FEKALNO ONESNAŽENJE MORJA PRI ŽUSTERNI: Ali neodgovorni lastniki plovil počnejo to? (FOTO)

Koper

Nekateri obiskovalci obmorskega parka Žusterna so 14. julija v dopoldanskih urah v morju opazili človeške iztrebke, ki jih je morski tok prinesel v srednji, najdaljši zaliv. Bralka, ki nas je o tem obvestila, je takoj kontaktirala Marjetico Koper, ki je na teren poslala svojega delavca. "Ker ni zaznal nepravilnosti, je predvideval, da gre za izpust z ladje. Zagotovil je tudi, da bodo stanje spremljali," navaja in se sprašuje, ali je bila preverjena primernost vode za kopanje. Na Marjetici Koper so potrdili sprejem obvestila, vendar znakov onesnaženosti niso zaznali. Ne izključujejo pa možnosti, da bi svoj "rezervoar za črno vodo" lahko izpraznilo kakšno manjše plovilo in s tem povzročilo "kratkotrajno" onesnaženje morja.

"Bilo je res odvratno. Kar naenkrat smo v vodi okoli nas zagledali plavajoče iztrebke, ki jih je tok nosil proti obali. Začelo je tudi zelo zaudarjati. Z otrokom sem takoj šla iz vode, nekateri drugi kopalci so se kopali naprej. Morda niso opazili ali pa se niso pustili motiti, ne vem ... Poklicala sem Marjetico in gospe, ki se je javila na telefon, natančno opisala lokacijo, pustila sem tudi svoje podatke," pripoveduje.

"Kasneje sem bila na vezi z gospodom iz Marjetice, ki je bil na terenu in ugotovila sem, da niso prišli na ogled pravega območja, ampak so se ustavili bolj zgoraj, pri otoku. Tam morda res ni bilo ničesar ali pa se kasneje te odplake niso več pojavile," še dodaja. Priložila je tudi fotografije

"Upam, da bodo preverili, kaj se dogaja in kdo to spušča v morje, da se fekalije širijo potem proti kopališču. Moja hčerka ima danes vneto kožo na določenih predelih, morda je od tega, kdo bi vedel. Gotovo ni normalno, da se to pojavlja v vodi, kjer se kopamo," je ogorčena obiskovalka žusternske plaže.

Marjetica Koper: Opravili smo terenski ogled, a onesnaženosti nismo ugotovili

Na Marjetici Koper so potrdili, da so bili o dogodku obveščeni; na terenu je intervenirala njihova ekipa, ki pa onesnaženosti ni ugotovila. "O domnevnem onesnaženju morja pri Žusterni nas je v ponedeljek, 14. julija, obvestila občanka. Posledično je ekipa Službe za ravnanja z odpadnimi vodami opravila terenski ogled, med katerim ni ugotovila znakov onesnaženja, zato tudi nismo obveščali drugih ustanov (NIJZ, Arso, občina, Inšpektorat za okolje). V naslednjih dneh je naša ekipa večkrat ponovila nadzor, v nobenem primeru pa ni ugotovila znakov onesnaženja," so zapisali v odgovorih na naša vprašanja.

Glede na rezultate ugotovitev sklepajo, da bi vir "morebitnega kratkotrajnega in omejenega onesnaženja", ki ga je zaznala obiskovalka plaže, lahko bil "posledica izpraznitve rezervoarja za črne vode katerega izmed manjših plovil," še navajajo.

NIJZ: Informacij o poslabšanju stanja nismo prejeli

Na NIJZ informacij z morebitnim fekalnim onesnaženjem vode na kopališču Žusterna niso prejeli. "Glede na to, da informacije nismo prejeli, nismo podali dodatnih priporočil," so zapisali v odgovoru na naše vprašanje.

Kot pojasnjujejo, uradni rezultati monitoringa za leto 2025 kažejo ustrezno kakovost vode. "Vsi rezultati vzorčenja kopalne vode na kopališču Žusterna so bili v letošnjem letu, v času izvajanja monitoringa kopalne vode (v nadaljevanju MKV), skladni s smernimi vrednostmi zaradi prepovedi ali odsvetovanja kopanja na naravnih kopališčih oziroma kopalnih območjih. Odvzem vzorcev je bil opravljen v dnevih 26. 5., 2. 6., 18. 6., 30. 6. in 14. 7. 2025. V času vzorčenja na terenu ni bilo posebnosti," zagotavljajo.

"Dodatnih informacij o poslabšanju stanja na terenu nismo prejeli," dodajajo.

Kakšno tveganje lahko pomenijo fekalne odplake za kopalce?  

Kopalce zanima v prvi vrsti, kakšno zdravstveno tveganje lahko predstavlja fekalno onesnaženje kopalne vode. NIJZ opozarja: "Prekomerna prisotnost indikatorjev fekalne onesnaženosti kaže na čezmerno onesnaženost površinske vode, kar lahko povzroči zdravstvene težave. Tveganje za okužbo je odvisno od kraja in vrste aktivnosti. Napogostejše so okužbe prebavil, akutne okužbe dihal, okužbe ušes, sluhovoda, oči, kože idr." 

Okužba lahko nastane na več načinov  - kopalec se lahko okuži z uživanjem onesnažene vode, z vdihavanjem aerosola z mikroorganizmi oziroma v primeru, da ti pridejo v stik z očmi in s kožo ter sluznicami. Posebej ogrožene so ranljive skupine.

"Nekatere kronične bolezni, kot so sladkorna bolezen, bolezni jeter, bolezni srca in ožilja, rak, zasvojenost, odpornost oslabijo. Poleg tega je večja verjetnost za okužbo pri otrocih, mlajših od deset let (zlasti do prvega leta starosti), in posebej pri novorojenčkih (do enega meseca), ter osebah, starejših od 65 let. Večina bolezni zaradi okužb ima blag potek," še pojasnjuje NIJZ. 

Kako poteka nadzor kopalne vode?

V okviru rednega nadzora kakovosti kopalne vode se v času kopalne sezone na kopalnih območjih in naravnih kopališčih na vsake 14 dni preverja prisotnost dveh bakterij fekalnega izvora, in sicer Escherichia coli in intestinalni enterokoki. Ocena kakovosti vode pa ne temelji le na prisotnosti bakterij, ampak tudi na terenskem preverjanju vidnih nečistoč. 

"Ustrezna kakovost pomeni, da je v vzorcu vode zaznati manj indikatorskih bakterij glede na smerne vrednosti NIJZ ter da ni zaznati drugih odstopanj na terenu, kjer se opravijo tudi terenske meritve (temperatura zraka, temperatura vode, pH vrednost, prosojnost, električna prevodnost) in terenska senzorična preskušanja (prisotnost vidnih nečistoč, površinsko aktivnih snovi, mineralnih olj, fenolov, ocena spremembe barve, presoja prisotnosti površinske gošče in prekomerne razrasti makroalg)," pojasnjuje NIJZ. 

Kopanje se lahko prepove ali odsvetuje na osnovi "prekoračenih smernih vrednosti indikatorjev fekalne onesnaženosti", pa tudi "ob prekomernem pojavu cvetenja makroalg, ob vidnih onesnaženjih na vodi itd., kar bi lahko predstavljalo tveganje za zdravje kopalcev". 

Kje izvedeti za morebitna tveganja? 

Rezultati meritev in aktualna obvestila o odsvetovanju ali prepovedi kopanja so objavljena na spletni strani ARSO, na posameznem kopalnem območju in naravnem kopališču se nahaja tudi informativna tabla s QR kodo za dostop do informacij na tej spletni strani. 

"V primeru odsvetovanja ali prepovedi kopanja ARSO na osnovi pridobljenega strokovnega mnenja NIJZ o tem obvesti upravljavca kopališča oziroma občino in druge deležnike, ki morajo poskrbeti za obveščanje kopalcev," navaja NIJZ.

Vendar pa mora upravljavec kopališča že ob opaženem onesnaženju ukrepati"V tem primeru mora upravljavec kopališča zagotoviti varnost in varovanje zdravja obiskovalcev v skladu s Pravilnikom o minimalnih higienskih zahtevah, ki jih morajo izpolnjevati kopališča in kopalna voda v bazenih," opozarjajo. 

MOK: "Pokličite 112" 

Tudi Mestna občina Koper (MOK) opozarja, da mora kopališče izobesiti rdečo zastavo, če oceni, da je kopanje nevarno. "Če odgovorna oseba upravljavca kopališča oceni, da je kopanje nevarno, mora izobesiti rdečo zastavo, kar pomeni, da je kopališče zaprto," so zapisali. Kot še pojasnjujejo, je bilo na kopališču Žusterna letos sicer opravljenih pet analiz vode, zadnjič 14. julija.

"Rezultati so bili vedno skladni s priporočili NIJZ. Kakovost vode je bila ocenjena kot odlična." 

"MOK in Javno podjetje Marjetica Koper občanke in občane ter obiskovalke in obiskovalce prosita, da v prihodnje ob zaznanih odstopanjih nemudoma pokličejo na center za obveščanje na 112," še dodajajo.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Silvana63 |  25 .07. 2025 ob  17: 47
Pričakovat, da bodo iz Marjetice ustrezno ukrepali, je nerealno.
frikofrkic |  25 .07. 2025 ob  16: 15
Nekdo je sral v morju in zdaj cel halo? Jaz priznam, da se vedno pošteno polulam, kdarkoli grem v morje. Boste objavili članek o tem?