Na nas se je obrnilo več bralcev, ki so izpostavili problematiko pešcev z mobilnim telefonom v rokah in/ali slušalkami v ušesih, saj pri tem vso svojo pozornost namenjajo mobilnemu telefonu in ne okolici, v kateri se nahajajo, zaradi česar lahko kaj hitro pride do nepredvidljivih dogodkov. Ker so osredotočeni na svoj pametni telefon, tvegajo svoje življenje in življenje drugih ljudi s tem, ko ne spremljajo prometa in raje gledajo v zaslon telefona. Kaj o tej problematiki pravijo na Policiji in pristojnih institucijah?
STE TUDI VI 'DIGITALNI ZOMBI'? Bralci so nas opozorili na pešce, ki lastno varnost postavljajo na kocko vsak trenutek (VIDEO)
Koper
Nevarnosti uporabe mobilnega telefona med vožnjo so zelo pogosta tema v javnosti, policija in pristojne institucije pa ji posvečajo veliko pozornosti, saj stremijo k temu, da bi se takšna ravnanja zmanjšala oziroma, da tega vozniki med vožnjo ne bi več počeli. Medtem so pešci z mobilnim telefonom v rokah manj pogosto omenjeni, kljub temu, da so ravno tako ogroženi, le na malo drugačen način.
Na Policijski upravi (PU) Koper so nam povedali, da pešcem zakonodaja ne prepoveduje uporabe mobilnega telefona. Statistike, koliko so lani in letos obravnavali prometnih nesreč, v katerih so bili udeleženi pešci, ki so med hojo uporabljali mobilni telefon, pa ne vodijo. So pa poudarili, da morajo kot vsi drugi udeleženci v cestnem prometu tudi pešci spoštovati vse predpise in ravnati odgovorno, predvsem pa previdno, saj so ena najbolj ranljivih skupin v prometu.
Poudarili so še, da vsako leto posvečajo veliko pozornosti preventivnemu ozaveščanju - tako pešcev, kako naj se vedejo v prometu, kot tudi voznikov, ki morajo paziti na pešce, še posebej na starejše in na otroke.
Na Ministrstvu za infrastrukturo so nam pojasnili, da je znano dejstvo, da so mobilni telefoni ena izmed večjih distrakcij v prometu, ki povečuje tveganje za nastanek prometnih nesreč, kar vedno znova potrjujejo različne študije in raziskave. Vozniki različnih prevoznih sredstev ob uporabi mobilnih telefonov, pa tudi multimedije, ne tvegajo le nesreče, temveč pogosto povzročajo tudi zastoje v prometu.
"S telefonom v rokah in/ali slušalkami v ušesih pa lastno varnost ogrožajo tudi pešci. Pravočasnost in ustreznost reakcij pešcev je lahko ob uporabi mobilnih telefonov in pregledovanju družbenih omrežij zmanjšana tudi do 60 odstotkov, ugotavljajo različne mednarodne študije. Pešci ob aktivni uporabi mobilnega telefona hodijo bolj nekoodrinirano, ne spremljajo prometne signalizacije in dogajanja v prometu. 'Digitalni zombiji' (izraz so skovali na Univerzi v Sydneju) so pešci, ki sta jih digitalna tehnologija in neprestana prisotnost na družbenih omrežjih tako zasvojili, da se niti ne zavedajo, da lastno varnost postavljajo na kocko vsak trenutek udeležbe v prometu," poudarjajo na ministrstvu.
Ob tem so navedli eno izmed študij, ki je bila narejena v Avstriji, osredotočila pa se je na otroke in mladostnike z mobilnimi telefoni v prometu in sicer na prehodu za pešce pred eno od šol na Dunaju. V raziskavi je bilo ugotovljeno, da je skoraj polovica (44 %) od 2.800 otrok med prečkanjem ceste čez prehod za pešce aktivno uporabljala mobilni telefon. Na cesto so stopili, ne da bi se prepričali, ali je to sploh varno, brez pogleda levo-desno-levo in brez vzpostavitve očesnega kontakta z voznikom. Tudi slušna pozornost je za varnost pešca izjemno pomembna.
Na ministrstvu so v zvezi z omenjeno problematiko še povedali, da je bila konec lanskega leta sprejeta Resolucija o nacionalnem programu varnosti cestnega prometa za obdobje od 2023 do 2030. Ta v poglavju Distrakcija – uporaba mobilnih telefonov in drugih naprav med drugim navaja naslednje ukrepe:
- specifične, ciljne in dolgoročne preventivne kampanje za prepoved uporabe telefona in drugih naprav med vožnjo, vožnje pod vplivom alkohola in drog ter vožnje z neprilagojeno hitrostjo, varnosti voznikov e-skirojev, akcije, namenjene uporabi zaščitnih sredstev (varnostni pas in zaščitna čelada ...) in drugih zaščitnih sistemov,
- uvedba vseživljenjskega učenja na področju prometne varnosti in krepitve prometne kulture,
- ozaveščanje o škodljivih posledicah tveganega vedenja v cestnem prometu,
- razvoj novih preventivnih ukrepov za preprečevanje deviacijskih ravnanj udeležencev v cestnem prometu,
- uvajanje preventivnih programov prometne vzgoje in trajnostne mobilnosti v obvezni in razširjeni program v osnovne šole, kurikulum za vrtce in izbirne vsebine ter druge dejavnosti v srednje šole.
Na Agenciji RS za varnost prometa (AVP), ki je osrednja institucija za varnost v prometu, so dejali, da se strinjajo z opažanjem naših bralcev, da pešci s telefoni v rokah in/ali slušalkami v ušesih z nepozornostjo in neosredotočenostjo na situacijo v prometu ogrožajo sebe in druge, ravno tako kot vozniki, ki med vožnjo uporabljajo mobilni telefon in druge (elektronske) naprave: "Za vse udeležence v prometu, tudi za pešce in kolesarje, velja pravilo, da se je treba med vožnjo oz. hojo po cesti posvetiti le eni stvari - vožnji oz. situaciji na cesti. Uporaba telefona med vožnjo je nevarna, oziroma vse dejavnosti, ki zmanjšujejo pozornost in s tem sposobnost pravočasnega odzivanja v prometu, kot so uporaba računalnikov, tablic, ličenje, prehranjevanje, poslušanje preglasne glasbe in podobno."
V nadaljevanju so poudarili, da za uporabo telefona pri pešcih ni predvidena kazen po 35. členu Zakona o pravilih cestnega prometa (ZPrCP), ki prepoveduje uporavo naprav ali opreme, ki zmanjšujejo voznikovo slušno ali vidno zaznavanje ali zmožnost obvladovanja vozila in s tem varno udeležbo v cestnem prometu, za kar je predpisana globa v višini 250 evrov in tri kazenske točke.
Z namenom ozaveščanja AVP v sodelovanju s Policijo vsako leto januarja in oktobra izvaja nacionalno preventivno akcijo 'Osredotoči se na cesto - Varno brez telefona'. Z njo poudarjajo, da je vožnja aktivnost, ki ji moramo posvetiti vso pozornost. Policija v tem času med drugim opravlja poostren nadzor uporabe mobilnih telefonov, pa tudi drugih naprav ter opreme (denimo tablic, prenosnih računalnikov in slušalk), ki motijo voznike motornih vozil, kolesarje in voznike e-skirojev med vožnjo.
"Po opažanjih policije, med kršitelji sicer prevladujejo vozniki osebnih vozil, toda čedalje več kršitev povzročijo vozniki e-skirojev in kolesarji. Uporabo motečih naprav odsvetujemo tudi pešcem, ki nemalokrat zamišljeno, s pogledom v mobilni telefon stopijo na prehod ali kolesarsko stezo, ne da bi preverili, ali je to zanje varno. Namen omenjenega nadzora in preventivnih aktivnosti je predvsem zmanjšanje verjetnosti, da udeleženci v prometu sebe in druge spravijo v nevarne situacije, ki se lahko – in to se žal zgodi prepogosto – končajo s hudimi poškodbami, ali celo najbolj tragično, so pojasnili na AVP.