RIBIŠKA DRUŽINA KOPER OPOZARJA: "Zaradi onesnaževanja je velik del Rižane praktično mrtev" (FOTO, VIDEO)

Koper

Civilna iniciativa (CI) Dekani je pred dnevi opozorila, da smo pod gradbiščem tunela drugega tira T8 v Dekanih priča največjemu onesnaževanju reke Rižane, odkar poteka gradnja tunela druge tira T8. To je potrdila tudi Ribiška družina Koper. Kot poudarjajo, prihaja do onesnaženj vodotokov redno od samega začetka gradnje na celotni trasi, zaradi česar so ti vodotoki že od prvih onesnaženj mrtvi, v njih ni več rib, ni več življenja.

"Vodotoki na območju gradnje drugega tira so zaradi onesnaženja s sedimenti praktično mrtvi. Občasno se v njih vrne nekaj življenja, vendar takoj ob naslednjem onesnaženju spet vse pogine. V njih ni več življenja!" opozarjajo v Ribiški družini (RD) Koper ob ponovnem primeru onesnaževanja reke Rižane

"Pri prvem večjem onesnaženju v Dekanih je z gradbišča drugega tira spralo toliko prahu, da je ta praktično zasul in pod seboj zakopal vse ribe in ostale živali. Nekaj rib je bilo vidnih na površju, vendar je bila večina zakopana pod sedimenti. Prišlo je praktično do pomora vsega živega. Kakšna škoda je na ribah nastala, lahko samo ocenjujemo, ker ne moremo vedeti, koliko poginulih rib je bilo zakopanih pod sedimenti."

Kot pojasnjujejo, sedimenti vplivajo na celoten vodni ekosistem. Motna oziroma kalna voda slabše prepušča svetlobo, kar vpliva na fotosintezo vodnih rastlin. Njihova prisotnost v vodi vpliva na nevretenčarje (potočna ostranica, mladica enodnevnice, ličinka vrbnice, ličinka mladoletnice ... ), ki so jim te rastline hrana in habitat.

Nevretenčarji, ki so hrana ribam, večinoma živijo pri dnu. Dno, prekrito s sedimenti, pa ni primerno za njihovo življenje, zato poginejo oziroma izginejo iz vodotoka. Če v vodotoku ni hrane, tudi rib ni. "Fini prah se ribam prične nabirati v škrgah in ribe nagonsko pričnejo hitreje dihati, da bi spravile prah iz škrg. Na škrgah se kot obramba pred tujkom prične nabirati sluz in riba prej ali slej pogine."

Podobno je tudi v primeru kamnoloma Griža. "Velik del Rižane je praktično mrtev oziroma umira zaradi sedimentov, ki dušijo reko," poudarjajo ribiči, ki so zelo razočarani nad neodzivnostjo pristojnih. 

"Obveščanje pristojnih nima več nikakršnega smisla. Drugi tir gradi država Republika Slovenija prek podjetja 2TDK d.o.o., ki ga je sama ustanovila prav zaradi projekta drugi tir. Državni aparat je nastavljen tako, da je na papirju vse pravno formalno pokrito in vse kot mora biti," so ostri koprski ribiči, ki so prepričani, da so "zadolženi za presojo vplivov na okolje plačani s strani izvajalca, analize in vzorčenja opravljajo ljudje, ki so plačani s strani izvajalca", zato dvomijo v njihovo nepristranskost. "Naročnik del in izvajalec pa vemo, kdo je: država."

Razočarani so tudi nad obnašanjem Mestne občine Koper (MOK). "V MOK se gladko požvižgajo na to, kaj se dogaja z okoljem v njihovi občini. Na papirju se tudi sami posvečajo področju ohranjanja narave, varstvu okolja. Odnos lokalnih oblasti do vodotokov, predvsem do reke Rižane, ki nam omogoča življenje, je katastrofalen in sramoten," poudarjajo.

"Danes se vodotoke onesnažuje, pa vemo, da je v slovenski Istri vode malo oziroma je ni. Z onesnaženo vodo ljudje zalivajo svoje vrtnine. Veliko teh konča tudi na mestni tržnici. Ali vemo, kaj vse se steka v vodo z gradbišča drugega tira? Kaj vse konča na in v zelenjavi, ki jo pojemo ljudje? Je kdo opravil analize vode?" se sprašujejo.

Kot navajajo, pristojnih niso obveščali, "ker pristojni za vso zadevo že vejo in so vsi tiho kot miške. Ne bodo oporekali svojemu delodajalcu, ker se bojijo za svoje službe. Do onesnaženj in poginov bo prihajalo, dokler drugi tir ne bo dokončan," so prepričani. Ob tem še opozarjajo, da bo po koncu gradnje drugega tira v slovenski Istri ostalo veliko število onesnaženih in mrtvih vodotokov.

"Kapital ima, žal, tako moč, da je vse drugo nepomembno. Zakoni in ostali akti očitno za državo, ki jih piše in bi jih morala prva spoštovati, ne veljajo. Za politike in gospodarske družbe s podporo države prav tako. Kakšen vzor je to za državljane in davkoplačevalce, se lahko samo vprašamo," zaključuje svoje razmišljanje Miha Bertok, ki je zadolžen za naravovarstvene zadeve v RD Koper.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija