Oglas za volontersko pripravništvo, objavljen na spletni strani Odvetniške zbornice Slovenije, je bil napaka, je za STA pojasnil odvetnik Franci Matoz. Poudaril je, da njegova odvetniška pisarna ni nikoli volontersko zaposlila nobenega odvetniškega pripravnika in ga tudi ne bo. Sindikat Mladi plus je pisarno namreč pozval, naj prekine s to prakso.
Oglas za volontersko pripravništvo je bil napaka
Časopis Dnevnik je pred dnevi poročal, da se je na spletni strani Odvetniške zbornice Slovenije znašel oglas Odvetniške družbe Matoz za volonterske pripravnike, torej diplomante prava, ki bi delali zastonj. V sindikatu Mladi plus, ki je del Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), so nato v odprtem pismu opozorili na "izjemen razmah volonterskega pripravništva". Po njihovem mnenju se tako epidemija volonterskega pripravništva očitno širi celo na področja, na katera se ne bi smela, so še zapisali v odprtem pismu, naslovljenem na Odvetniško zbornico Slovenije in Matozovo pisarno.
Matoz je za STA poudaril, da vse odvetniške pripravnike zaposlujejo za določen čas, za čas opravljanja pripravništva, pripadajo pa jim vse v skladu z zakonom predvidene pravice. Sindikatu se je zahvalil za opozorilo, in kot pravi, ga bodo "vzeli resno in ga upoštevali".
Sindikat je v svojem odprtem pismu sicer odvetniško zbornico pozval, naj v skladu s svojimi pooblastili in odgovornostmi ustrezno ukrepa in prepreči morebiten razmah te nedovoljene prakse. Kot pravijo, zakon o odvetništvu jasno določa, da volontersko opravljanje odvetniškega pripravništva ni dovoljeno in tako predstavlja hujšo kršitev pri opravljanju odvetniškega poklica.
V sindikatu so tako zapisali, da se z nedovoljenimi odvetniškimi praksami ruši zaupanje ne samo v odvetniški poklic, temveč tudi v samo pravno državo, "da ne govorimo o tem, kakšen signal se daje s tem mladim pravnikom". Z vsebino dopisa nameravajo seznaniti tudi inšpektorat za delo.
Ravno danes sicer obeležujemo mednarodni dan mladih. V nekaterih slovenskih organizacijah, ki se ukvarjajo s problematiko mladih, opozarjajo predvsem na problem visoke brezposelnosti med mladimi in težke pogoje za njihovo zaposlovanje. Skrbi jih tudi, ker se mladi osamosvajajo pozno.
Tudi v sindikatu Mladi plus so ponovili podatke svoje spletne ankete o pripravništvu, v kateri je 61 odstotkov od 345 sodelujočih dejalo, da v času opravljanja pripravništva ni prejelo nobenega prejemka, niti povračila potnih stroškov in malice.