ZDA so začasno ukinile sankcije proti iranski nafti, potem ko je ameriški podpredsednik JD Vance napovedal, da bo Iran po pogovorih v Švici dovolil jedrskim inšpektorjem Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) vrnitev v državo. Kot razlog za ukinitev sankcij ZDA izpostavljajo tudi vzpostavitev prometa skozi Hormuško ožino s strani Teherana.
POGOVORI PRINESLI PRVI PREBOJ: Iran odpira vrata inšpektorjem, ZDA pa iranski nafti
Svet

Vance je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal, da je bila po maratonskem krogu pogajanj v Švici vzpostavljena "zelo dobra podlaga" za sklenitev končnega dogovora. Tudi iranski uradniki so pogovore opisali kot konstruktivne.
Ob tem je pojasnil, je iranska stran pristala tudi na to, da bodo ponovno povabili inšpektorje IAEA v svojo državo. Odločitev Teherana je označil za prvi korak k trajnemu končanju jedrskega programa v Iranu in ocenil, da se bodo pogovori z inšpektorji o njihovi vrnitvi začeli kmalu.
Ameriško ministrstvo za finance je nato v ločenem sporočilu navedlo, da začasno odpravlja sankcije proti Iranu, da bi islamski republiki omogočili proizvodnjo, prodajo in dobavo surove nafte ter sorodnih proizvodov do 21. avgusta.
Med konkretnimi razlogi za ustavitev sankcij je ameriški minister za finance Scott Bessent navedel zavezo Teherana k vzpostavitvi "prostega in odprtega prometa" skozi Hormuško ožino ter dovoljenje za vstop inšpektorjev IAEA v državo.
Inšpektorji IAEA sicer že dlje časa nimajo več dostopa do jedrskih objektov v Iranu, potem ko so bili nekateri izmed njih med 12-dnevno vojno junija lani tarča napadov Izraela in ZDA. Že tako omejeno zaupanje je nato skrhala vojna, ki se je konec februarja začela z ameriško-izraelskimi napadi na Iran.
