PROTEST SVETA DELAVCEV MARJETICE KOPER: Mestne svetnike pozivajo, da glasujejo proti ustanovitvi javnega holdinga MOK (VIDEO)

Koper

Pred sedežem Marjetice Koper je danes potekal protest sveta delavcev in predstavnikov Sindikata SKVNS, ki nasprotujejo nameri Mestne občine Koper (MOK), da ustanovi nov javni holding. Zbrane so nagovorili predsednik sveta delavcev Luka Šavron, predsednik sindikata v Marjetici Koper Žarko Pejčić in sekretarka zahodne regije pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije Irena Jaklič Valenti. Opozorili so, da gre za projekt, ki poteka brez transparentnosti, brez javne razprave in po njihovi oceni z močnimi političnimi motivi ter z resnimi tveganji za zaposlene in občane. Argumenti župana Aleša Bržana, ki se je protesta prav tako udeležil, zbranih niso prepričali.

Po navedbah predstavnikov sindikata je MOK v aprilu letos preko izbrane finančne institucije naročila izdelavo ocene vrednosti javnega podjetja Marjetica Koper, d.o.o. za potrebe ustanovitve javnega holdinga, ki naj bi bil v 100-odstotni lasti MOK. Zasnova holdinga naj bi sledila modelu Javnega holdinga Maribor in predvideva združitev dveh javnih podjetij - Marjetice Koper in Rižanskega vodovoda - ter Javnega zavoda za šport MOK, ter v prihodnje še novo ustanovljenenega gradbenega podjetja in podjetja za vzdrževanje in upravljanje sončnih elektrarn. 

V okviru holdinga naj bi se iz matičnih podjetij izločile in prenesle podporne službe, kot so pravna, kadrovska, finančno-računovodska, služba za informatiko in druge. "Zaposleni, ki bi bili preneseni v holding, bodo morali skleniti nove pogodbe o zaposlitvi in ne bodo več zaposleni v matičnih podjetjih, kljub temu, da bodo opravljali enaka ali podobna dela kot doslej, Župan MOK napoveduje možna interna prerazporejanja kadrov med službami v podjetjih, vključenih v holding," navajajo. 

"Kolikor bi želela MOK dejansko racionalizirati poslovanje javnih podjetij, bi morala začeti z ukinitvijo že obstoječih spornih praks, o katerih so poročali tudi že mediji. Gre za visoka izplačila zunanjim odvetniškim pisarnam, zaposlovanje kadra po načelu poznanstev in najemanje raznih zunanjih storitev, kljub temu da javna podjetja razpolagajo s svojim kadrom. Namesto, da bi MOK zahtevala odpravo teh anomalij, ustanavlja novo podjetje, kamor se bodo te prakse še razširile," poudarjajo. Opozarjajo tudi, da javnost ne razpolaga z analizami stroškov in predvidenih prednosti projekta ter podatki o tem, koliko znašajo stroški svetovanj v zvezi z ustanavljanjem holdinga, "saj projekt poteka brez vključitve javnosti". 

Prepričani so, da je ustanovitev holdinga rezultat večletnega ustvarjanja pogojev za reorganizacijo, ki obenem kaže na postopno in načrtno oslabitev Marjetica Koper. "To se odraža tudi v njenem poslovanju, saj se podjetje, ki letno upravlja z več deset milijoni evrov javnih sredstev, zaradi domnevno slabega upravljanja, nahaja v negativnem finančnem stanju," opozarjajo. Kot primer navajajo, da ima podjetje približno 900.000 evrov neporavnanih računov do dobaviteljev in da se je poslovno leto 2024 zaključilo z izgubo v višini 1,5 milijona evrov

V središču kritik je nekdanji direktor Davor Briševac, ki naj bi po neuradnih informacijah postal svetovalec za investicije v kabinetu župana MOK. Ob tem navajajo vrsto visokih stroškov, ki jih je prejšnje vodstvo plačevalo za različne storitve in zunanje svetovalce. Posebej izpostavljajo najem kredita za sušilnico blata v višini približno 2 milijona evrov, poraba sredstev s povezanimi posli pa naj bi znašala čez 6 milijonov evrov

Predstavniki sindikata in sveta delavcev so mestnemu svetu in občini postavili vrsto ključnih vprašanj, med drugim kakšen je resnični namen akterjev za ustanovitev javnega holdinga, ali je ustanovitev holdinga ekonomsko upravičena, kje so analize stroškov in koristi projekta, ali gre za racionalizacijo javnih storitev ali za ustvarjanje funkcij za politično nastavljen kader, ter zakaj poteka projekt brez širše javne razprave. Opozarjajo tudi na tveganja za občane in zaposlene.

"Vse aktivnosti nakazujejo na politično kadrovanje namesto strokovnega upravljanja, zmanjšan ali onemogočen nadzor javnosti nad delovanjem podjetij, višje stroške za občane zaradi dodatne upravne strukture, neupravičeno združevanje nepovezanih dejavnosti brez sinergij, negotovost glede delovnih mest in slabšanje pogojev dela," navajajo, ob tem opozarjajo tudi na tveganje razbitja sindikalnega organiziranja ter povečanje prekarnega dela. "Gre za poskus uzurpiranja (neupravičenega prevzemanja in prisvajanja) javnega podjetja! Zaposleni v Marjetici Koper bi postali podaljšek volje matične občine in brez zaščite svojih pravic!" so prepričani.

Občinske svetnike pozivajo, naj glasujejo proti ustanovitvi holdinga brez predhodne javne razprave, podrobnih analiz učinkov in soglasja zaposlenih. Prav tako zahtevajo transparentno odločanje in "zaščito javnega interesa pred političnimi manipulacijami".

Župan Aleš Bržan, ki se je udeležil današnjega srečanja sveta delavcev, je za medije pojasnil, da želijo ustanoviti javni holding, ki bi združil administrativno-organizacijske službe pod enotno streho, zaradi česar verjame, da bi se delovni procesi poenotili, obenem pa tudi pocenili. Ob tem je dejal, da so strahovi delavcev, da bi ostali brez službe ali da bi imeli nižje plače, neupravičeni, saj se delo zanje ne bi spremenilo. O holdingu so sicer nameravali razpravljati tudi na majski občinski seji MOK, a je Bržan povedal, da nima težav, da se to točko umakne z dnevnega reda. "Četrta največja občina smo v državi, dve večji občini sta že ustanovili holding, lahko smo tretji, peti ali deseti. Menim, da če ne zdaj, bo tudi čez kako leto to še vedno aktualno, ker je to dober način za optimiziranje poslovanja javnih podjetij," je še dejal Bržan.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Čezmarin |  13 .05. 2025 ob  22: 33
Marjetica je ratala en velik hlev in prav je, da se ga očisti, uredi in da ljudje v njem delajo ne pa da pametujejo o stvareh, o katerih nimajo pojma.
frikofrkic |  13 .05. 2025 ob  19: 07
Ne razumem, po dobrem delu razvite Evropo obstajajo javni holdingi, glejte Avstrijo, pri nas pa je delavcem marjetice to odveč? Pa je kdo tam končal kako šolo in se pozanimal o čem gre? Saj se vse njihove navedbe prav z javnimi holdingi odpravljajo. Narobesvet.