PORTOROŽ ODSLEJ Z 'RADARJI' ZA HRUP: Razkrivali bodo, kdaj je turizem preglasen

Piran

Poletje v Portorožu prinaša več kot le sonce, turiste in živahno dogajanje. Letos so v tem obmorskem mestu v ospredju tudi decibeli – in skrb za čistejši zrak. Namesto pritožb nad preglasno glasbo, ki so bile lani pogoste, letos v ospredje stopa tehnološki pristop k urejanju sobivanja med nočnim utripom in mirnim počitkom.

Piranska občina je v sodelovanju z gostinci začela pilotni projekt, v okviru katerega so po Portorožu namestili tri merilne postaje za spremljanje hrupa, ena pa meri tudi kakovost zraka. S tem želijo uravnotežiti potrebe turistične ponudbe in kakovost življenja lokalnih prebivalcev – na osnovi podatkov, ne občutkov. Lokacije postaj so:

- križišče Obala–Stara cesta (nasproti taxi postaje): merjenje hrupa,

- križišče Obala–Koprska cesta (nasproti lokala Cacao): merjenje hrupa, kakovosti zraka (PM10, PM2.5, PM1), ozona (O₃), dušikovih oksidov (NOₓ), vremenskih pogojev,

- začetek Senčne poti (za parkiriščem Kaštel): merjenje hrupa.

Vse naprave bodo prve tri dni delovale v testnem načinu, nato pa bodo podatki dostopni tudi javnosti – prek spletne strani Občine Piran in Turističnega združenja Portorož. Tam bo mogoče sproti spremljati meritve in primerjati podatke z določenimi mejnimi vrednostmi.

Kot so zapisali na spletni strani piranske občine, je glavni namen projekta določitev sprejemljive ravni hrupa, ki ne bo motila lokalnega prebivalstva, hkrati pa bo omogočala živahno poletno dogajanje. Javno dostopni podatki naj bi pripomogli k večji preglednosti in odgovornemu upravljanju zvočnega okolja.

Poleg hrupa bo občina spremljala tudi kakovost zraka po evropskih standardih. Z uporabo merilnih podatkov bo mogoče izračunati t. i. indeks kakovosti zraka (AQI), ki omogoča primerjavo z drugimi evropskimi mesti. Slovenija uporablja lestvico s šestimi razredi – od zelo dobre do izredno slabe kakovosti. Senzorji bodo merili predvsem prašne delce, dušikove okside in ozon, ki so pogosto posledica prometa in kurjenja.

Pridobljeni podatki bodo občini omogočili pravočasno obveščanje občanov o slabši kakovosti zraka, zlasti za bolj ranljive skupine prebivalcev. Ko bodo pogoji dobri, pa bodo lahko dodatno promovirali destinacijo kot okolju prijazno in zdravju prijazno območje.

Podobne merilne naprave že uporabljajo tudi druge slovenske občine, med drugim Kranj, Škofja Loka, Krško, Žalec in Idrija. Ker gre za pilotni projekt, se je Občina Piran odločila za šestmesečni najem opreme. Pogodba v vrednosti 15.000 evrov je bila sklenjena s podjetjem Alfa Proxima d.o.o. iz Ljubljane.

"Z merilnimi napravami želi občina prispevati k odgovornemu razvoju turizma ter zagotavljanju kakovostnega bivalnega okolja za domačine. Zbrane informacije naj bi pripomogle k oblikovanju trajnostnih rešitev in odprti komunikaciji med vsemi vpletenimi deležniki," so še zapisali.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Menebriga |  17 .07. 2025 ob  14: 12
Kaj pa ostali "navadni" in stalno prebivajoči občani? Kdaj boste začeli meriti nivo hrupa in škodljive delce za zdravje prebivajočih v blokih na cesti Obala skozi Lucijo in več desetletij trajajoč hrup motorjev, tovornih vozil in avtomobilov na glavni cesti iz Lucije proti Valeti? Naj vam bo odgovornim vsaj malo mar za zdravje in dobro počutje svojih občanov. Vse dneve smo izpostavljeni nenehnemu hrupu v dnevnem in nočnem času z obeh cest. Mi smo tukaj celo leto, turisti pridejo in grejo.