Sredino razkritje posnetkov, ki kaže na neprimerno ravnanje z otroki v enem ljubljanskih zasebnih zavodov za varstvo otrok, je sprožilo številna vprašanja in odzive. Na ministrstvu za izobraževanje so pojasnili, da je zavod dejavnost izvajal nelegalno, ob tem pa se vrstijo zagotovila, da so javni vrtci varni in podvrženi nadzoru.
ODZIVI PO RAZKRITJU TRPINČENJA V VARSTVU: Zaradi dejavnosti na črno 1000 evrov globe
Slovenija
Vodja sektorja za predšolsko vzgojo Vida Starič Holobar je na današnji novinarski konferenci izpostavila, da je zavod Kengurujčki, v katerem naj bi surovo in neprimerno ravnali z otroki, izvajal dejavnost varstva otrok na črno. Na tem naslovu je od leta 2015 sicer registrirana oseba, ki lahko varuje šest otrok, a je vsaj v petek tam ni bilo. Starič Holobarjeva je pojasnila, da je dejavnost varstva otrok izvajal zavod, ki je sicer imel registrirano dejavnost varstva otrok, ni pa bil vpisan v razvid pri ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport.
Starič Holobarjeva je znova opozorila starše, naj se na ministrstvu pozanimajo o tem, ali so zavodi in zasebniki, ki jim dajejo otroka v varstvo, vpisani v razvid. S podobnim nasvetom pa se je na starše preko Twitterja obrnil tudi minister za izobraževanje, znanost in šport Jernej Pikalo, ki je ob tem odločno obsodil nelegalne prakse na področju varovanja otrok.
Odločno obsojam nelegalne prakse na področju varovanja otrok in starše pozivam, naj pred vpisom otroka v zasebno varstvo pridobijo vse potrebne informacije. Na MIZŠ smo vam na voljo. #zavodKengurujčki
— Jernej Pikalo (@JernejPikalo) October 4, 2018
Glavni inšpektor na inšpektoratu za šolstvo in šport Tomaž Rozman pa je pojasnil, da je inšpektorat v treh letih izdal 20 predlogov za izbris iz razvida oz. prepoved opravljanja dejavnosti varstva otrok, ker izvajalci niso več izpolnjevali pogojev - ponavadi gre za neizpolnjevanje prostorskih in kadrovskih pogojev. Letos so dobili šest prijav glede varuhov na domu - v dveh primerih so izrekli prepoved opravljanja dejavnosti.
Niso pa dobili nobene prijave domnevnega nasilja pri varuhih. Letos so sicer dobili 55 prijav domnevnega nasilja v vseh vrtcih, zasebnih zavodih in predvsem šolah skupaj. Letošnji primeri še niso zaključeni, statistika pa kaže, da je približno tretjina prijav upravičenih, je dejal Rozman.
Rozman je pojasnil, da so inšpektorji v petek, ko jih je policija seznanila s prijavo, odšli na naslov Kengurujčkov, a tam naleteli na zaprta vrata prazne hiše. Zato bodo zdaj vodili postopek naprej v skladu s predpisi. "Dnevno smo v stiku s policijo, osebe, ki naj bi tam delovale, bodo primerno procesirane, kot tudi lastnik zasebnega zavoda," je povedal.
Zavodu sicer zaradi izvajanja dejavnosti na črno lahko izrečejo globo v višini 1000 evrov.
Na dogajanje, ki se je odvijalo v enem od ljubljanskih zasebnih zavodov, se je odzval tudi ljubljanski župan Zoran Janković in zagotovil, da se kaj takega v ljubljanskih javnih vrtcih ne more zgoditi. Dogodek je ostro obsodil.
Tudi po besedah predsednice evropskega združenja ravnateljev Barbare Novinec so javni vrtci podvrženi rednim in izrednim pregledom, prav tako pa imajo v javnih vrtcih protokol ravnanja v primeru zaznavanja nasilja strokovnih delavcev nad otroki.
kako lahko obvarujemo svoje otroke?
Zaposlena, ki je posnela to dogajanje in staršem to predvajala, je zdaj ostala brez službe.
Zna se zgoditi, da bo lastnik na sodišču dosegel, da se posnetki izbrišejo kot dokazni material, ker niso pridobljeni na pravi način - snemala je na skrivaj in ga o tem ni obvestila.
Ostane samo še beseda mlade vzgojiteljice - začetnice proti "registrirani osebi, ki lahko varuje šest otrok". Če bo lastnik imel boljše odvetnike, bo sodnijo vzgojiteljica izgubila.
Ko zgubi sodnijo, jo lahko toži za blatenje in izgubo posla...
Upam samo, da bodo starši ustrezno odreagirali.
Upam, da bodo vsaj starši pravilno odreagirali...