POPOVIČ O VARIANTI ZA HITRO CESTO KOPER-DRAGONJA, KI SO JO ŽUPANI PODPRLI: "Bržan je bil takrat svetnik in bi to moral vedeti"

Koper

Civilna iniciativa (CI) Šalara, Škocjan, Triban in Bošamarin nadaljuje boj proti gradnji hitre ceste Koper-Dragonja po trasi, ki jo predvideva državni prostorski načrt v izdelavi. Zavzela se je za potek po izolski obvoznici in v predoru do Lucije. Civilno iniciativo pri tem podpira tudi kandidat za koprskega župana Boris Popovič: "Z verzijo, ki sta jo leta 2015 predstavila Jakomin in pokojni Zajec, smo se istrski župani strinjali. Vendar načrtovalci in vsi, ki so bili tedaj na pozicijah odločanja, za to niso imeli razumevanja. Rekli so, da bi bil po njihovih izračunih predor Markovec preobremenjen. Mi tem študijam seveda že takrat nismo verjeli in jim ne verjamemo niti danes."

Civilna iniciativa, ki ima več kot 700 članov, se je zavzela za načrt, ki sta ga leta 2015 predstavila doktor prometnih znanosti Livio Jakomin in že pokojni gradbeni inženir Ivan Zajec. Podprli so ga tudi takratni istrski župani.

Državni prostorski načrt, ki je v zaključni fazi priprave, pa predvideva, da bi cesta potekala skozi koprska primestna naselja in čez kmetijska zemljišča. V civilni iniciativi trdijo, da je država zaradi interesov kapitala povozila voljo županov in prebivalstva.

????Na današnji novinarski konferenci Civilne iniciative Šalara, Škocjan, Triban, Bošamarin smo župani občin slovenske...

Objavil/a Aleš Bržan dne Petek, 04. november 2022

Kot je na novinarski konferenci o prednostih starega načrta izpostavil Jakomin, bi bilo treba razmisliti o alternativah. "To, da je prostorski načrt narejen, ne more biti argument," je dejal. Sprašuje se, zakaj na ministrstvu niso niti ovrednotili drugih variant, ki so bile prav tako na mizi: "Zakaj? Ali je obstajal drugačen interes? Jaz ne vem, ampak ljudje si zaslužijo odgovore."

Po Jakominovih besedah je alternativ več. O tisti, ki jo je pred sedmimi leti pomagal pripraviti, pa je znova zatrdil, da je "krajša, izkorišča obstoječo avtocesto in predor Markovec, ne gre čez skoraj nobeno kmetijsko zemljišče in je zaradi tega cenejša."

Predlog alternativne trase HC Koper-Dragonja

Predstavnica civilne iniciative Jasna Arko ni želela govoriti o korakih, ki jih nameravajo narediti, da bi dosegli svoj cilj. Boji se, da bi z napovedjo pomagala tistim, ki uporabljajo vsa sredstva, da bi izsilili uresničitev obstoječega načrta.

Civilno iniciativo popolnoma podpira pri njihovem predlogu tudi kandidat za koprskega župana Boris Popovič, ki je to mesto že zasedal leta 2015. "Popolnoma se strinjam, da se ne uničuje prvovrstnih kmetijskih zemljišč in poslabšuje kvaliteta bivanja okoliških prebivalcev. Država ali katerakoli vlada, kot tudi sedanja lokalna politika, ni imela in nima nobenega razumevanja za naše tegobe in potrebe, ampak slepo sledi uradni Ljubljani, kar se prej ni dogajalo," pravi Popovič.

Potrdil je, da se je istrskim županom res zdela neprimerno boljša Jakominova in Zajčeva verzija in so jo tudi podprli: "Istrski župani smo takrat povedali pogoje, pod katerimi bi se strinjali z varianto ena, kot jo ponujajo – da se ne uničuje kmetijskih površin in da mora biti vse vkopano. Rekli so, da je to nemogoče. Zato se strinjam s civilno iniciativo, da se varianta ena ne izvede, v koliko ne zagotovijo danih pogojev."

Popovič poudarja, da imamo v Sloveniji odlične svetovne priznane strokovnjake in da je potrebno izkoristiti njihovo znanje, saj "vedo več od birokratov". "Naj pove to strokovnjak kot je Marjan Pipenbaher, ki je naredil črnokalski viadukt in pelješki most. Civilni iniciativi sem predlagal, naj se obrnejo nanj, da bo povedal, ali je to mogoče ali ne, da se lahko potem resneje pogovarjamo naprej z državo. Našli so eno varianto, ki se je držijo kot pijanec plota in tako je bilo zmeraj, zato sem se moral kot župan vedno boriti za vsako stvar posebej," še pravi Popovič in dodaja:

"Bržan zdaj pravi, da o tej drugi varianti, s katero smo se 2015 strinjali istrski župani, ne ve nič. Takrat je bil občinski svetnik in bi seveda vse to moral vedeti."

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
kanarin |  07 .11. 2022 ob  08: 14
Tudi sam res ne razumeti, kako da ne more biti daleč najboljša opcija ta, ki sta jo predlagala omenjena prometna strokovnjaka. Mislim, že laično in nestrokovno gledano - imamo avtocesto do Izole, kjer se samo zvrta tunel čez Barede in smo že na drugi strani Šmarij, po obstoječem predlogu pa gre za ogromen, neracionalen, nelogičen in nesorazmeren poseg v prostor. Argument države, da ta varijanta ne bo prebavila vsega prometa (do Portoroža in hkrati za Hrvaško) po mojem ne pije vode saj hej, obstoječena cesta čez Šmarje bo ostala, saj se ne ukinja (kot recimo obalna cesta s predorom Markovec). V čem je pol dejanski problem ?!? MIslim, da bi to morala biti ena od glavnih tem županskih volitev v Kopru.
zoran13 |  06 .11. 2022 ob  16: 37
Žalostno je, da se od predloga leta 2015 do danes ni naredilo domala nič, še vedno imamo kolone in katastrofalno povezavo med Obalo, saj traja poleti pot iz Portoroža do Izole, skoraj toliko kot od Kopra do Ljubljane. Vse to nam pove, koliko vsake 4 leta, ko potekajo volitve, obljubljajo kandidati in seveda nam sadijo rožice. Naši južni sosedje so ompa in demagogije, ki jae značilna za naš prostor, z avtocesto prišli do Plovanije in Umaga, mi pa v vseh teh letih nismo sposobni narediti in urediti teh par kilometrov do njihove meje. Žal pri tem trpimo predvsem prebivalci Obale, saj moramo že desetletja prenašati lažne obljube, birokratizacijo in nazadovanje življenjskih pogojev, saj je vedno vprašljivo, da o tako pomembnih odločitvah odločajo vsi tisti, ki ne živijo na Obali. Predvsem zato, bi morali izpeljati referendum o tem vprašanju, tako, kot jih imajo v Švici na paleti, domala vsak teden. Vsi kadndidati za župana in občinske svete, pa v en glas trobijo, da delajo za ljudi in z ljudmi...zato, se lahko vprašamo...kolikokrat še?
Ratman |  06 .11. 2022 ob  08: 37
Mimogrede, pokojni inženir ni bil Ivan Zajec ampak Igor Zajec... RIP. Takšnih ni veliko.
S predlagano rešitvijo bi bistveno pocenili in pohitrili izgradnjo hitre ceste. Po vsej verjetnosti, pa potem provizije ne bi bile tako velike.
Prognostik |  05 .11. 2022 ob  14: 41
Pirančani in portorožani? Za njih je opcija skozi tunel boljša, za to so se borili, da ne ostanejo brez turizma. Na ti zdej, Ljubljana pa sedaj hoče še eno povezavo.
anton |  05 .11. 2022 ob  13: 44
@vseved
... s prometnimi znaki in nadzorom (lahko s kamerami ali policijo, redarji v živo) ...v italiji ni malo taksnih cest ...
vseved |  05 .11. 2022 ob  12: 15
-15
Rešitev je zelo enostavna.Preprečit hrvatom vstop v Shengen in zapret vse mejne pregode do Ilirske bistrice.
vseved |  05 .11. 2022 ob  12: 11
@anton,kako bi zagotovil da bi bila cesta izključno za domačine?
anton |  05 .11. 2022 ob  11: 56
10
... osebno sploh ne bi delal hitre ceste, saj bo služila samo tranzitu turistov čez slovenijo ... izključno za domačine, lokalni promet bi zgradil novo "regionalno" cesto, delno že na obstoječih in uredil povezavo med istrskimi mesti, da bi domačini v turistični sezoni imeli nemoteno "gibanje"... manjši strošek investicije in manj uničene narave ... volk sit in koza cela ...
Martin Kacur |  04 .11. 2022 ob  21: 19
44
Podpiram civilno iniciativo saj nam ni potrebno žrtvovati zemljišč za ceste, ki jih bodo uporabljali v glavnem nedomacini. Za svoj komot nas uničujejo