PRIHAJA NOVA GENERACIJA CEPIV PROTI COVIDU: Iglo bo nadomestil obliž!

Svet

Kmalu se bodo začela klinična testiranja cepiva druge generacije proti covidu-19, ki naj bi zagotovilo bistveno daljšo zaščito. Obstaja pa tudi slaba plat tega.

Januarja 2022 se bodo začela klinična testiranja druge generacije cepiva proti covidu-19, ki naj bi zagotavljalo dolgoročno zaščito pred boleznijo. Cepivo se bo lažje doziralo, in sicer s kožnim obližem, ki bo v borbi proti novemu koronavirusu uporabljalo T-celice.

Cepivo je razvilo podjetje Emergex, njegov komercialni direktor Robin Cohen pa je za Guardian pozdravil odločitev švicarskih oblasti, da podjetju s sedežem v Oxfordu dovolijo začetek kliničnih preizkušanj. Testiranje cepiva bo izvedeno v Lozani in bo vključevalo 26 ljudi, ki bodo prejeli veliko in majhno dozo tega eksperimentalnega cepiva.

Testiranje se bo začelo 3. januarja, prve rezultate pa je pričakovati junija.

Cohen je pojasnil, da je virus pravzaprav podoben asteroidu in ko zadane celico, se njegova virusna koda hitro širi po celični površini. To spremembo T-celice zaznajo kot tujo in okuženo celico ubijejo preden proizvede nove viruse. Protitelesa, ki nastanejo po cepljenju z obstoječimi cepivi, pa virus oprimejo in onemogočijo, da bi okužil celice. Tudi ta cepiva sicer povzročajo T-celični odziv, vendar v manjšem obsegu.

Emergexovo cepivo deluje drugače, saj hitro uniči okužene celice, kar pomeni, da zagotavlja dolgotrajnejšo imunost, ki bi lahko trajala desetletja in bi se tudi bolje borila proti mutacijam virusa, je pojasnil Cohen.

Cepivo naj bi se na sobni temperaturi lahko shranjevalo do tri mesece, za razliko od ostalih cepiv, ki jih je potrebno shranjevati v zmrzovalniku ali hladilniku. Bilo pa bi v obliki miniaturnega obliža, posejanega z mikroiglami, ki bi cepivo sprostile v nekaj sekundah.

Znanstveniki se strinjajo, da bi to odkritje lahko utrlo pot za novo generacijo cepiv, usmerjenih na odziv T-celic.

Slaba plat tega pa je, da naj bi bilo omenjeno cepivo na voljo šele leta 2025, kar je običajen časovni okvir za razvoj cepiva, še poroča zimo.dnevnik.hr.

Obstoječa cepiva proti covidu-19 so bila razvita v rekordnem času, saj se je zaradi nujnosti in resnosti razmer pospešil celoten regulativni postopek.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija