POSLAVLJA SE DVE TRETJINI POSLANCEV: Koliko jih bo še prejemalo mesečno nadomestilo, od 2928 do 3853 evrov?

Slovenija

V devetem sklicu DZ se od poslanskih klopi poslavljata dve tretjini poslancev, večina med njimi ima pravico do uveljavljanja poslanskega nadomestila, v višini 80 odstotkov svoje zadnje plače. V preteklosti so to pravico izkoriščali poslanci, ki jim delovno mesto za čas opravljanja mandata ni mirovalo, po letu 2018 jih je bilo 22.

Vlogo za nadomestilo morajo poslanci, ki jim bo funkcija prenehala, posredovati mandatno-volilni komisiji DZ najkasneje v 15 dneh po prenehanju mandata. Priložiti morajo dokazila o izpolnjevanju pogojev, so pojasnili v DZ. Do nadomestila so po zakonu o poslancih upravičeni vsi poslanci, ki jim je bil mandat potrjen vsaj šest mesecev pred zaključkom mandata DZ in ostanejo brez delovnega mesta.

Med zadnjimi v tem sklicu sta v poslanske klopi sedli Alenka Bratušek (SAB) in Karmen Kozmus Ferjan (SDS). Prva je v februarju 2021 nadomestila pokojnega poslanca Franca Kramarja (SAB) in je potemtakem do nadomestila upravičena, druga pa je med poslance stopila 16. novembra 2021. Če bo ustanovna seja novega sklica DZ res 13. maja bi Kozmus Ferjanovi zmanjkalo le nekaj dni za uveljavljanje te pravice, vendar do nje tudi ni upravičena, saj ji delovno mesto svetovalke za odnose z javnostmi na ministrstvu za finance miruje.

Med vidnejšimi poslanci, ki jim tokrat ni uspel preboj v DZ, so še Marjan Pojbič (SDS), ki je bil poslanec vse od leta 2004, nekdanja državna sekretarka Mojca Škrinjar (SDS), Franc Trček (SD) in prvak LMŠ Marjan Šarec. Brez poslanske funkcije ostaja tudi predsednik DZ Igor Zorčič, ki na volitvah niti ni kandidiral, pa tudi Matjaž Nemec (SD), ki pa bo funkcijo poslanca v DZ zamenjal za funkcijo poslanca v Evropskem parlamentu, kjer bo nasledil predsednico SD Tanjo Fajon, ki je bila izvoljena v DZ, a se ji obeta premik na ministrsko funkcijo.

Osnovne plače poslancev se v enotnem plačnem sistemu razvrščajo med 55. in 62. plačnim razredom, kar pomeni, da na mesec zaslužijo med 3661 in 4817 evri osnovne bruto plače. Po informativnem preračunu lahko torej prejemajo nadomestilo v višini med 2928 in 3853 evri. Predsednik DZ se razvršča v najvišji 65. plačni razred in prejema 5419 evrov mesečne plače. Če bo Zorčič zaprosil za nadomestilo, bo torej prejemal 4335 evrov.

Izjemoma lahko nekdanji poslanci nadomestilo plače prejemajo dlje kot pol leta. Pravica se jim lahko podaljša še za največ šest mesecev, če v tem času izpolnijo pogoje za upokojitev. Prav tako lahko nadomestilo dlje prejemajo poslanci, ki so funkcijo opravljali več mandatov zapored, in sicer tri mesece za vsak mandat, a ne več kot pol leta skupaj. Poslanci, ki so funkcijo opravljali manj kot pol leta, pa torej pravice do nadomestila nimajo.

Ta pravila se od leta 2012 niso spreminjala, so odgovorili v DZ, dodala se je le določba, na podlagi katere lahko MVK po uradni dolžnosti zaprosi Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje za podatke o izpolnjenosti pogojev za upokojitev.

Po volitvah leta 2018 je brez poslanske funkcije ostalo 54 poslancev, od teh jih je za nadomestilo zaprosilo 22. Pet jih je nadomestilo prejemalo tri mesece, 13 jih ga je prejemalo šest mesecev, dva devet mesecev, nekdanji poslanec Janko Veber pa je izkoristil skrajno možnost nadomestila in ga je prejemal 12 mesecev.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
vseved |  09 .05. 2022 ob  02: 06
Ta privilegij ,kakor tudi tistega, da se minister vrne na staro delovno mesto je treba ukinit.