijo tehnološkim trendom in jih aktivno uvajajo. "V okviru evropskega projekta Trace smo investirali tudi v avtonomno dostavno vozilo (robota), ki ga že testiramo na območju Pošte Slovenije. Naše aktivnosti so usmerjene v to, da ga preizkusimo tudi v realnih okoliščinah urbanega testnega območja. Tehnologija avtonomne dostave je zelo dobro razvita in prinaša dodano vrednost uporabniški izkušnji," je še izpostavil Slavko Ovčina.
Širitev zmogljivosti podatkovnih centrov
V Pošti Slovenije so v zadnjem obdobju naslovili povpraševanje po sodobnih in varnih podatkovnih centrih, ki so za poslovanje podjetij vedno bolj pomembni. "Investicija v lasten podatkovni center za podjetja pomeni precejšen zalogaj, zato je precej povpraševanja. Naši podatkovni centri so gotovo najbolj moderni in tudi z vidika varnosti najbolj dovršeno zastavljeni. V tem letu investiramo v gradnjo dodatnih zmogljivosti naših podatkovnih centrov."