"Slovensko predsedstvo ne more govoriti v imenu Evropske unije glede Afganistana," je v odzivu na izjavo slovenskega premiera Janeza Janše, da EU ne bo odpirala humanitarnih koridorjev poudaril predsednik Evropskega parlamenta David Sassoli. Janšo je pozval, naj o tem razpravlja z evropskimi institucijami.
SASSOLI OKRCAL JANŠO: "Slovensko predsedstvo ne more govoriti v imenu Evropske unije glede Afganistana"
Svet
"Naše institucije si prizadevajo ugotoviti, kakšna solidarnost bi bila potrebna za vse, ki jih ogroža novi afganistanski režim, in ne le za Afganistance, ki so sodelovali z nami," je dejal Sassoli v izjavi za italijansko Rainews24 ob robu srečanja v Riminiju.
"Premiera Janšo vabimo, naj o tem razpravlja z evropskimi institucijami. Tako bomo lahko sklenili, kakšni naj bodo naši naslednji koraki. Vse države članice se počutimo vpletene v situacijo v Afganistanu in jasno je, da moramo pokazati solidarnost," je dejal Sassoli.
It is not up to the Slovenian Presidency to say what the position of the EU is on the humanitarian crisis in Afghanistan.
— David Sassoli (@EP_President) August 22, 2021
We invite PM Janša to discuss with the EU institutions what the next steps should be but it’s clear we need to show solidarity. https://t.co/sK15X3Q2fZ
Janša je včeraj dopoldne na Twitterju zatrdil, da EU ne bo odpirala nobenih evropskih "humanitarnih" oziroma migracijskih koridorjev za Afganistan. "Ne bomo dovolili, da se ponovi strateška napaka iz leta 2015. Pomagali bomo zgolj posameznikom, ki so pomagali nam med operacijo Nata. In članicam EU, ki varujejo našo zunanjo mejo," je zapisal.
Na Sassolijevo izjavo pa je Janša na Twitterju poudaril, da je na članicah EU, da se odločijo, ali želijo sprejeti še en migracijski val. "Trenutno pa nimamo niti konsenza niti kvalificirane večine, pravzaprav nobene večine sploh glede vprašanja, kaj storiti. In mi že izražamo solidarnost tistim, ki so delali z nami," je še zapisal Janša.
Actually, it is up to the #EU member states to decide if they want to take another wave of migration or not. Currently, there is neither consensus, neither qualified majority, neither any majority at all to do that. And we ARE showing solidarity to those who have worked with us. https://t.co/r094sdwpeF
— Janez Janša (@JJansaSDS) August 22, 2021
Janševa izjava je odmevala tudi v Italiji. Predstavniki italijanske levice so po pisanju italijanske tiskovne agencije Ansa Janši izkazali nepodporo in pozvali k konkretnim ukrepom proti njemu. Poslanec italijanske poslanske zbornice Piero Fassino je poudaril, da se o Janševi izjavi ni razpravljalo ali odločalo na nobenem evropskem forumu in je v očitnem nasprotju s humanitarno zavezo, ki so jo sprejeli voditelji glavnih evropskih držav.
Komentiraj
Saj res, pomagali so jim z orožjem za kar so dobili kufre in kufre gotovine.
Kdo ve, mogoče bi Janša kot treutni predsedujoči EU tudi tu rad zrihtal kak dober biznis.
Magari spet z velikim strategom Lovšinom.
O tem je spletu dostopnih več člankov, tudi s slikovnim gradivom. Vredno si je poiskati.
Države kot so Tajikistan, Uzbekistan, Turkmenistan.. so tudi 90% in več muslimanske in kljub temu, pri njih ni nobenih talibov.
To so države bivše Sovjetske Zveze, ki so si po razpadu komunizma ustvarile neko svojo samostojnost.
Razlika je samo v temu, da so kljub vsemu pod sovjeti imeli šole, vrtce, bolnice na kratko so imeli možnost dobit neko izobrazbo in socialno oskrbo in
so spoznali, da ni vse v plemenskih klanih.
Afganistan pa je skupek plemen, ki se že stoletja koljejo med sabo, kar so ZDA in ostali Natovci dobro izkoristili.
JJ, če bojo tisti, ki dejansko vodijo EU, in ti to (oziroma mi) ne boš nikoli, odločili, da je potrebno vzpostavit neposredni koridor Ljubljana (močvirje) - Kabul, bo to tudi storjeno!