Ob 70-letnici nastanka pesmi Vstala Primorska, ki je postala prava primorska himna, je občina Ajdovščina postavila kamnito obeležje za Križno goro, kjer naj bi pesem nastala. S tem se bo poklonila kraju, ki je navdahnil Leva Svetka - Zorina, so sporočili z Občine Ajdovščina.
Spomenik v poklon primorski himni Vstala Primorska
Idejo za postavitev spomenika sta dala Franc Černigoj in Lucijan Trošt. Černigoj je tudi avtor besedila na obeležju, podobo na kamnu je oblikovala likovna pedagoginja, ilustratorka in oblikovalka iz Ajdovščine Silva Karim. Kamen za spomenik je podaril Marko Kobal, izdelala ga je skupina kamnosekov iz Manč, stal pa bo na zemljišču Ivanke in Mirka Hladnika.
Spomenik Vstajenju Primorske bodo odkrili 1. septembra ob 13. uri za Križno Goro, slavnostni govornik bo Boris Pahor. Že ta petek pa bodo v Dvorani prve slovenske vlade v Ajdovščini premierno predvajali dokumentarni film Primorska himna avtorja Jadrana Sterleta.
Vstajenje Primorske se je rodilo na območju občine Ajdovščina, za Križno Goro, v zimskem jutru leta 1944, je v sporočilu navedel Černigoj. Avtor besedila Lev Svetek, s partizanskim imenom Zorin, je v noči s 5. na 6. februar 1944 prenočeval v kurirski partizanski karavli številka 15. Zjutraj se je povzpel na bližnjo vzpetino, pod njim je bila razgrnjena Vipavska dolina in tam daleč čez Kras se je kot slutnja vsega lepega in čistega bleščalo Jadransko morje, za katerega je verjel, da bo naše.
Avtor himne je v knjigi Pri svojih na svojem zapisal: "In že se mi v spominih na čudovite primorske ljudi, ob pogledu na prelepo primorsko zemljo, prično skoraj sami oblikovati verzi, ki govore o ponižanju in trpljenju primorskega ljudstva, o brezmejnem hrepenenju po svobodi." Že tisti večer je na kulturni prireditvi v kurirski postojanki pesem prvič javno prebral in požel buren aplavz. Kasneje je pesem v požganih primorskih vaseh znova in znova deklamiral, saj so jo navdušeni poslušalci vedno znova želeli poslušati.
"Pri nastanku primorske himne Vstajenje Primorske so bili prav vsi potrebni ustvarjalni dejavniki: skupna usoda, skupen upor, močan zgodovinski spomin in himnična struktura skladbe," je o "rojstvu" pesmi dejal avtor dokumentarnega filma Sterle.
Njegov dokumentarec med drugim prikazuje nastanek himne, ko se srečata avtor pesmi Svetek - Zorin in skladatelj Rado Simoniti. Časovno film sega v čas partizanskega boja na Primorskem, v samo genezo Zorinove pesmi in kasnejši nastanek pete pesmi kot dela zgodovinskih obeležij pomembnih dogodkov v zgodovini slovenskega naroda in Primorske.