Predlagateljici ukinitve volilne pravice državljanom tretjih držav na lokalnih volitvah, SDS in Resnica, ob referendumski pobudi poudarjata, naj bo volilna pravica vezana na državljanstvo. V Resnici sicer zatrjujejo, da podpirajo neposredno odločanje državljanov, v SDS pa menijo, da levica v opoziciji vlada z referendumi in ustavnim sodiščem.
KDO LAHKO VOLI? SDS in Resnica v bran spremembam lokalne volilne zakonodaje
Slovenija

Predlog sprememb zakona o lokalnih volitvah, ki odvzema volilno pravico državljanom tretjih držav z dovoljenjem za stalno prebivanje in prijavljeno stalno prebivališče v Sloveniji, so predlagali v SDS, trojčku NSi, SLS in Fokus ter v Resnici, poleg njih pa so jih ob glasovanju v DZ podprli tudi Demokrati.
Ob danes vloženi pobudi za začetek referendumskih postopkov so v dveh izmed treh predlagateljic, SDS in Resnici, v odzivu izpostavili, da zagovarjajo, da mora biti pogoj za volilno pravico slovensko državljanstvo.
Poslanec SDS Luka Simonič je v izjavi obenem zatrdil, da se sicer referenduma v stranki veselijo. Prepričan je, da se bodo državljani tako lahko seznanili, da imajo državljani tretjih držav volilno pravico na lokalnih pravicah. Kot je namreč ocenil, marsikdo v Sloveniji tega ne ve.
Prav tako pa je ponovil stališče stranke, da volilna pravica ni "danost sama po sebi". "To je odgovornost do države in s tem, ko imaš državljanstvo, prevzemaš tudi odgovornosti, volilno pravico in odgovornost do lokalne skupnosti," je dejal.
Sicer pa je ocenil še, da se kot pravilna izkazuje njihova napoved, da levica v opoziciji vlada preko referendumov in ustavnega sodišča. Upa pa, da pri referendumu o omenjenem zakonu ne gre za "reševanje ljubljanskega župana Zorana Jankovića, ki mu podpora očitno pada". Meni, da se levi politični pol v referendumsko bitko podaja prav zato, da bi državljani tretjih držav lahko še glasovali na letošnjih lokalnih volitvah.
A Simonič zagotavlja, da bodo tudi predlagatelji zakona ponudili prepričljive argumente in ne bodo dopustili, da pobudniki znova zmagajo z lažmi, kar jim poslanec največje vladne stranke očita, da jim je uspelo na referendumu o vodah leta 2021.
V Resnici pa zagotavljajo, da podpirajo demokratične postopke in pravico državljanov, da o pomembnih vprašanjih odločajo tudi neposredno. "Referendum je ena od temeljnih oblik demokratičnega odločanja, zato ga razumemo kot legitimno pravico državljanov," so zatrdili.
Obenem pa so poudarili, da njihovo stališče glede zakona ostaja jasno, volilna pravica mora biti vezana na državljanstvo. "Ob tem poudarjamo, da ljudi ne smemo izkoriščati za politične ali volilne interese," so zapisali v današnjem sporočilu za javnost, medtem ko pred novinarske mikrofone niso stopili. Kot so še navedli, v spremembah zakona o lokalnih volitvah vidijo korak k bolj jasni, pravični in odgovorni ureditvi lokalnih volitev, ob hkratnem spoštovanju vseh demokratičnih postopkov, vključno z morebitnim referendumom.
