Učence, dijake in učitelje čakajo novosti

Okoli 160.000 učencev in okoli 77.000 dijakov ter njihove učitelje v novem šolskem letu, ki se bo začelo v ponedeljek, čaka nekaj novosti. Nacionalno preverjanje znanja bo obvezno tudi za učence 6. razreda osnovne šole, za učence tretjih razredov pa se uvaja številčno ocenjevanje. Nekateri bodo morali pouk začeti v nadomestnih prostorih

Novo šolsko leto prinaša nekaj novosti pri izvajanju pouka

V lanskem šolskem letu je bilo Nacionalno preverjanje znanje obvezno le za učence devetega razreda, medtem ko so učenci 6. razredov preverjanje lahko opravljali ali pa ne. A je DZ maja lani sprejel zakon za uravnoteženje javnih financ, po katerem je nacionalno preverjanje znanja obvezno tudi za učence 6. razredov.

V letošnjem šolskem letu se za učence tretjih razredov osnovne šole začenja številčno ocenjevanje. Do zdaj do imeli namreč od uvedbe devetletke v tretjem razredu opisno ocenjevanje, a je bilo to z novelo zakona o osnovni šoli leta 2011 spremenjeno. Mnogi so se namreč pritoževali, da opisno ocenjevanje staršem ne daje prave informacije o tem, kako uspešen je njihov otrok.

Spreminja se tudi poimenovanje vzgojnih predmetov, ki bodo po novem brez oznake "vzgojni" in bodo odslej navedeni kot šport, likovna umetnost, glasbena umetnost, domovinska in državljanska kultura ter etika.

Spremembe krojilo varčevanje

Se pa v letošnjem letu v 1. razredu ne bo začelo poskusno poučevanje prvega tujega jezika kot obveznega predmeta, prav tako ne poučevanje drugega tujega jezika kot neobveznega predmeta v drugi triadi osnovne šole. DZ je namreč letos sprejel novelo zakona o osnovni šoli, po kateri je izvajanje poučevanja omenjenih predmetov premaknjeno na naslednje šolsko leto, s tem, da se bo drug tuj jezik začel tudi poučevati šele v 2. razredu. Se pa v srednje šole, ki bodo to želele, kot tuji jezik uvaja kitajščina.

Nekaj sprememb je tudi za učitelje in ravnatelje. Letos je namreč ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport šolam izdalo navodilo, da morajo z novim šolskim letom za en odstotek zmanjšati število zaposlenih. Kot je v četrtek v pogovoru za STA povedal minister Jernej Pikalo, naj bi to izvedli predvsem tako, da učitelje oziroma šolske delavce, ki se upokojijo ali zaposlijo kje drugje, nadomeščajo bolj selektivno in restriktivno. A nekatere šole zmanjšujejo tudi ure ali ukinjajo učne skupine.

 

Nekateri pouka ne bodo začeli v svojih šolah

Za nekatere učence in dijake ter učitelje pa bo začetek novega šolskega leta še nekoliko večji izziv kot za ostale. Učenci Osnovne šole (OŠ) Stara Cerkev, ki je pogorela pred tremi meseci, bodo v ponedeljek k pouku odšli v nadomestne prostore, in sicer v krajevni skupnosti, tamkajšnjem župnišču, gasilskem domu in v ohranjenem delu šole, je za STA povedala ravnateljica Sonja Veber.

Kot je pojasnila, bodo prvošolčki imeli pouk v spodnjih prostorih novejšega dela šole, drugi razred bo v stavbi krajevne skupnosti, dva oddelka četrtega razreda bosta v bližnjem župnišču, dva oddelka petega v gasilnem domu, preostali razredi pa v nepoškodovanih prostorih šole.

Ob tem je dodala, da se obnova po požaru poškodovane šolske stavbe še ni začela. Tako bo 265 učencev pouk obiskovalo na nadomestnih lokacijah do nadaljnjega oziroma vsaj do februarja, ko naj bi bila končana obnova poškodovanega dela šole. Od občine so sicer dobili informacijo, da naj bi do 15. septembra izšel razpis za izvajalca del, do konca leta pa naj bi bila šola pod streho. Selili naj bi se med zimskimi počitnicami.

Zaradi pričetka obnove in energetske sanacije 40 let stare šole bodo tudi učenci OŠ Trbovlje v ponedeljek pouk začeli v nadomestnih prostorih. Pouk za prvošolce bo potekal v Domu Svobode, za drugošolce v OŠ Ivana Cankarja, za tretješolce v prostorih Elektra Trbovlje, za četrtošolce v Gimnaziji in ekonomski srednji šoli Trbovlje, za petošolce in šestošolce v podružnični šoli Alojza Hohkrauta, za ostale pa v prostorih Strojne tovarne Trbovlje.

Pouk na Gimnaziji in srednji šoli Kočevje, ki je prav tako tako pogorela in se obnavlja, pa bo potekal v prostorih Ljudske univerze in v nekaj prostorih gimnazije. Obnova šole sicer poteka pospešeno, zdaj je šola pod streho, obnova pa naj bi bila končana 20. novembra.

Na OŠ Šentjernej pa bodo novo šolsko leto začeli brez ravnatelja, saj ga svetu šole še vedno ni uspelo imenovati. Šest članov sveta je sicer pred časom za novo ravnateljico imenovalo Tadejo Strmole, a je pet preostalih članov, ki se s tem ni strinjalo, pozneje na ločeni seji sprejelo sklep, da je ne imenuje za ravnateljico. Celoten postopek zdaj v izrednem inšpekcijskem nadzoru preverja šolska inšpekcija. Do imenovanja novega ravnatelja bo šolo po sklepu ministrstva vodila pomočnica dosedanje ravnateljice (slednji je mandat potekel danes) Nataša Bregar, že kmalu pa naj bi ministrstvo imenovalo v. d. ravnatelja.

Vesel začetek pouka bo učencem in dijakom zaželel tudi državni vrh

Minister za izobraževanje Pikalo pred novim šolskim letom sicer upa, da so se učenci in dijaki dovolj spočili in da v novo šolsko leto odhajajo polni idej. "Želim jim kreativno, vzpodbudno, srečno, pa tudi navihano šolsko leto," pravi. Vsem, ki v šoli delajo, pa že vnaprej izreka zahvalo, "ker svoje delo opravljajo z veliko mero predanosti in zelo dobro". "Šolski sistem je namreč eden redkih sistemov v državi, ki kljub krizi dela, kolikor je le mogoče optimalno," je minister dejal v nedavnem pogovoru za STA.

Predsednik republike Borut Pahor je v poslanici pred začetkom šolskega leta vse, ki sedajo v šolske klopi, spomnil, da se bodo šoli dobro počutili, se imeli lepo in se zabavali, našli bodo nove prijatelje in se morda celo zaljubili. "Več boste znali, bolj boste to prihodnost lahko oblikovali po svoji podobi. Šola je točno to, kar potrebujete za to," je še sporočil Pahor.

Nekatere slovenske osnovnošolce bodo na prvi šolski dan obiskali tudi predstavniki vlade. Premierka Alenka Bratušek se bo mudila v Osnovni šoli Žalec. Minister za notranje zadeve Gregor Virant, generalni direktor policije Stanislav Veniger in Mitja Petkovšek, vrhunski športnik, zaposlen v policiji, pa bodo obiskali OŠ Dob.

V OŠ Grm v Novem mestu se bo odpravil minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel v družbi v. d. direktorja agencije za varnost prometa Igorja Velova. Otroke bosta sprejela v bližini šole ter pozdravila prostovoljce, ki izvajajo varovanje otrok na šolskih poteh. Minister Jernej Pikalo pa bo obiskal Srednjo in poklicno strokovno šolo Bežigrad ter v Domu krajanov Šenčur še učence tamkajšnje osnovne šole.

Ljubljanski župan Zoran Janković pa bo ponedeljkovo dopoldne preživel v družbi otrok nekaterih ljubljanskih osnovnih šol.