Slovensko javno mnenje je večinsko naklonjeno, da se gradnja šestega bloka šoštanjske termoelektrarne (Teš 6) kljub vsemu dokonča. Na vprašanje v anketi Dela, ali bi ne glede na dosedanje stroške gradnjo Teš 6 morali ustaviti ali z njo nadaljevati, je bilo 58 odstotkov vprašanih za nadaljevanje, za ustavitev pa slaba tretjina oz. 32 odstotkov.
Neopredeljenih je bilo 10 odstotkov vprašanih. Ustavitvi so bolj naklonjeni zaposleni in anketiranci srednjih let, stari od 36 do 49 let. Za nadaljevanje gradnje pa se najbolj vneto izrekajo mladi (18-25 let).
Anketa Dela je tudi pokazala, da ima vlada veliko podporo v nasprotovanju gradnji plinskega terminala v Žavljah, saj se je 78 odstotkov vprašanih strinjalo z njeno odločitvijo. Nasprotovalo ji je 14 odstotkov, neopredeljenih je bilo osem odstotkov vprašanih.
Tako odločno slovensko nasprotovanje terminalu bi lahko imelo tudi negativne posledice za nekatere druge projekte v Sloveniji. Sodelujoči v anketi ne pričakujejo, da bo Sloveniji zaradi tega žal. Največ, 44 odstotkov, jih meni, da to za Slovenijo ne bo ne škodljivo ne koristno. Četrtina jih sodi, da bo škodljivo; da bo koristno, pa jih meni 15 odstotkov.
Slovenska javnost večinoma ne vidi potrebe po ustanavljanju novih političnih strank, a bi se še našel prostor za kakšno, je pokazala tokratna Delova anketa. Nedavna napoved Igorja Šoltesa, nekdanjega predsednika računskega sodišča, da s somišljeniki pripravlja ustanovitev nove stranke, ni povzročila pretresa na slovenskem političnem prizorišču, piše Delo.
V anketi je 62 odstotkov vprašanih odgovorilo, da ne potrebujemo še kakšne nove stranke. Da bi bila še kakšna stranka dobrodošla, pa jih je menilo 34 odstotkov. Potrebo po novi politični stranki bolj izražajo volivci strank levega političnega pola. Ciljne skupine so še anketiranci, stari od 50 do 65 let, visokošolsko izobraženi in upokojenci.
Kaj menijo o stranki, kakršno obljublja Igor Šoltes, torej z usmeritvijo socialne pravičnosti in solidarnosti? Javnost je pri vprašanju, ali bi prišla takšna stranka v izbor, ko bi se odločali za glasovanje na naslednjih volitvah, razdeljena na pol. 43 odstotkov anketiranih pravi, da bi, 44 odstotkov, da ne bi. Nova stranka bi prišla v izbor predvsem med simpatizerji SD, ne pa tudi med simpatizerji Pozitivne Slovenije.
Polovica vprašanih je prepričana, da imamo dovolj strank vseh usmeritev. Preostali so največkrat navedli, da je v Sloveniji premalo strank s socialno usmeritvijo; tako pravi 20 odstotkov anketiranih. Da je premalo okoljevarstveno usmerjenih strank, jih je menilo 13 odstotkov; da manjka liberalnih, tri odstotke, da manjka konservativnih, pa le odstotek.
Telefonsko anketiranje je 24. in 25. julija na vzorcu 402 odraslih državljanov za uredništvo Dela opravil oddelek za tržne raziskave Dela Stik.