Vlada je na današnji seji v načrt razvojnih programov za obdobje 2023-2026 umestila projekt oskrbe rižanskega in kraškega omrežja s pitno vodo, s katerim naj bi izboljšali oskrbo slovenske Istre s pitno vodo. Kot je na novinarski konferenci povedal minister za naravne vire Uroš Brežan, bodo učinki ukrepov vidni že to poletje.
TEŽAV Z VODO LETOS V SLOVENSKI ISTRI NE BO? Brežan napovedal ukrepe za izboljšanje vodooskrbe do poletja
Koper
V okviru načrta so v letih 2023 in 2024 zagotovili 2,6 milijona evrov za kratkoročne projekte, ki so jih oblikovali skupaj z Rižanskim in Kraškim vodovodom ter občinami slovenske Istre in kraškega zaledja, je pojasnil Brežan. "S sprejetjem današnjega sklepa znatno izboljšujemo oskrbo s pitno vodo že za letošnje poletje," je dodal.
Skupna vrednost investicij je po navedbah ministrstva ocenjena na 4,46 milijona evrov. Poleg države bosta sredstva prispevala tudi Rižanski in Kraški vodovod, pri čemer bo prvi prispeval 1,49 milijona evrov, drugi pa nekaj manj kot 375.000 evrov.
Ministrska ekipa pa je razpravljala tudi o tem, da bo ministrstvo za naravne vire in prostor v roku meseca dni na vladi predstavilo tudi srednjeročne in dolgoročne rešitve glede oskrbe s pitno vodo v slovenski Istri.
Minister @rs_mnvp Uroš Brežan: Vlada je na današnji seji uvrstila v načrt razvojnih programov od leta 2023 do 2026 projekt Oskrba rižanskega in kraškega omrežja s pitno vodo. pic.twitter.com/SaVLpznvBU
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) February 23, 2023
Minister verjame v to, da letošnje razmere ne bodo slabše, kot so bile ob lanskoletni suši. "Če pa bodo, bomo še vedno lahko s kakšno intervencijo v sodelovanju z ministrstvom za obrambo ter upravo za zaščito in reševanje reševali težave na način, kot smo jih v lanskem letu," je izpostavil minister.
Ob tem je izrazil zadovoljstvo tudi nad tem, da jim je v okviru priprave programa kohezijske politike v obdobju 2021-2027 uspelo za ta namen zagotoviti dobrih 90 milijonov evrov sredstev. "Odločitev vlade je, da bomo ta sredstva prioritetno uporabili za to, da rešimo vodooskrbo v slovenski Istri, ki je s tega vidika ključen in najpomembnejši problem v Sloveniji," je bil jasen Brežan.
Lansko poletje je bilo izjemno sušno, posledično pa je bila ves julij in avgust uporaba vode omejena, kar so občutili prebivalci, kmetje in tudi turisti. Občine in država so oskrbo vode uspele zagotoviti s tem, da so dodatne količine vode prevažali s Planinskega polja v Istro s tovornjaki. Vojaki, gasilci in avtoprevozniki so skupno opravili več kot 3300 prevozov, projekt pa je stal približno 700.000 evrov.
Predstavniki občin, vodovodov in ministrstev so se več mesecev usklajevali o rešitvah za vodooskrbo slovenske Istre. Oktobra pa je Brežan še v vlogi ministra za okolje in prostor sporočil, da so se odpovedali zajezitvi Suhorce ali Padeža, ki se je omenjala kot ena od možnih rešitev.
Kot so dodatno sporočili po seji vlade, je med do letošnjega poletja predvidenimi ukrepi izgradnja četrte vrtine v Klaričih blizu Komna, s čimer bi se, kot so naknadno podrobneje pojasnili na ministrstvu, omogočilo postopno saniranje obstoječih treh vrtin, ki so v obratovanju že 40 let in jih je treba obnoviti. Na območju nekdanjega mejnega prehoda Sveta Barbara je predvidena obnova cevovoda in njegova povezava z vodohranom Kašteljer, s čimer bodo omogočili redni dotok dodatnih količin vode v rižanski vodovod. Zaradi tega je na območju omenjene lokacije potrebna tudi investicija v povezavo z vodovodnim sistemom Trsta.
Na že obstoječem cevovodu od vodohrana Rodik do vodarne Rižana bodo za pritok dodatnih količin vode med drugim izvedli izboljšave na objektih oz. odpravili "ozka grla". V vodarni Gabrijeli pa je predvidena izgradnja novega sistema filtriranja in ostale opreme. Med projekti je tudi navezava rižanskega vodovoda na sistem istrskega vodovoda. V okviru tega je v načrtu izvedba povezave vodohranov Gradin in Hrib, kar bo omogočilo dotok dodatnih količin vode iz vodnega vira sveti Ivan.