V Švici bodo danes volivci na referendumu odločali o omejitvi najvišjih plač. To pa ne bo edino referendumsko vprašanje, saj bodo odločali tudi, ali lahko vlada poviša cestnino, ter o uvedbi davčnih olajšav za družine, ki otrok ne pošiljajo v vrtec. Pred referendumom so duhove švicarske javnosti burile vse tri teme.
Švicarji danes na referendumu o omejitvi najvišjih plač
Največ pozornosti pa je bilo po poročanju nemške tiskovne agencije dpa namenjene prav pobudi za omejitev najvišjih plač, ki jo je predlagala "Pobuda 1:12". Kot je razvidno že iz imena, pobuda predlaga, da bi lahko bila v prihodnosti najvišja plača v podjetju največ 12-krat višja od najnižje.
Pobuda je brez težav zbrala 100.000 podpisov, potrebnih za razpis referenduma, a to še ne pomeni, da bodo volivci predlog na referendumu dejansko podprli.
Švicarsko gospodarstvo je v kampanjo proti pobudi vložilo kar milijon švicarskih frankov in svarilo, da bi takšna omejitev prinesla zmanjšanje števila delovnih mest, poleg tega Švica ne bi bila več zanimiva za tuja podjetja.
V koncernu Nestle, ki ima sedež ob Ženevskem jezeru, direktor Paul Bulcke po navedbah gospodarske revije Bilanz na leto zasluži 12,6 milijona švicarskih frankov, kar je za 238-krat več od najnižje plače v podjetju. V farmacevtskem koncernu Roche se ponašajo z razmerjem 1:261, pri izdelovalcu ur Swatch pa 1:137.
Podatki švicarske davčne uprave sicer kažejo, da deset odstotkov najbogatejših Švicarjev v davčno blagajno prispeva kar dobrih 80 odstotkov.
"Prepričan sem, da so Švicarji, ko gre za gospodarska vprašanja, odprti, pragmatični in razumni," je referendum o omejitvi razmerja med najvišjo in najnižjo plačo komentiral direktor Rocha Severin Schwan.