Senat Univerze na Primorskem (UP) je na sredini seji sprejel vlogo za akreditacijo novega študijskega programa medicina. Kot so še sporočili z univerze, so vlogo poslali svetu Nacionalne agencije RS za kakovost v visokem šolstvu (Nakvis), ki bo odločal o njej. Program naj bi začeli izvajati v študijskem letu 2027/2028, sprva za 20 do 30 študentov.
PRIMORSKA V KORAK Z MEDICINO: Nov študijski program na obzorju
Koper
Postopki za uvedbo študija medicine tako tečejo skladno z napovedano časovnico, so sporočili z Univerze na Primorskem.
Na Nakvisu bodo preverili vlogo, v enem mesecu po prejetju popolne vloge pa svet agencije imenuje skupino strokovnjakov, ki v roku treh mesecev od imenovanja pripravi poročilo o izpolnjevanju meril za akreditacijo študijskega programa. Ta je zastavljen kot enovit magistrski študijski program že obstoječe Fakultete za vede o zdravju, študij pa naj bi trajal šest let in obsegal 360 kreditnih točk.
Za potrebe študija medicine namerava UP zgraditi tudi nov objekt v neposredni bližini izolske bolnišnice. Po načrtih naj bi bila stavba večnadstropna, ponujala pa naj bi 6000 kvadratnih metrov uporabne površine.
Univerza na Primorskem je sicer v procesu oblikovanja programa za študij medicine opravila pogovore z različnimi izvajalci zdravstvenih storitev ter z njimi podpisala pisma o nameri za podporo in sodelovanje pri njegovem razvoju in izvajanju. Kot je rektorica Univerze na Primorskem Klavdija Kutnar v četrtek povedala za RTV Slovenija, je več zdravstvenih zavodov v regiji že zaprosilo za vlogo za pridobitev statusa učne baze za nov učni program.
Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je maja lani ob podpisu namere o vzpostavitvi novega študijskega programa povedala, da so za program predvideli 100 mest. Kot so za STA danes potrdili na Univerzi na Primorskem, so v akreditacijsko vlogo vnesli ciljnih 100 študentov, v celoviti skrbi za kakovost pa bodo v prvem letu izvajanja razpisali od 20 do 30 vpisnih mest.
Kot so še pojasnili na univerzi, se bo število mest postopno povečevalo do ciljnega števila 100, kar nameravajo usklajevati tudi s krepitvijo kadra ter infrastrukture, partnerskih praktičnih okolij in raziskovalnih podlag.