Parlamentarne stranke z izjemo SDS zasedajo na vrhu o obrambnih referendumih. Premier Robert Golob verjame, da bo ta državotvoren in bodo prišli korak bližje rešitvi. Prvak SDS Janez Janša, ki se srečanja ni udeležil, pa meni, da ima koalicija dovolj glasov bodisi za razpis bodisi preklic referendumov, če se ne zmore dogovoriti, pa naj odstopi.
GOLOB SKLICAL PARLAMENTARNI VRH O REFERENDUMIH: Janša se srečanja ni udeležil
Slovenija
Z vrhom parlamentarnih strank o usodi obrambnih referendumov, ki pravkar poteka, bo premier Golob sklenil niz srečanj, ki jih je sklical po petkovem glasovanju, na katerem je DZ podprl predlog Levice za razpis posvetovalnega referenduma o povišanju obrambnih izdatkov, sledila pa je napoved največje vladne stranke posvetovalnega referenduma o članstvu Slovenije v Natu, saj da je to edino vprašanje, na katero morajo dobiti odgovor državljanov.
V zadnjih dneh se je nakazalo več možnih rešitev za izhod iz nastale politične situacije, od umika katerega izmed ali obeh referendumov do spremembe oziroma prilagoditve že obstoječega referendumskega vprašanja o obrambnih izdatkih. Po današnjem sestanku pa bo po pričakovanjih bolj jasno, ali bodo politični akterji našli pot do oblikovanja zadostne večine za katero izmed njih.
Ob prihodu na srečanje so bili predstavniki parlamentarnih strank sicer po večini zadržani s komentarji. Premier in prvak največje vladne stranke Svoboda Golob je na novinarsko vprašanje, katero število referendumov je v igri, dejal, da ne ve, o čem je govora. "Verjamem, da bomo ta sestanek državnotvorniško peljali in prišli en korak bližje rešitvi," je dejal.
Tega se sicer ne udeležuje noben predstavnik največje opozicijske stranke. Predsednik SDS Janša je že v četrtek ocenil, da je današnjih vrh zaradi neusklajenosti koalicije vprašljiv. Ob začetku parlamentarnega vrha pa je na družbenem omrežju X zapisal, da ima vladna koalicija več kot 50 glasov in torej lahko sama tako razpiše kot tudi prekliče referendume. "Sama je oba tudi predlagala. Če se ne zmore dogovoriti, naj odstopi in neha delati škodo," je zapisal.
Koordinatorica Levice, predlagateljice referenduma o obrambnih izdatkih, Asta Vrečko je dejala, da bodo pri svojem predlogu vztrajali. "Mislim, da je pametno, da državljani in državljanke izrazijo svoje mnenje," je dejala. Ob tem so pripravljeni na manjše popravke, ki vsebinsko ne bi odstopali od vprašanja, ali pristajamo na to, da za vojsko in oboroževanje namenimo tri odstotke BDP.
Vodja poslanske skupine nepovezanih poslancev in predsednik stranke Demokrati Anže Logar upa, da bodo danes rešili zagato, "ki jo je povzročila koalicija SDS in Levice" in da bo politika dovolj zmerna, da bo znala stopiti nazaj. Razvojno usmerjena politika pa bi morala spoznati, da o vprašanjih nacionalne varnosti in umestitve v mednarodne organizacije, o katerih je bilo že enkrat odločeno, ni treba odločati še enkrat, je dejal. Predlaga tudi, da se konec avgusta skliče nacionalni razvojni vrh, v katerem bi skupaj z gospodarstvom in stroko pripravili korake za investicije v varnost, da bo denar, namenjen obrambi, ostal doma.